• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srpski milioni zarobljeni na Menhetnu

Izvor mondo.rs

Beograd insistira da se što pre otkoči proces sukcesije i očekuje prihode od prodaje vredne imovine u Njujorku. Za 215 kvadrata naša država plaća zakup stana koji je prazan 22 godine.

Ni posle skoro 13 godina otkad su bivše jugoslovenske republike potpisale sporazum o "ostavinskoj raspravi", ne nazire se kraj podele imovine nekada zajedničke zemlje, pišu "Novosti."

Najdalje je napredovala deoba diplomatsko-konzularnih predstavništava, ali samo na papiru. Ostalo je da se postigne dogovor kome će pripasti oko 10 odsto, od ukupno 127 ovih objekata, ali u više od polovine već podeljenih zgrada novi vlasnici još nisu ušli.

Srbija za to vreme "tanji" svoj budžet, plaćajući zakupe i održavanje nekretnina za koje se zna da će pripasti nekom drugom. Primer je stan na Petoj aveniji u Njujorku, za koji naša zemlja, po rečima premijera Ivice Dačića, mesečno od 1991. plaća 10.000 dolara. Dosad to je više od 2,6 miliona dolara. Dupleks od 215 kvadrata, nekada dom izaslanicima Jugoslavije pri UN, ispražnjen je kad počeo raspad SFRJ.

Oliver Antić, savetnik predsednika Republike, koga je Vlada imenovala za visokog predstavnika naše zemlje u Stalnom mešovitom komitetu za pitanja sukcesije, kaže za „Novosti" da Srbiji, od ovog stana, koji vredi oko 20 miliona dolara, treba da pripadne 40 odsto prihoda:

"Stan se prodaje, a troškovi koje smo plaćali biće obračunati, uz zakonsku kamatu i naravno, ući će u naš deo.

Prema ovoj računici, Beograd bi od ove transakcije trebalo da dobije oko 11 miliona dolara.

Antić podseća da Srbija insistira da se istovremeno rešavaju problemi u svih sedam aneksa o sukcesiji, koji obuhvataju i račune bivše Jugoslavije, penzije građanai imovina preduzeća, a ne samo da se razmatra raspodela diplomatskih zgrada. Sastanak koji je planiran za sredinu septembra u Sarajevu je otkazan, a novi nije dogovoren.

Na narednom sastanku država-sukcesora, kako saznajemo, Srbija će tražiti i da se poništi dogovor o ustupanju Sarajevu hektara zemljišta u Ankari, koje je Kemal Ataturk poklonio kralju Aleksandru, kao i zgrade koja je replika zgrade na Andrićevom vencu, u kojoj se nalazi Predsedništvo.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nebojša Novi Sad

Vratiće nam sve i isplatiti u celosti.

special image