"Smatrao sam da je Srbija prirodna buduća članica EU, smatrao sam da će proces evropskog ponovog ujedinjenja biti gotov tek kad i Srbija i zemlje zapadnog Balkana postanu članice Unije", poručio je Fratini u intervjuu TV B92.
On je ocenio da je došlo do ogromne promene i da je 2013. godina "istorijska godina za Srbiju", s obzirom na dogovor o početku normalizacije odnosa sa Prištinom.
To je, prema njegovim rečima, i potvrda političke opredeljenosti vlade Srbije da se pridruži Evropskoj uniji.
Fratini je podsetio da je i ranije sarađivao sa srpskom vladom i kao potpredsednik EK i u svojstvu nekadašnjeg šefa italijanske diplomatije.
"Više puta sam bio u Beogradu. Prihvatio sam prijateljski poziv prvog potpredsednika vlade da ga savetujem oko toga kako da vodi pregovore za članstvo u EU", rekao je on.
Govoreći o budućem zadatku na mestu savetnika srpske vlade, Fratini je rekao da će pokušati da savetuje vladu Srbije kako da najbolje radi, a značajno je i to što ima posebne lične veze sa vicepremijerom Vučićem.
On je objasnio da je odgovor na pitanje zašto kao istaknuti evropski političar radi besplatno za vladu Srbije, veoma jednostavan.
"Ja imam svoj posao u Italiji, ja sam sudija osnovnog suda i ja ne mogu da budem plaćen u drugoj držvi, tako da ja želim to radim jer sam prijatelj Srbije i zato što sam evropski orijentisan i to je naš zajednički interes - da približim Srbiju i da je uvedemo u evropsku porodicu", rekao je Fratini.
Upitan da li će se povući sa mesta savetnika srpske vlade ukoliko bude izabran za generalnog sekretara NATO, Fratini je kazao da će to biti odluka koja će se doneti sledeće godine i da će do tada imati dovoljno vremena da savetuje Vučića i vladu.
"Sa vladom ću razgovarati o EU i članstvu u njoj, uvažvaću stavove ljudi prema NATO", rekao je Fratini i dodao da bi mu kao kandidatu za generalnog sekretaru NATO bilo neprijatno da govori o budućnosti Srbije u NATO.
"Kao prijatelj ove zemlje Srbiju ću savetovati kako da uđe u EU, a ne u NATO", poručio je Fratini.
Fratini je ranije danas pohvalio reforme koje su u Srbiji pokrenute u oblasti pravosuđa.
On je ukazao da naredni koraci treba da omoguće primenu već usvojenih strategija, saopšteno je nakon Fratinijevog susreta sa ministrom pravde Nikolom Selakovićem.
Fratini, koji je bio šef italijanske diplomatije i nekadašnji potpredsednik Evropske komisije razgovarao je danas sa Selakovićem o daljim aktivnostima Srbije na putu ka pridruživanju Evropskoj uniji.
On je izrazio zadovoljstvo i pohvale reformama koje su pokrenute u oblasti pravosuđa u Srbiji i dodao da je upoznat sa pozitivnim izveštajem Evropske komisije koji Srbiji daje odlični poziciju u daljim pregovaranjima za pridruživanje Evropskoj uniji.
Takođe, Fratini je istakao da budući koraci Ministarstva pravde i državne uprave moraju biti okrenuti ka implementaciji usvojenih strategija i zakona, ali i stvaranju uslova da građani Srbije osete pozitivne efekte reformi koje se sprovode u pravosuđu.
Ministar Selaković je ukazao da su aktivnosti ministarstva u proteklih godinu dana bile najviše usmerene na rešavanje gorućih problema u pravosudnom sistemu Srbije.
On je naglasio da je pored usvojenih strategija i akcionih planova, ministarstvo prethodnom periodu radilo i na izradi veoma bitnih zakona, izmenama i dopunama Zakona o uređenju sudova, o sudijama i javnim tužiocima i da će se oni uskoro naći pred skupštinskim poslanicima.
Takođe, on je rekao su radne grupe ministarstva angažovane i na izradi novih zakona, kao što su Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći i Zakon o posredovanju u rešavanju sporova.
Ukazujući na dosadašnje rezultate, ministar se osvrnuo i na poteškoće koje prate sudove u Srbiji, kao što je veliki broj nerešenih predmeta, trajanje sudskih postupaka i izrazio uverenje će se usvajanjem novih zakona, kao i početkom rada javnih beležnika, uspostaviti sistem koji će ubrzati rešavanje ovih problema.
Ministar Selaković i Fratini su se složili da je neophodno uspostaviti sistem odgovornosti i kriterijume ocenjivanja u pravosuđu, ojačati sudijsku nezavisnost i tužilačku samostalnost kako bi pravosudni sistem bio što efikasniji i pravičniji.
Nekadašnji italijanski ministar i bivši potpredsednik Evropske komisije je 7. oktobra prihvatio poziv da bude savetnik Vlade Srbije u procesu evropskih integracija, posebno kada je reč o poglavljima 23 i 24.
Fratini je trenutno na čelu uticajnog Italijanskog društva za međunarodne organizacije (SIOI) koje se bavi međunarodnim odnosima, jedan je od najuticajnijih evropskih političara a često se pominje i kao kandidat za naslednika generalnog sekretara NATO Andersa Fog Rasmusena.
Vlada Srbije je za savetnike, pored Fratinija, angažovala i bivšef šefa MMF Dominika Stros Kana i bivšeg austrijskog kancelara Alfreda Guzenbauera.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina
Zvezdin Amerikanac hitno reagovao na pomen otkaza Sferopulosu: Šuter crveno-belih se oglasio na Instagramu
Igrao za Zvezdu i rekao najskuplje "ne" u istoriji evro-košarke! Jedan čovek mu se sada smeje zbog 12 miliona