• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Građani probali stolice ministara, videli poklone

Izvor MONDO/Agencije

U okviru Dana evropske baštine, zdanje predsednika Republike - Novi dvor i zgrada Vlade Srbije bili su danas otvoreni za građane.

Posetioci su imali priliku da čuju kako su prostorije dvora izgledale u vreme kralja Aleksandra i kraljice Marije Karađorđević, čemu danas služe, kao i zanimljivosti iz "života" u zgradi u Nemanjinoj gde se donose najvažnije odluke.

Prvi put za javnost je otvoren depo u Vladi Srbije, na četvrtom spratu, sa poklonima koje su funkcioneri, počev od vremena vlasti Vojislava Koštunice, dobijali, a koje nisu smeli da zadrže pošto prelaze zakonom propisanu vrednost od 1.700 dinara.

Ljudmila Milatović iz Protokola Vlade Srbije otkrila je posetiocima da je najvredniji poklon u toj prostoriji tepih iz Azerbejdžana od 2.000 evra koji je dobio bivši premijer Mirko Cvetković, mada se pretpostavlja da sat - dar kuvajtske kraljevske porodice nekadašnjem ministru Slobodanu Milosavljeviću košta i do 4.500 evra.

Građani, koji su odlučili da subotu provedu u obilasku Predsedništva, Vlade i Skupštine Srbije, saznali su i da bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni voli da poklanja kravate, Grci ikone, da je bivši predsednik Srbije Boris Tadić dobijao skuplje poklone, kao i da je najviše predstavnika medija bilo u zgradi kada su tu boravili Karla del Ponte, Ivo Sanader, Džo Bajden.

Najmlađi današnji posetilac zdanja u Nemanjinoj ulici, petogodišnja Nina Simović došla je da upozna premijera Ivicu Dačića, ali joj se ta želja nije ispunila dok se njena mama prisetila, posmatrajući fotografije svih dosadašnjih predsednika Vlade Srbije, koliko se njih promenilo za njena života.

U sali gde se održavaju sednice, građani među kojima je mahom bilo starijih, birali su da sednu na mesto svog omiljenog ministra, dok su se slikali ipak na stolicama premijera Dačića i prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića.

Građani su, obilazeći pres salu, sale za sednice, salon za protokolarne susrete, čuli i koja je bila omiljena sala za sastanke Božidara Đelića, gde Vučić najviše voli da se obraća medijima, šta je francuski način smeštanja gostiju, da Kinezi ne vole simultano prevođenje, a Milatovićeva im je otkrila i da je ranije postojao tajni prolaz, pa se sa jednog na drugi sprat išlo ulaskom, odnosno izlaskom iz ormana u kabinetima.

Kustos Gordana Gordić i viši savetnik u Kabinetu predsednika Republike Sanja Vojnić upoznale su građane sa istorijom i današnjim funkcionisanjem Novog dvora, koji je i inače svake prve subote u mesecu otvoren za posetioce, dok se u dogovoru sa srednjim školama i fakultetima mogu organizovati i vanredne ture za đake i studente.

Danica Vojinović, koja 60 godina živi u Beogradu, a prvi put je ušla u Predsedništvo, vrlo je zadovoljna onim što je videla.

Ona je u izjavi Tanjugu primetila da ipak "tu ima mnogo toga što treba promeniti" i da trenutni stanovnici zdanja na Andrićevom vencu treba uvek da konsultuju ljude od struke ako nešto menjaju kako bi se to sačuvalo za buduća pokolenja.

Vojinović kaže da je vrlo lepo što su Novi dvor otvorili za javnost, ali da treba to više reklamirati i popularisati među mladima, da "nauče svoju istoriju", uverena da bi im to sigurno bilo zanimljivo.

Od svečanog ulaza sa izloženim starim fotografijama i skulpturama Tome Rosandića, preko nekadašnje Velike trpezarije, Žutog, Zelenog, Plavog, Rozeg i Ohridskog salona, do Svečane sale, građani su razgledali novi enetrijer nekadašnje rezidencije kralja Aleksandra, zamišljali kako su izgledale spavaće sobe kraljevskog para uređene u stilu Luja Petnaestog i Luja Šesnaestog, videli slike Save Šumanovića, Petra Lubarde, Nadežde Petrović, samo neke od preko 260 dela 119 umetnika koje se čuvaju u Novom dvoru.

Prema rečima Vojnićeve, za posetu Predsedništvu vlada veliko interesovanje od 2004. kada je prvi put otvoreno za javnost, naročito među srednjoškolcima koji uče o ustavu, donošenju zakona, usvajanju amandmana, zbog čega im je zanimljivo da obiđu Skupštinu, Vladu Srbije, Predsedništvo i vide gde se sve to odvija.

Ista tura biće u okviru Dana evropske baštine organizovana i sutra, kao i sledećeg vikenda, a svi zainteresovani mogu se prijaviti Turističkoj organizaciji Beograda i svake prve subote u mesecu.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

zarr

gradjani bi im radje probali frizidere

special image