• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pregovori sa EU: Tehnička runda 12. jula

U Briselu su u sredu nastavljeni pregovori Evropske unije i Srbije o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, saopštila je Evropska komisija. Tehnička runda pregovora biće održana 12. jula.

U Briselu su u sredu nastavljeni pregovori Evropske unije (EU) i Srbije o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, saopštila je Evropska komisija.

Srbija i Evropska unija će 12. jula održati tehničku rundu u okviru pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji, saznaje agencija Beta u diplomatskim krugovima u Briselu.

Pregovori Brisela i Vlade Srbije su nastavljeni zvaničnom rundom razgovora koja obuhvata opšta načela, politički dijalog EU-Srbija i regionalnu saradnju.

Razmotreno je šta je sve uradjeno na usaglasavanju teksta sporazuma, šta još Evropska komisija treba da dostavi srpskoj strani, a šta srpski pregovarački tim "duguje" kao dodatno razjašnjenje Komisiji u Briselu, da bi se zatim prešlo s jasnim saznanjima na dalje pregovore.

Razgovorima u Briselu prisustvovali su potpredsednik srpske Vlade Božidar Djelić i komesar za proširenje EU Oli Ren.

Prema najavama srpskih zvaničnika, do kraja ove godine može se očekivati parafiranje, zatim i potpisivanje Sporazuma, za šta je ključni uslov da Srbija postigne punu saradnju sa Sudom u Hagu.

Pregovori su bili prekinuti pre godinu dana zbog ne saradnje Srbije sa Haškim tribunalom.

Pregovarački tim Srbije je danas dobio podršku Evropske komisije u zamisli da se do kraja jula završi tehnički deo pregovora EU i Srbije o Sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji, rekla je agenciji Beta u Briselu direktorka kancelarije za evropsku integraciju u Vladi Srbije Tanja Miščević.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren i potpredsednik Vlade Srbije Božidar Djelić izjavili su da je nastavak pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) "veoma važan" za put Srbije ka Evropskoj uniji.

"Veoma sam srećan što se Srbija vratila za pregovarački sto i na evropski put... Sporazum je ključan korak u odnosima EU i Srbije, a njegova primena ulaznica za dalji proces integracije", izjavio je Ren, nakon otvaranja nove runde pregovora i naglasio da je nastavak pregovora posledica "konkretnih akcija nove Vlade Srbije".

Ren je ponovio da je uslov za potpisivanje Sporazuma "puna saradnja s Haškim tribunalom koja će dovesti do hapšenja i isporučenja svih preostalih optuženika".

Ren je još naveo da pitanje evropskih integracija i statusa Kosova i Metohije nisu povezani i da ne bi bilo fer očekivati da Srbija čini "ustupke po pitanju Kosova da bi se našla na evropskom putu".

"Evropski kolosek, odnosno SSP, i kosovski kolosek, odnosno rešavanje statusa, to su dva odvojena procesa", izjavio je Ren na zajedničkoj konferenciji za štampu s predsednikom Vlade Srbije Božidarom Djelićem.


On je istakao da se proces SSP vodi u saradnji sa EU, dok se proces rešavanja statusa Kosmeta nalazi u Savetu bezbednosti UN.

"Ne bi bilo fer očekivati od Srbije da čini ustupke po pitanju Kosova da bi se našla na evropskom putu", naglasio je Ren.

Evropski komesar je, medjutim, ocenio da se od Srbije očekuje "konstruktivan" pristup u, kako je rekao, završnici kosovskog statusnog procesa, te da očekuje od Srbije da poštuje "odluke na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN".

Djelić, koji je i šef srpskog pregovaračkog tima, ocenio je da je cilj Srbije da "u narednih par meseci okonča pregovore i parafira sporazum", te da do kraja 2008. postane kandidat za članstvo u EU.

On je najavio da će Vlada Srbije sprovesti ekonomske reforme koje će dati "snažan oslonac" primeni Sporazuma, da će krajem meseca usvojiti budžet "s veoma malim deficitom", te da se očekuje godišnja inflacija u Srbiji od šest odsto.

"Izuzetno sam zadovoljan što danas predstavljam našu zemlju... Ovo je veoma važan dan za Srbiju", izjavio je Djelić.

"Imamo dobru šansu da do kraja ove godine zaključimo sporazum, a onda preostaje mnogo posla da se uradi da se ostvari naš cilj - da dobijemo status kandidata", naglasio je on.


"Neće biti lako postići taj cilj, ali sam uveren da imamo taj kapacitet i politički i ekonomski i ljudski da ga postignemo", dodao je potpredsednik srpske vlade.

Tanja Mišćević je ocenila da sledi samo tehničko usaglašavanje i naglasila da nema većih problema oko pregovora, jer na obe strane ima dobre volje da se sve brzo dogovori. Zato se, po njenim rečima, do kraja godine može očekivati parafiranje, zatim i potpisivanje Sporazuma, za šta je ključni uslov da Srbija postigne punu saradnju sa Sudom u Hagu.

Ona je posle pripremnog dela današnje obnove pregovora istakla da je Evropska komisija obećala Srbiji pomoć u nastojanju da se tehnički deo pregovora okonča krajem idućeg meseca što podrazumeva "jako mnogo posla".

Reč je o nekim industrijskim i poljoprivrednim proizvodima za koje treba da se usaglase režimi liberalizacije trgovine, o većini proizvoda već postoji dogovor i sledi usaglašavanje manjeg spiska te robe, objasnila je Tanja Miščević.

U suštini je reč o proizvodima za koje neke države-članice EU smatraju da su posebno zanimljivi ili osetljivi za njihove privrede.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image