On je naveo da je policija sa svojim ograncima i službama toliko narasla da može da postane samostalna sila, koja se usuđuje i da ne izvršava naloge izabrane vlasti.

Mićunović kaže da policija nije doživela reforme decenijama i da je kontinuitet, posebno službi bezbednosti, ostao i posle 5. oktobra.

"Pri raspadu države i kriminalizacije društva u ratnim prilikama, delovi policije su se uključili u kriminal i to traje do danas. Policija se koristi kriminalnim grupama, ali i one se koriste policijskom zaštitom", rekao je Mićunović u intervjuu "Blicu".

Na pitanje kako vidi obračune funkcionera policije preko medija, on odgovara da to veoma zabrinjava i navodi da se i sindikat policije uključio u raspravu o tome da li će se održati neki mirni skup ili ne, da li će se ograničiti neko ustavno pravo.

"Da li je policija hijerarhijski uređena institucija s najstrožom disciplinom, jer se radi o naoružanim ljudima, ili u njoj ima "frakcija". Ako se tome doda da postoji još jedna skupina legalno naoružanih ljudi, u raznim vrstama privatnih i službenih obezbeđenja, onda smo kao građani i kao društvo u zoni velike nesigurnosti", smatra on.

Mićunović kaže da ta sprega "može postati toliko jaka da ugrožava autoritet i suverenitet države" i navodi da je "obrazloženje Vlade za zabranu Parade ponosa je neverovatno".

"Rekli su da hoće da izbegnu nasilje i da postoji opasnost po bezbednost građana. Pa ako postoji opasnost dajte da vidimo od koga postoji opasnost. Dužni ste da pohapsite one koji su opasni po bezbednost građana i vladavinu prava", kaže Mićunović.

Na pitanje kakve će biti posledice smene Djilasa sa mesta gradonačelnika, Mićunović kaže da su "prvo smenili gradonačelnika, pa zatim traže razloge i argumente za taj čin", a pominju se i "prinudne uprave".

"Kako izgleda država koja u svom glavnom gradu koji čini skoro trećinu njenog stanovnistva uvodi prinudno upravljanje. I to u gradu koji je funkcionisao bolje od svih drugih", pita on i dodaje da je to "po imidž države jako loše".

Govoreći o tome da li očekuje vanredne izbore, Mićunović kaže da nije logično da ih bude odmah nakon "rekonstruisane Vlade", mada bi voleo da ih uskoro bude jer bi se, kako kaže, stvari razbistrile.

"Racionalno gledano, sa stanovista međunarodne zajednice, vladajući tim ima zadatak da reši glavno pitanje u reigonu, pitanje Kosova. Dok se to ne završi, ne verujem da će im dozvoliti trošenje još pola godine na izbore", smatra on.

S druge strane, kaže on, "postojanje paralelnih moći u Vladi ne može dugo trajati" i dodaje da je teško održati stanje "jedne zemlje a dva gospodara".