• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Usvojene izmene tri zakona

Skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o zaštitniku gradjana (ombudsmanu), dopunu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i izmene Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji (DRI). Poslanici su utvrdili i sastav devet delegacija u medjunarodnim institucijama

Skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o zaštitniku gradjana (ombudsmanu), dopunu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i izmene Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji (DRI).

Izmenom Zakona o zaštitniku gradjana je precizirano da ombudsmana bira parlament većinom glasova svih narodnih poslanika, kao i da je on nadležan da štiti ljudska i manjinska prava.

Za izmene Zakona glasao je 131 poslanik vladajuće koalicije, a protiv je bilo 10 od ukupno 161. Poslanici Srpske radikalne stranke nisu glasali.

Zaštitnik gradjana se bira na pet godina, na predlog skupštinskog Odbora za ustavna pitanja, a isto lice može najviše dva puta da bude birano na tu funkciju.

Utvrdjeno je da zaštitnik gradjana ne može da bude član političke stranke i da on i njegova četiri zamenika uživaju imunitet kao i narodni poslanici.

Zaštitnik gradjana i njegovi zamenici ne mogu da daju izjave političke prirode.


Skupština Srbije je obavezna, prema Ustavnom zakonu, da na narednoj sednici izabere zaštitnika gradjana.

Dopunom Zakona o slobodnom pristupou informacijama je utvrdjeno da poverenik za informacije od javnog značaja ima mogućnost pokretanja postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti zakona i drugih akata.

Za izmene zakona glasao je 131 poslanik vladajuće koalicije, a protiv osam od ukupno 155 poslanika. Poslanici SRS nisu glasali.

Izmenama Zakona je precizirano da poverenika bira Skupština Srbije glasovima više od polovine svih poslanika.

Poverenik mora imati Pravni fakultet i najmanje 10 godina radnog iskustva, ali na to mesto ne može biti izabran neko ko već obavlja drugu funkciju, ko je zaposlen u nekom drugom državnom organu ili političkoj stranci.

Postupak za razrešenje poverenika pokreće se na inicijativu jedne trećine narodnih poslanika.

Izmenom Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji (DRI) se izbor i nadležnost organa DRI uskladjuje sa novim Ustavom.

Za izmene Zakona glasao je 131 poslanik vladajuće kolicije, protiv je bilo 26 poslanika opozicije od ukupno 157 prisutnih poslanika, a poslanici SRS nisu glasali.

Nadležnost DRI koja ima pet članova Saveta i predsednika koje bira parlament na šest godina, jeste kontrola svog trošenja iz republičkog budžeta, zbog čega je taj organ jedan od najvažnijih antikorupcijskih mehanizama države.

Poslaničke grupe u Skupštini trebalo bi da do kraja ove nedelje dostave Odboru za finansije predloge kandidata za izbor Saveta DRI čije se formiranje očekuje na narednoj sednici parlamenta.

Ukoliko DRI otkrije u postupku revizije radnje koje ukazuju na prekršaj, odnosno krivično delo, dužna je da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, odnosno da podnese krivičnu prijavu.
Posebno važnu ulogu DRI treba da ima i u sistemu javnih nabavki.

Zakonom je uredjeno da je DRI nezavisna i samostalna u radu, a njen rad će kontrolisati Skupština kojoj će podnositi izveštaje.

Tokom prepodnevne rasprave, poslanik sa liste LDP Vladan Batić zatražio je od predsednika parlamenta Olivera Dulića da obavesti poslanike o svom razgovoru sa direktorom Radio-televizije Srbije Aleksandrom Tijanićem - da li je tema bila ukidanje skupštinskih TV prenosa ili njihovo redukovanje.

Dulić je odgovorio da je zatražio od Tijanića da pisano obavesti parlament na koji način javni servis može da unapredi prenose skupštinskih sednica.


Utvrdjene delegacije u medjunardonim institucijama

Skupština Srbije utvrdila je sastav devet stalnih delegacija u medjunarodnim parlamentarnim institucijama.

Delegaciju za Parlamentarnu skupštinu Saveta Evrope predvodiće Miloš Aligrudić iz Demokratske stranke Srbije (DSS), a delegaciju za Parlamentarnu skupštinu OEBS-a Suzana Grubješić iz G17 plus.

Šef delegacije za Parlamentarnu Skupštinu NATO-a biće Marko Djurišić iz Demokratske stranke (DS), delegaciju u Skupštini Zapadnoevreopske unije predvodiće Zoran Šami (DSS), a delegaciju u Parlamentarnoj Skupštini Crnomorske ekonomske saradnje Aleksandar Vlahović (DS).

Delegaciju u Interparlamentarnoj uniji predvodiće predsednik skupštine Oliver Dulić (DS). Šef delegacije u Interpalamentarnoj skupštini pravoslavlja biće Dušan Mrvoš iz Nove Srbija.

Šef delegacije u Parlamentarnoj skupštini Centralnoevropske inicijative biće Ivan Jovanović (DS), dok će delegaciju za Parlamentarnu skupštinu Mediterana predvoditi Bojana Aleksić (DSS).

Skupština je usvojila i odluku o izmeni članova skupštinskih odbora.



SRS traži raspravu o Vladi

SRS je podnela Skupštini Srbije zahtev za održavanje vanredne sednice parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o nepoverenju vladi Srbije, izjavio je šef polaničke grupe SRS Tomislav Nikolić.

On je u Skupštini Srbije rekao da se zahtevu za zakazivanje vanredne sednice parlamenta za izglasavanje nepoverenja Vladi pridružila i Socijalistička partija Srbije (SPS).

Prema njegovim rečima, ta sednica trebalo bi da bude održana iduće nedelje, najverovatnije u četvrtak, jer nema zahteva za zakazivanjem sednice sa nekim drugim dnevnim redom.

Upitan zašto je promenio mišljenje i odustao od zahteva da se istovremeno raspravlja o nepoverenju vladi i o Kosovu i Metohiji, Nikolić je rekao da je "bio nadglasan u stranci" i da je prihvatio razloge na koje su mu ukazale stranačke kolege.

"Važno je da se u ovom času ukaže na to da vlada mora odmah biti zaustavljena u načinu na koji saradjuje sa Haškim tribunalom", rekao je Nikolić i dodao da i dalje misli da je u skupštini trebalo da se povede objedinjena rasprava o Kosovu i o nepoverenju vladi.

Nikolić je naveo da je "ubedjen da (SPS i SRS) ne mogu srušiti Vladu, ali da je taj zahtev dug prema svima onima koji se nalaze na optužnicama (tribunala) i njihovim porodicama.

Ocenivši da bi sednica na kojoj bi se raspravljalo o nepoverenju vladi trebalo da bude održana pre sednice sa raspravom o budžetu, Nikolić je dodao da još nije ni video predlog budžeta za ovu godinu o kome bi poslanici trebalo da glasaju.

On je naveo da u Skupštini Srbije još nisu obavljene nikakve konsultacije poslaničkih grupa o kandidatima za sudije Ustavnog suda Srbije koje bi trebalo da predloži parlament.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image