• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nastavlja se drama oko posete Dačića Kosovu

Izvor MONDO/Agencije

Kuči opet tvrdi da ni jedan zvaničnik Srbije ne može na Kosovo dok traje predizborna kampanja. Specijalni predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar kaže da ta odluka "nije najbolja".

Zamenik premijera i ministar pravde Kosova Hajredin Kuči izjavio je da premijer Srbije Ivica Dačić, niti bilo koji drugi zvaničnik, neće moći da poseti Kosovo tokom predizborne kampanje.

"Imali smo zahtev Dačića da danas poseti Kosovo i poseta je odbijena sa obrazloženjem da se tokom izborne kampanje ne dozvoli uticaj na unutrašnji proces. Njegovi zahtevi tokom izborne kampanje će biti odbijeni. Drugi zahtevi će se jedan po jedan razmotriti, shodno karakteru posete. Posete koje imaju politički ili partijski karakter se neće dozvoljavati", rekao je Kuči za "Koha ditore".

Prema dosadašnjoj praksi zvaničnici Srbije su, uključujući i predsednika i premijera, na Kosovo mogli da dođu jedino u posete verskog karaktera.

Vlada Kosova je ranije odbila zahtev predsednika Srbije Tomislava Nikolića da poseti Kosovo.

Premijer Kosova Hašim Tači je juče, tokom posete Gnjilanu, izjavio da je odluka o zabrani ulaska na Kosovo za premijera Dačića "autonomna odluka kosovskih vlasti".

"Mi imamo naše ustavne i zakonske odgovornosti. To je bila pojedinačna odgovorna odluka i mi smo zainteresovani za uspeh izbornog procesa. To je bila autonomna odluka", rekao je Tači.

Premijer Srbije Ivica Dačić je u intervjuu listu "Naše novine" izjavio da ukoliko Priština ne povuče odluku o zabrani nujegovog odlaska na Kosovo i Metohiju prekinuću pregovore, jer je to poniženje i nećemo dozboliti da nas ucenjuju.

Dačić je istakao da su prihvatanjem briselskog sporazuma on i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić stavili na kocku ne samo karijere, nego i živote, jer su bili uvereni da je to bilo dobro za Srbiju.

Ako ja sada ne mogu da odem na Kosovo, onda sve gubi smisao, kazao je Dačić i dodaje da je očigledno da se Priština plaši sprovođenja briselskog sporazuma.

Počeli su sa opstrukcijama kada je postignut dogovor o izborima. Prvo oko glasačkih listića, na koje su hteli da stave grb Kosova, zatim je na red došlo mesto za Srbina u Centralnoj izbornoj komisiji, pa birački spiskovi i na kraju je došla ova skandalozna odluka, rekao je Dačić.

Na pitanje da li se prijavio za glasanje na Kosovu, Dačić je rekao da je hteo, ali da za to nema uslova.

Imam pravo da glasam na parlamentarnim, ali ne i na lokalnim izborima, jer bi za to trebalo da imam prebivalište u opštini u kojoj se glasa, objasnio je Dačić.

Povodom zabrane ulaska Dačića na Kosovo oglasio se i specijalni predstavnik EU na Kosovu Samuel Žbogar koji je izjavio da odluka kosovske vlade da zabrani dolazak zvaničnika iz Beograda na Kosovo "nije najbolja" i da je rezultat nervoze obe strane.

Žbogar je ocenio da je "preterano da se zabrane sve posete srpskih zvaničnika Kosovu, za vreme izbora posto je svima nama u interesu da sto vise ljudi izađu na izbore".

"U tom smislu, vazno je da dolaze srpski zvaničnici da objašnjavaju ljudima šta će se desiti sa zdravstvom, sa obrazovanjem, da li ce izgubiti posao ili neće, posebno na severu Kosova ima mnogo tih pitanja, koja još nemaju odgovor", kazao je Žbogar za radio "Glas Amerike".

On je rekao da je odluka vlade u Prištini da zabrani dolazak zvaničnika iz Beograda rezultat nervoze obe strane i istakao da nije dobro da ta odluka ostane na snazi mesec dana.

Komentarišući najave iz Beograda da ovakva odluka kosovske vlade može da ugrozi dijalog Beograda i Prištine, Žbogar je rekao da time i Beograd pokazuje nervozu.

"Mislim da treba malo da spustimo tenzije i razmislimo i nađemo rešenje", kazao je Žbogar.

Na izborima koji su zakazani za 3. novembar učestvuju 103 politička subjekata, od kojih je 50 iz redova albanske zajednice, 31 srpske, tri turske, devet bosnjačke, tri crnogorske, jedan goranske, po dva iz askalijske i romske zajednice i po jedan iz egipćanske i hrvatske zajednice, navodi "Glas Amerike".

Tagovi

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

beli

Dačić mi se nikad nije sviđao ali ima petlju i to treba ceniti.

Kreator

kakva drama? predsednik, premijer i podpredsednik vlade priznaju postojanje drugog drzavno-pravnog subjekta na svojoj teritoriji. da li je to izdaja?

Zerborus

Да им нису препустили север КиМ-а неби их ни питали!

special image