• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SAD: Čvrst stav Rusije o Kosmetu

Pomoćnik američkog državnog sekretara Danijel Frid izjavio je danas u Hajligendamu, na marginama samita G-8, da nema promene u stavu Rusije o budućem statusu Kosova i Metohije.

Pomoćnik američkog državnog sekretara Danijel Frid izjavio je danas u Hajligendamu, na marginama samita G-8, da nema promene u stavu Rusije o budućem statusu Kosova i Metohije.

"Nema nikakvih naznaka da je predsednik Vladimir Putin promenio stav... Zato u ovom trenutku ne mogu da kažem kako će se ovaj proces dalje odvijati", izjavio je Frid Tanjugu u Hajligendamu, otmenom nemačkom letovalištu na Baltičkoj obali u kojem se od sinoć održava sastanak na vrhu G-8.

Frid je, medjutim, naglasio sopstveno uverenje da će Kosovo "na ovaj ili onaj način postati nezavisno - rezolucijom Saveta bezbednosti UN ili, pak, nekim drugim, težim putem u kojem bi Srbi najviše stradali".

Ipak, istakao je pomoćnik američkog državnog sekretara, najgori scenario bi bio - jednostrani koraci!

Frid je, istovremeno, pozvao Beograd da se ne uzdaje previše u "iluziju da Rusi mogu da spreče nezavisnost Kosova".

"Nema povratka Dušanovog carstva, nema povratka Jugoslavije, nema povratka Sovjetskog saveza i nema povratka Kosova", rekao je Frid specijalnom izveštaču Tanjuga neposredno pre nego što su mu altermondijalisti blokirali put kao hotelu "Kempinski", mestu održavanja samita G-8.

U Hajligendamu je jutros, uz ogromne mere bezbednosti, počeo radni deo samita G-8, na kojem će šefovi država ili vlada sedam ekonomski najrazvijenijih zemalja sveta i Rusije raspravljati, izmedju ostalog, i o budućnosti Kosova i Metohije.

Na skupu se ne očekuju formalne, konkretne odluke o Kosovu i Metohiju, kako je u susret samitu nagovestila domaćin i predsedavajući G-8, nemački kancelar Angela Merkel.

Tokom bilateralnih susreta u sredu nije bilo pomaka o pitanju Kosova, što je potvrdio i američki predsednik Džordž Buš, izjavivši da nije pronašao zajednički jezik s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ali i da će dijalog biti nastavljen.

Od rezultata današnjeg sastanka zavisi i sudbina inicijative SAD i Evropske unije da svoj nacrt rezolucije o budućem statusu Kosova stave na glasanje u Savetu bezbednosti UN već ove nedelje.

Američki ambasador u UN Zalmaj Kalizad i nemački ambasador Tomas Matusek najavili su u sredu da su odložili incijativu glasanja o rezoluciji da bi sačekali ishod današnjih razgovora.

Šefovi država ili vlada SAD, Rusije, Japana, Kanade, Velike Britanije, Italije, Francuske i Nemačke će, na ovom susretu u idiličnom Hajligendamu - sada okruženom čeličnom ogradom i nadgledan iz vazduha, s mora i kopna - razgovarati o klimatskim promenama, američkoj raketnoj odbrani u istočnoj Evropi, pomoći afričkom kontinentu, socijalnim, privrednim i aktuelnim političkim temama.

Noć pred radni početak samita G-8 protekla je mirno, bez većih sukoba policije sa altermondijalistima (protivncima globalizacije), iako je policija, u nastojanju da održi situaciju ''na oku'', u sredu uveče uhapsila najmanje 141 demonstranta.

Demonstranti su juče i prošle noći bili prodrli tik uz čeličnu ogradu, dugu 12 kilometara i visoku 2,5 metra, kojom je mesto održavanja sastanka izolovano i gde su zabranjene demonstracije, pa je policija koristila vodene topove, suzavac i, kako su tvrdili učesnici protesta, gumene pendreke.

U medijima su se pojavile priče da su policajci ''natovareni'' silnom tehnikom i da se zato sporije kreću od lako odevenih demonstranata i da su demonstranti u prednosti zato što navodno lakše i brže komuniciraju preko mobilnih telefona od policije koja je medjusobno u kontaktu preko nekoliko frekvencija.

I jutros se, po sunčanom i lepom vremenu, najmanje 1. 000 okupilo u blizini ''ograde'' i mirno demonstriralo.

Za bezbednost osam svetskih lidera brine 16.000 nemačkih policajaca, što je najveći policijski angažman u 58-godišnjoj istroriji Savezne Republike Nemačke (osnovane 1949. godine).

Stručnjaci procenjuju da da će ovaj samit koštati poreske obveznike Nemačke najmanje 100 miliona evra.

Griboski: Kosovo kao Portoriko

Predsednik vašingtonskog Instituta za veru i javna pitanja Džozef Griboski uputio je pismo liderima zemalja G8, u kojem predlaže da status Kosova i Metohije bude rešen po modelu koji koristi Portoriko u okviru Sjedinjenih Američkih Država.

"Smatramo da je važno da se podnese ideja treće opcije za rešenje statusa Kosova, pošto medjunarodna zajednica misli da postoje samo dve: nezavisno Kosovo ili visoki stepen autonomije", rekao je Griboski u intervjuu "Glasz Amerike", dodajući da bi lideri G8 trebalo da razmotre i "portorikansku varijantu".

"Ovo podrazumeva jaku albansku upravu i autonomiju, slično statusu Portorika, koji je teritorija SAD sa ograničenom samoupravoom.Kosovo bi ostalo u sastavu Srbije, kao što je to predividjeno poveljom UN i rezolucijom 1244", rekao je Griboski.

Američki stručnjak je pismo sa ovim predlogom uputio predsednicioma SAD i Rusije, Džordžu Bušu i Vladimiru Putinu, britanskom premijeru Toniju Bleru i nemačkoj kancelarki Angeli Merkel.

Griboski je izrazio nadu da će lideri osam najmoćnijih zemalja na svetu razmotriti ovu opciju tokom samita G8, koji je otvoren sinoć u Nemačkoj, čime bi se "dobilo na vremenu da se postigne sporazum pregovorima, a da ne bude nametnut".

"Uprkos izraženoj predsednikovoj podršci Ahtisarijevom planu, to ne znači da će predsednik (Buš) ostati dosledan tome. I ranije jenakon dodatnih preispitivanja i debata, dolazilo do promene političkog kursa. Očekujem mogućnost modifikacije američkog stava u pogledu Ahtisarijevog plana, posebno ako druge opcije budu dostupne", rekao je on.

Griboski je ocenio da su velike šanse da Rusija i Kina ulože veto na rezoluciju o Kosovu koja bi se zasnivala na planu Martija Ahtisarija - prva zbog sve ozbiljnijeg sukoba sa SAD oko raketnog štita, a druga jer i sama strahuje od secesionizma.

Liberasion: Pola Evrope protiv nezavisnosti Kosova

Moskva i još pola tuceta evropskih zemalja protive se nezavisnosti Kosova zato što strahuju da bi nezavisnost srpske pokrajine pod privremenom upravom UN mogao biti opasan presedan koji bi mogao da i njih pogodi, ocenio je danas pariski dnevnik "Liberasion".

"Tvrd stav Moskve koja odbija svaku nezavisnost Kosova ne može se objasniti samo istorijskom solidarnošću s malom Srbijom, slovenskom i pravoslavnom, već i strahom da bi taj presedan mogao da podstakne čečenske separatiste", piše list u tekstu naslovljenom "Veliki strah od presedana".

Iz istih razloga, Kina - koju brinu Tibet i Tajvan - takodje imaju tvrd stav o Kosovu, dodaje pariski dnevnik koji sebe i dalje smatra levičarskim, iako je od pre par godina prešao u vlasništvo krupnog kapitala.

"O pitanju nezavisnosti Kosova je duboko podeljena i Evropska unija, uprkos zajedničkom stavu Pariza i Londona u Savetu bezbednosti UN... Bar pola tuceta članica EU snažno se protive nezavisnosti", piše "Liberasion".

List navodi da je reč o Grčkoj, Kipru, Bugarskoj, Rumuniji, Slovačkoj i Španiji - zemljama koje sve imaju manjine koje bi jednoga dana mogle da traže nezavisnost, ili to već čine (Baski u Španiji, na primer).

Zanimljivo je, medjutim, ponašanje Velike Britanije, primećuje "Liberasion", zemlje koja se već sada suočava s porastom separatizma u sopstvenoj sredini.

"Britanske vlasti ostaju hladne glave, ne verujući da bi nezavisnost Kosova mogla da podstakne nezavisnost Škotske", piše pariski dnevnik.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image