• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština završila, sutra opet o legalizaciji

Izvor MONDO/Agencije

Poslanici Skupštine Srbije završili su danas rad oko 18.30 sati, a rasprava o Predlogu zakona o legalizaciji će se nastaviti sutra.

Na dnevnom redu su i predlozi zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti i o izvozu i uvozu robe dvostruke namene, izmene zakona o elektronskoj trgovini i o zaštiti konkurencije, kao i potvrđivanje više međudržavnih sporazuma.

Predloženo je da Skupština razmotri i predloge odluka o izboru predsednika Vrhovnog kasacionog suda, Upravnog suda, Privrednog apelacionog suda, Višeg prekršajnog suda, kao i predsednike apelacionih sudova u Beogradu, Nišu i Kragujevcu.

Nastavak sednice zakazan je za 10 sati.

Na početku današnjeg jesenjeg zasedanja opozicija je "preslišava" vladajuću koaliciju o ekonomiji.

Na dnevnom redu ovog zasedanja su, između ostalog, Predlog zakona o legalizaciji objekata, kao i izbor predsednika Vrhovnog kasacionog suda.

Zasedanje je počelo uz postavljanje garde na ulazu u parlament i himnom "Bože pravde", ceremonijama predviđenim Zakonom o Narodnoj skupštini.

Na početku rada, poslanici koriste vreme za postavljanje pitanja.

Poslanici LDP-a zatražili su danas od Vlade Srbije da kaže zašto je budžetski deficit toliko veliki, da li će biti rebalansa i kako će se u to uklopiti najavljenje reforme, a demokrate pitaju kada će prestati sa zaduženjem države i gde je otišao novac od dosadašnjeg zaduženja.

Poslanik LDP Bojan Đurić upitao je, u Skupštini Srbije, kako je moguće da je vlada, koja je početkom jula donela rebalans budžeta, uspela da napravi takvu pogrešnu procenu, budući da će, kako tvrdi, deficit do kraja godine biti veći za oko 300 miliona evra.

Kritike zbog zabrane Parade

Poslanici LDP i samostalni poslanik Zaharije Trnavčević kritikovali su danas zabranu održavanja "Parade ponosa" u Beogradu, ocenjujući da je nasilje u društvu zabrinjavajuće. Poslanik LDP Bojan Đurić ocenio je u Skupštini Srbije kao sramno otkazaivanje beogradske "Parade", navodeći da je stanje u bezbednosti u zemlji katastrofalno. Trnavčević je ocenio da je vlada kapitulirala pred huliganima 28. septembra budući da "Parada" nije održana.

"To tvrdim, jer je u avgustu deficit bio neverovatnih 260 miliona evra", rekao je Đurić u delu sedice kada poslanici postavljaju pitanja predstavnicima državnih organa.

Prema njegovim rečima, prihodi su mnogo manji, rashodi nešto veći i Srbija nema šanse da deficti sveda na oko 180 milijardi dinara, koliko je predvođeno rebalansom budžeta.

On je upitao da li Vlada planira da o uštedama i reformama koje namerava da sprovede razgovara u parlamentu, ili će "koristi MMF kao strašilo u tom poslu".

"Slušamo organzovane pokušaje da se pitanje reformi, na primer PIO, prebaci na MMF kako bi se postojeća vlada, a u tome posebno prednjači Ivica Dacić, oslobodila svake odgovornsoti", naveo je Đurić.

Poslanici DS su tražile informacije o zaduženju zemlje, kao i tome gde je novac od kredita otišao, jer smatraju da nije korišćen za investicije.

"Srbija se kao omađijana zadužuje u poslednje vreme, javni dug je 21,5 milijardi evra, a kada je ova vlada preuzela rukovođenje zemljom dug je bo 15,5 milijardi evra", rekao je zamenik šefa poslanika DS Janko Veselinović.

Kako je rekao, to možda ne bi bilo dramatično da u prvih šest meseci nije samo 294 miliona evra otišlo u investicije, što znači da je novac potrošen "za skupu državu i novo stranačko zapošljavanje".

"Pitam predsednika Vlade, prvog potpredsednika i ministra finansija šta će učiniti da se zaduženje smanji i da se prestane sa ovakvim zaduživanjem i uvođenje zemlje u dužničko ropstvo. Predsednik vlade i prvi potpredsednik ne mogu da ne odu u neku zemlju, a da se ne vrati sa novim dugovima", rekao je Veselinović.

On je zatražio i da se na uvid omoguće ugovori koji su potpisani sa Ujedijenim Arapskim Emiratima za projekte u poljoprivredi u Vojovodini i ocenio da će zemlja "otići na doboš po niskoj ceni".

Trnavčević traži smenu Stefanovića

Poslanik Zaharije Trnavčević ponovo je danas zatražio smenu predsednika Skupštine Srbije Nebojše Stefanovića, jer poslanicima, kako je naveo, četiri puta nije omogućeno da postavljaju pitanja premijeru i ministrima. Trnavčević je nedavno tražio smenjivanje Stefanovića nakon što ga je Administrativni odbor Skupštine Srbije kaznio zbog opomene izrečene na sednici parlamenta, a da ga nije ni saslušao o tome šta se dogodilo na sednici.

DS je negodovala danas i što predlozi njenih zakona koji, izmađu ostalog, predviđaju direktan izbor gradonačelnika nisu uvršetni u dnevni red Skupštine Srbije.

Naprednjaci odgovaraju da nema razloga za takve napade demokrata na SNS i da se o tome ne može razgovarati "po hitnom postupku".

Poslanici DS na početku jesenjeg zasedanja parlamenta zatražili su da se na dnevi red po hitnom postupku uvrste predlozi zakona o lokalnoj samoupravi, o glavnom gradu i o lokalnim izborima, kojim se između ostalog, traži da građani direktno biraju gradonačelnika, kao i da se odbornici biraju po većinskom i mešovitom sistemu, što niej dobilo potrebnu podršku u parlamentu.

Poslanica SNS Marija Obradović rekla je novinarima u Skupštini Srbije da nema razloga za napade demokrata na SNS zbog odbijanja da se ti predlozi uvrste na sednicu i podsetila da su ti zakoni upravo izmenjeni 2007. godine zbog interesa lidera DS Dragana Đilasa, koji se trenutno nalazi u tehničkom mandatu na mestu gradonačelnika Beograda pošto je smenjen u Skupštini grada Beograda.

"DS je upravo ocenila da nije u redu što po hitnom postupku nisu na dnevni red uvršteni zakoni koji bi im, kako veruju, omogućili pobedu Dragana Đilasa na izborima u Beogradu. Ti zakoni su promenjeni 2007. godine upravo po hitnom postupku kako je tada odgovaralo interesima Đilasa", rekla je Obradović.

Ona je dodala da bi o tome trebalo razgovarati, ali ne po hitnom postupku i upitala zašto bi se oni sada menjali, kada se govori o izborima u Beogradu.

"O tome bi trebalo razgovarati sa lokalnim samoupravama, sa predsednicma opština, gradonačelnicima, a ne samo sa Dragonom Đilasom i to po hitnom postupku", rekla je poslanica SNS.

Demokrate, kako je rekao šef poslanika DS Borislav Stefanović, traže da građani u ovom konkretnom slučaju Beograda biraju direktno imenom i prezimenom gradonačelnika.

"Jedna od zamerki bila je zašto to radite u izbornoj godini. Smatramo da bi ovaj predlog trebalo da se usvoji što pre i tražimo podršku poslaničkih grupa. Tražimo da svi u ovoj zemlji razumeju da to kada su izbori zna samo Aleksandar Vučić, a pošto on neće jasno da se izjasni mi tražimo kao narodno predstavništvo da se izjasnimo o tome - da li hoćete da jednog od vaših kandidata za gradonačelnika građani biraju direktno ili ne", upitao je Stefanović.

On smatra da bi taj sistem izbora doneo nov kvalitet građanima i da bi bilo jasno ko je nosilac odgovornosti.

Na dnevnom redu su i predlozi zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti i o izvozu i uvozu robe dvostruke namene, izmene zakona o elektronskoj trgovini i o zaštiti konkurencije, kao i potvrđivanje više međudržavnih sporazuma.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image