• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici jedinstveni protiv nasilja u porodici

Izvor Tanjug

Poslanici većine ali i opozicije u Skupštini Srbije, saglasili su se danas da će podržati konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici i o zaštiti dece.

Govoreći o Konvenciji Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poslanici su tokom objedinjene rasprave izneli podatak da policija u Srbiji godišnje primi više od 20.000 prijava za porodično nasilje.

To je, prema oceni poslanika DS Tamare Tripić, dovoljno zvono za uzbunu , jer će za neke žene Konvencija o kojoj parlament danas raspravlja stići kasno.

Prema njenim rečima, u ovoj godini 37 žena je smrtno stradalo od svojih partnera, a prošle godine za pet manje i to je dovoljan razlog da Srbija krene u borbu protiv narastajućeg problema.

"Možda bi neka Ljubica, Svetlana, Maja danas bile žive da je država radila malo više i malo brže", rekla je ona.

Tripićeva je istakla i da većina žrtava porodičnog nasilja nikada ne prijavi zlostavljanje, pa ono ostaje daleko od mehanizama zaštite.

Poslanikca URS jelena Travar Miljević predložila je da se formira i krizni centar za žrtve silovanja i podvukla da ne vidi razlog da Srbija nema nacionalni SOS telefon koji bi radio 24 sata, svaki dan u nedelji.

Kao primer neadekvatnog delovanja institucija ona je navela dešavanja u Ljigu i podvukla da se problem rešavaju na ulici, a ne u insistucijama.

"Pitam šta je naš odgovor kao sistema na takve događaje, zašto mi uvek moramo da dočekamo da nešto izađe na ulicu da bi mi o tome razgovarali i šta radimo da predupredimo takve događaje", rekla je Travar Miljević.

Njena koleginica iz SPS Mirjana Dragaš podsetila je na reči srpskog prosvetitelja Dositeja Obradovića.

"Naš najveći prosvetitelj, prvi srpski ministar prosvete, dolazeći iz Evrope u Srbiju i donoseći progresivna evropska saznanja u tek ustanovljenu državu Srbiju, već tada je pisao – teško onoj zemlji čije majke i žene žive u neznanju i zatvorene u kući, u toj državi i takvom društvu nema budućnosti", rekla je Dragaš.

Prema njenim rečima, Dositej je ostavio poruke koje u Srbiji nisu ni posle dva veka adekvatno primenjene i kojih nisu svesni.

U raspravu o potvrđivanju Konvencije o zaštiti dece i saradnje u oblasti međunarodnog usvojenja uključio se i poslanik Jedinsvene Srbije Đorđe Kosanić, koji je naveo da stranci nemaju predrasude kada je u pitanju usvajanja bolesne i dece romske nacionalnosti.

Stranci takođe, dodao je, neguju identitet usvojenog deteta.

Kosanić je rekao da je prema podacima kojima on raspolaže, od 2006. godine u inostranstvu usvojeno 90 mališana, od čega u SAD najviše - 40.

Pred poslanicima je i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Kanade o socijalnoj sigurnosti, kao i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Velikog Vojvodstva Luksemburg o socijalnoj sigurnosti.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image