• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: NE nasilnom prekrajanju granica

Srbija u potpunosti i unapred odbacuje pokušaj nasilnog i protivprirodnog prekrajanja svojih granica i u isto vreme insistira da se za Kosovo i Metohiju pronadje rešenje koje neće dovesti u pitanje temeljne principe medjunarodnog prava, izjavio je predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica.

Srbija u potpunosti i unapred odbacuje pokušaj nasilnog i protivprirodnog prekrajanja svojih granica i u isto vreme insistira da se za Kosovo i Metohiju pronadje rešenje koje neće dovesti u pitanje temeljne principe medjunarodnog prava, izjavio je predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica.

"Srbija snažno insistira da se za Kosovo i Metohiju mora pronaći rešenje koje neće dovesti u pitanje temeljne principe medjunarodnog prava i koje će izaći u susret interesima albanskog stanovništva kao većinskog u pokrajini, ali i Srbije kao države koja mora ostati jedini subjekt medjunarodnog prava na celokupnoj svojoj teritoriji", rekao je Koštunica u obraćanju učesnicima 11. Medjunarodnog ekonomskog foruma u Sankt-Peterburgu.

Premijer je rekao da plan da se rezolucijom na osnovu predloga izaslanika UN Martija Ahtisarija otvori put za stvaranje nezavisne države Kosovo na teritoriji Srbije, kao medjunarodno priznate države, predstavlja brutalan primer pokušaja kršenja medjunarodnog prava.

"Još teži i brutalniji primer kršenja medjunarodnog prava predstavljalo bi proglašenje jednostrane nezavisnosti Kosova i Metohije, to bi bio čin direktnog gaženja autoriteta UN, jer bi se otvoreno kršila postojeća Rezolucija SB UN 1244, kojom se izričito potvrdjuje suverenost i teritorijalni integritet Srbije", istakao je Koštunica.

Predsednik Vlade Srbije je rekao da je uloga Rusije bila "odlučujuća u očuvanju vrednosti i značaja načela na kojima počivaju bezbednost, mir i stabilnost u ovom delu sveta i Evrope".

Samo zahvaljujući njenom principijelnom stavu osujećena je namera da SB UN izglasa rezoluciju koja bi predstavljala direktno negiranje Povelje UN - koja ima odredbu o poštovanju suvereniteta I teritorijalnog integriteta država članica - i bila bi osnov da se prvi put u istoriji jednoj državi-članici UN otme 15 odsto njene teritorije, naglasio je Koštunica.

"Takvim stavom Rusije sačuvana su najopštija načela na kojima počiva celokupni savremeni medjunarodni poredak. Osim toga, na ovaj način je još jednom potvrdjeno pravilo da samo uravnotežen odnos snaga u Ujedinjenim nacijama i u drugim medjunarodnim forumima i institucijama može trajno da sačuva dostojanstvo, kredibilitet i pouzdanost tih organizacija, kao i samog medjunarodnog prava", naglasio je srpski premijer.


Tadić: Niko ne može da predvidi odluku SB UN

Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio da niko ne može da predvidi kakva će biti odluka Saveta bezbednosti UN o konačnom statusu Kosova, dodajući da situaciju dodatno komplikuje to što se ne zna kada će biti održana sednica SB ni kakav će biti njen dnevni red.

"U ime Srbije vodio sam mnoge razgovore na medjunarodnom planu i reći ću vam da danas nema predstavnika bilo koje zemlje na svetu, uključujući i velike sile SB, koji može da predvidi šta će se desiti već sledeće nedelje na Savetu bezbednosti", rekao je Tadić u intervjuu za list "Danas".

Tadić je ocenio da "nije dobra okolnost" da velike sile zatežu svoje odnose oko rešavanja konačnog statusa Kosova.

"U takvoj situaciji mi se ne nalazimo u najboljoj poziciji. Morali bismo da zaštitimo naše interese tragajući za saveznicima u saglasju s interesima velikih sila", rekao je Tadić.

On je ponovio da je moguće pronaći kompromisno rešenje za problem Kosova, ocenivši da ima i različitih pravno-političkih formulacija koje bi definisale kompromis.

"Kompromis je najviši stepen autonomije za albansku zajednicu na Kosovu, samostalnost u političkom i ekonomskom smislu, a da se istovremeno ne povredi suverenitet i integritet Srbije", objasnio je on.

Tadić je naveo da nastavak pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji nije povezan sa političkim procesom koji se tiče budućeg statusa Kosova i dodao da Srbiji to niko nije postavi kao vrstu preduslava.

Osvrćući se na proces privatizacije javnih preduzeća u Srbiji on je ocenio da treba zastati i napraviti jasnu procenu šta učiniti sa javnim sektorom.

Prema njegovim rečima, treba odlučiti da li da se ide u privatizaciju nekih delova javnog sektora, pre svega energetike i odrediti šta je krajnji cilj.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image