• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić u Bukureštu o bezbednosnim pretnjama u JIE

Izvor Tanjug

Predsednik srpske vlade i ministar unutrašnjih poslova učestvuje na sastanku Komiteta ministara zemalja potpisnica Konvencije o policijskoj saradnji u Jugoistočnoj Evropi, koja se danas oddržava u Bukureštu.

Premijer i ministar Ivica Dačić je izjavio je danas da je primarni zadatak srpske vlade zaštita nacionalnog interesa i teritorijalnog suvereniteta, koji se ostvaruju kroz pitanja granica, njihove bezbednosti i zaštite.

U obraćanju učesnicima sastanka Dačić je, govoreći o bezbednosnim pretnjama sa kojima se suočava Republika Srbija, ali i zemlje regiona i Evropske unije, Dačić je istakao da one zahtevaju nove odgovore policijskog rada i nove forme saradnje.

Dačić je pozdravio predlog Austrije za uvođenje Trojnog predsedavanja, koje treba da obezbedi stabilan i kontinuiran proces implementacije Konvencije, kao i austrijsku inicijativu za uvođenje timova za aktivnu potragu za beguncima.

Činjenica je da se u većini zemalja potraga za licima vrši putem operativnih mera. Nacionalne potrage su ograničenog karaktera, dok su međunarodne potrage za beguncima svedene isključivo na najavu u sistemu potrage, bilo da je u pitanju Šengen informacioni sistem ili sistem koji ima Interpol. Osnivanjem timova za aktivnu potragu za beguncima, uvodi se jedan novi kvalitet u obavljanje potrage za licima za kojima se traga", rekao je Dačić.

Premijer je rekao da, u cilju jačanja bezbednosti granica i uspešnog suzbijanja prekograničnog kriminala, Republika Srbija posebnu pažnju posvećuje regionalnoj i međunarodnoj saradnji zajedničke granične kontrole, kao i kroz zajedničku kontakt-službu na graničnim prelazima.

Govoreći o doprinosu zajedničkih i koordiniranih operacija adekvatnom odgovoru na nacionalne i regionalne pretnje, naglasio je da spremnost Republike Srbije da, u okviru svojih ljudskih i materijalnih resursa, učestvuje u navedenim aktivnostima.

Neusklađenost sistema zaštite podataka, prema njegovoj oceni, i dalje usporava razmenu operativnih informacija i da će potpuna primena odredbi Konvencije biti moguća tek nakon što bude obezbeđena razmena ličnih podataka između zemalja ugovornica u skladu sa Konvencijom.

"Sa zadovoljstvom mogu da konstatujem", dodao je on, "da je Republika Srbija uspešno ispunila ovaj uslov. Nakon izvršene Evropolove evaluacije i pozitivnog mišljenja Zajedničkog supervizorskog tela Evropola, Republika Srbija je sa uspehom okončala pregovore sa Evropolom za zaključivanje Operativnog sporazuma i trenutno očekujemo datum za potpisivanje ovog sporazuma".

Premijer i ministar Dačić, na kraju je istakao da će Republika Srbija biti pouzdan partner u svim regionalnim i evropskim aktivnostima suprotstavljanja bezbednosnim izazovima kroz zajedničke i koordinirane aktivnosti.

Dačić je potsetio da je Republika Srbija potpisivanjem i implementacijom više desetina sporazuma o saradnji u oblasti bezbednosti, pravosuđa i kontrole migracija sa zemljama regiona i EU, u poslednjih nekoliko godina, iskazala svoju političku i operativnu spremnost za suočavanje sa svim bezbednosnim izazovima, a naročito u oblasti borbe protiv teških i organizovanih oblika kriminala.

"U narednom periodu, neophodno je dalje unapređenje u oblasti bezbednosti granica u smislu daljeg jačanja administrativnih i operativnih kapaciteta, što će olakšati kretanje ljudi, sprečiti prekogranične aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa, omogućiti efikasno i plansko upravljanje migracijama, te konačno dovesti Republiku Srbiju kao i ostale zemlje regiona na sam prag Evropske unije", rekao je srpski premijer.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image