Mrkić je u razgovoru sa predstavnicima Srba u susednoj zemlji ocenio da su razgovori sa mađarskim zvaničnicima bili srdačni i prijateljski i da je bio impresioniran otvorenošću i konstruktivnošću premijera Viktora Orbana i šefa diplomatije Janoša Martonjija.
Kako je rekao, svi razgovori su protekli "bez ikakvih spornih tačaka", sve je teklo glatko.
Kako je primetio, verovatno ne bi sve bilo tako da u junu nije bilo susreta predsednika dve države, koji su načinili "istorijski potez" - došlo je do pomirenja i simbolički i suštinski, kada su se obe strane osvrnule na period tokom i posle Drugog svetskog rata.
"Takvi simbolički i politički gestovi napravili su uvod u današnje razgovore", dodao je Mrkić.
Šef srpske diplomatije istakao je da je Srbiji veoma važno kad se o njoj pozitivno izrazi komšija.
"To ima specifičnu težinu i nama je drago da mađarski zvaničnici to kontinuirano i postojano čine", rekao je on.
Jedna od glavnih tema razgovora sa Orbanom i Martonjijem bio je put Srbije u EU, na kojem Srbija ima pomoć Mađarske.
"Lakše vam je da hodate nekim putem kada vam priđe neko ko je već prošao njime, kad vam kaže, i to prijateljski, šta možete da očekujete i kako da se pripremite i u tom smislu mi dosta računamo na njihovu podršku", rekao je Mrkić.
Kako je dodao, Mađarska je spremna da nam pomogne.
Mrkić je sagovornike informisao i o onome što sledi vezano za Kosovo i Metohiju - o tome šta se tamo dešava, kakve su nam namere i ciljevi.
"I tu se oko svega slažemo", dodao je on.
Kada je reč o bilateralnim odnosima, šef srpske diplomatije je ukazao da dve zemlje imaju puno zajedničkih projekata - razgovaralo se o izgradnji železnice od Beograda do Budimpešte, uvođenju direktne avio-veze između dva glavna grada, uspostavljanju novih graničnih prelaza, otvaranju mađarskog kulturnog centra u Beogradu i srpskog u Budimpešti ili Sent Andreji i dr.
Mrkić je najavio da će se dvojica premijera sresti u novembru u Bukureštu, a da će Martonji doći u posetu Beogradu.
"Postupamo kao pravi partneri i prijatelji", rekao je srpski ministar.
Kada je reč o srpskoj manjini u Mađarskoj Mrkić se zalaže da ona uživa ista prava kao i druge manjine u toj zemlji, kao što to isto važi i za mađarsku manjinu u Srbiji.
"Srbija je osnovala Nacionalni savet za manjine s ciljem da se one što slobodnije izraze...Mi očekujemo recipročnost. Pružićemo pomoć u svemu i mislimo da ćemo naići na razumevanje mađarskih zvaničnika", dodao je šef srpske diplomatije.
Kako je rekao, stvari uvek mogu da se poprave i Srbija će tražiti načine za unapređenje položaja manjina sa obe strane granice.
"Ipak, kada je u pitanju stanje bilateralnih odnosa i stanje po pitanju manjina, mogu da kažem da nema nikakvih problema", zaključio je Mrkić.
u Budimpešti je i predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović .
On je danas razgovarao je s predsednikom Mađarske Janošom Aderom o međudržavnim odnosima, evro-integraciji i regionalnoj i ekonomskoj saradnji, saopštila je Skupština Srbije.
Predsednik Ader je istakao da će Mađarska pružiti Srbiji snažnu i punu podršku tokom evrointegracije.
Sagovornici su se dogovorili o konkretnim oblastima u okviru tog procesa u kojima će Mađarska pružiti podršku Srbiji.
To su razvoj i unapređenje pravosudnih profesija, javnih beležnika i izvršitelja, strateško planiranje i pripremanje IPA i drugih projekata u oblasti pravosuđa i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije u procesu pregovaranja sa Evropskom unijom, i svim ostalima za koje srpska strana pokaže interes.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru