• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Može li Buš da pokloni Kosovo

Američki predsednik Džordž Buš ponovio je u Sofiji da Kosovo mora da bude nezavisno, ali i da Srbiji treba ponuditi perspektivu integracije u NATO kako bi prihvatila gubitak te pokrajine. "Amerika mora da pronadje drugi način za ispoljavanje svoje naklonosti i ljubavi prema Albancima umesto što ih daruje srpskim teritorijama", ocenio je premijer Srbije Vojislav Koštunica.

Američki predsednik Džordž Buš ponovio je u Sofiji da Kosovo mora da bude nezavisno, ali i da Srbiji treba ponuditi perspektivu integracije u NATO kako bi prihvatila gubitak te pokrajine.

"Amerika mora da pronadje drugi način za ispoljavanje svoje naklonosti i ljubavi prema Albancima umesto što ih daruje srpskim teritorijama", ocenio je povodom Bušovih izjava premijer Srbije Vojislav Koštunica

"Amerika veruje da Kosovo mora da bude nezavisno", rekao je Buš u Sofiji i dodao da je došao trenutak da se pogura plan" o nadgledanoj nezavisnosti izaslanika UN Martija Ahtisarija.


Buš se, medjutim, složio s bugarskim predsednikom da je neophodno da se Srbiji "jasno pokaže da je za nju moguć bolji put, ka NATO-u i Evropskoj uniji". "To bi značilo i bolje odnose sa SAD", dodao je Buš.

Predsednik Vlade Srbije smatra da je "pravo SAD da, shodno svojim interesima, podržavaju pojedine države i narode, ali ne tako što će im poklanjati nešto što nije njihovo vlasništvo".

Koštunica je dodao da je Srbija "sa punim pravom ogorčena na američku politiku prema rešavanju pitanja Kosova i Metohije".

"Amerika je bombardovanjem Srbije napravila dovoljno veliku grešku i za prošli i za ovaj vek. Nova greška u vidu podrške jednostranoj nezavisnosti Kosova predstavljala bi nepravdu i nasilništvo koje srpski narod ne bi zaboravio", istakao je Koštunica.

Prema njegovim rečima, Srbija zato očekuje da se SAD pridržavaju Povelje UN i da ne posežu za pravnim nasiljem. "Ako se Amerika ogluši o medjunarodno pravo unapred, treba da se zna da će Srbija odbaciti i poništiti svaki oblik nezavisnosti svoje južne pokrajine", dodao je srpski premijer.

Koštunica je naglasio da za "Srbiju nikada neće postojati nezavisno Kosovo, već će ono, naprotiv, uvek biti i ostati sastavni i neotudjivi deo Srbije".

Brisel: Rešenje samo u SB UN

Evropska komisija je ponovo istakla stav da "odluka o budućem statusu Kosova mora biti donesena u Savetu bezbednosti UN" i naglasila da je "evropski komesar Oli Ren pozivao i poziva da se nadje pravno i politički jasno i održivo rešenje, bez ikakvog nepotrebnog odlaganja".

To je saopštila Renov portparol Kristina Nadj, na pitanje novinara da li je Evropska komisija i dalje spremna da uputi misiju na Kosovo, pošto sve govori da u SB UN ne može biti izglasana rezolucija o statusu Kosova, budući da je predsednik SAD izjavio da će Kosovo biti nezavisno, dok je ruski predsednik Vladimir Putin ponovio da je Rusija protiv nametanja takvog rešenja.

Kristina Nadj je ocenila da takvo pitanje novinara "sadrži mnogo elemenata spekulacija" i dodala da "Evropska komisija podržava predloge Martija Ahtisarija, koji treba da budu osnova za novu rezoluciju SB UN o Kosovu". "Komesar Ren ohrabruje razne strane da iskažu konstruktivan stav i poziva da se o tome vodi odgovorna rasprava u Savetu bezbednosti UN", dodala je portparol Olija Rena.

Na pitanje da li Evropska komisija, s obzirom na stav da odluka mora biti donesena u SB UN, nije spremna na neko alternativno rešenje za Kosovo, pošto je predsednik Buš stavio do znanja da su SAD spremne da idu dalje i bez rezolucije SBUN, Kristina Nadj je uzvratila da "rasprava o tome teče u SB UN i stvari tako stoje u ovom trenutku".

Upitana da li komesar Ren Bušovu izjavu smatra "konstruktivnom, imajući u vidu razgovore koji se vode u SB UN, i da li je to pozitivan doprinos pregovorima i dobar način da se postavi prema Rusiji u vezi s tim pitanjem", Kristina Nadj je odgovorila da "ne smatra da bi bilo uputno da daje vrednosne sudove o izjava raznih činilaca koji se bave tim pitanjem i koji o tome treba da donesu odluku u SB UN". I, kako je podvukla, "stav Evropske komisije je jasan - mi tražimo rezoluciju, jasnu pravnu i političku odluku upravo zbog budućnosti Kosova".

Zamoljena da objasni da li će pripremana misija EU na Kosovu biti izmenjena ili je neće uopšte biti, ako ne bude rezolucije SB UN i neke zemlje jednostrano priznaju nezavisnost pokrajine, portparol evropskog komesara je ponovila da se "rasprava o tome vodi u SB UN" i da "ne može spekulisati o nekom drugom scenariju".

Obećanje dato Albancima 1999. godine

Svi pisani mediji na Kosovu na naslovnim stranama su krupnim slovima preneli izjavu predsednika SAD Džordža Buša da će nezavisnost biti krajnji rezultat procesa rešavanja statusa te srpske pokrajine.

Dnevnik "Koha ditore" na naslovnoj i nekoliko narednih strana, pod naslovom "Vreme za nezavisnost", opširno informiše o poseti predsednika SAD Albaniji i posebno o "jasnoj poruci da je nezavisnost krajnji rezultat statusa Kosova". "Zeri" na pet strana pod naslovom "Kosovo će postati nezavisno" izveštava iz Albanije. Poseban prostor dat je izuzetno toplom dočeku koji su gradjani priredili američkom predsedniku u Fuša Kruji, o čemu izvestavaju i drugi mediji.

"Zakleo se na nezavisnost", naslov je opširnog izveštaja iz posete Buša Albaniji u dnevniku "Lajmi". U sličnom tonu izveštavaju i dnevnici "Bota sot", "Iliria post" i "Kosova sot". Dnevnik "Infopress" pod naslovom "Dosta, Kosovo će biti nezavisno" izveštava o Bušovoj poseti Albaniji. "Epoka e re" je izveštaj naslovila sa "Na kraju nezavisnost, ali prema paketu Ahtisarija", dok "Express" o poseti predsednika SAD izvestava pod naslovom "Samo nezavisnost".

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić izjavio je da SAD "ne mogu da odluče o nezavisnosti teritorija drugih država, posebno ne onih suverenih i demokratskih".

Samardžić je u intervjuu agenciji Beta ocenio da je "to račun bez krčmara i da su i Amerikanci toga svesni", a "ako je, pak, Amerika toliko zainteresovana da Albanci žive na nezavisnoj teritoriji, onda neka im sama na svom prostoru da teritoriju na kojoj će biti nezavisni".

Srpski ministar za Kosovo i Metohiju je istakao da bi davanje nezavisnosti toj pokrajini bilo drastično kršenje medjunarodnog prava i pravno i faktičko nasilje. "Sve što se do sada dešavalo u Savetu bezbednosti i medjunarodnoj diplomatiji išlo je na to da se dodje do sporazumnog rešenja oko Kosova i Metohije i sporazuma koji će se postići u okviru medjunarodnog prava. Mi ne očekujemo da će se to u skorije vreme promeniti", dodao je Samardžić.

Prema njegovim rečima, može se očekivati da će "povremeno Amerikanci davati te jake izjave, jer je izgleda u pitanju čvrsto obećanje Albancima iz 1999. godine, u vreme kada je i Srbija drugačije izgledala i kada su SAD imale veću moć".

"Medjutim, stvari su se značajno promenile u poslednjih sedam-osam godina. To obećanje ne može da prodje i to se posebno jasno videlo prošle nedelje na sastanku G8, gde je ruski predsednik Vladimir Putin jasno izneo stav Rusije i ubedio ih da će Rusija uložiti veto na rezoluciju koja je protivna medjunarodnom pravu i interesima Srbije", rekao je Samardžić. On je ocenio da je takav stav Putina "oslobodio mogućnost" povratka na pregovore - i onih na visokom nivou izmedju SAD i Rusije, kao i izmedju Beograda i privremenih organa vlasti na Kosovu.

Srpski ministar je dodao da "postoji pretnja da će Priština jednostrano proglasiti nezavisnost, a da će zatim SAD to priznati". "To je pretnja koja u ovoj fazi ima za cilj da izvrši pritisak na sve učesnike - EU i Rusiju, a to je ujedno najveća pretnja Srbiji da popusti u svom stavu", rekao je Samardžić.

Prema njegovim rečima, neki faktori na Zapadu još misle da će Srbija popustiti pod ucenama i pritiscima, da će se naći neki unutrašnji činilac koji će prihvatiti jedno "takozvano realno stanje".

Dodao je da u takvom slučaju ni Rusija ne bi imala razloga da podržava Srbiju i došlo bi se do nekog rešenja u SB UN. "Medjutim, takva pretnja neće pasti na plodno tle. Srbija ima svoju državnu politiku i svi državni organi stoje iza toga, ima podršku Rusije i jednog broja zemalja u SBUN. Takodje, Srbija ima razumevanje velikog broja evropskih zemalja. To je za sada dovoljno da Srbija ne poklekne", rekao je Smaradžić agenciju Beta.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image