Jeremić je, na konferenciji za novinare rekao da će u Centru biti angažovani mladi stručnjaci iz Srbije, akademska javnost, ali i studenti doktoranti, koji će raditi na projektima vezani za međunarodnu politiku i održivi razvoj.
On je dodao da će CIRSD biti formalno deo institucija koje se bave istim pitanjima u okviru globalne mreže Univerziteta Kolumbija.
Prema njegovim rečima, CIRSD će se finansirati iz privatnih izvora i na kraju svake godine na sajtu Centra biće objavljen izveštaj finansijera.
Jeremić je istakao da je Visoki savet srpskog predsedavanja GS UN izašao sa strateškim dokumentom u vezi sa ciljevima održivog razvoja i da su on i Saks izradili dokument koji, prema njegovoj oceni, predstavlja viziju razvoja sveta.
"U 21. veku neće biti stabilnog sveta bez tri ključne komponente - ekonomije, socijalne sfere i zaštite životne sredine, a sve to čini prostor održivog razvoja", ukazao je Jeremić.
On je podsetio da Milenijumski razvojni ciljevi iz 2000. godine prestaju da važe 2015. godine i da je pred UN izuzetno kompleksan izazov da 193 članice GS UN postignu dogovor o razvojnoj strategiji čovečanstva posle te godine.
Jeremić smatra da njegov CIRSD može da ima važnu ulogu u rešavanju tih važnih pitanja i da će pokušati projektima i javnom diskusijom da utiče na zakonodavne institucije.
Na pitanje da li je osnivanje Instituta uvod u njegovu kandidaturu za generalnog sekretara UN, Jeremić je kazao da ima dosta vremena do trenutka kad će biti objavljene kandidature, a da je za sada jedino poznato da budući generalni sekretar svetske organizacije treba da bude izabran iz regiona istočne Evrope.
Ekonomista Saks je rekao da će CIRSD obezbediti vodeću ulogu Srbije, ali i celom regionu u akademskom angažmanu na rešavanju ključnih pitanja za čovečanstvo.
Ističući da mu je posebno drago što se vraća u Srbiju posle 22 godine, Saks je rekao da nije dugo razmišljao da prihvati Jeremićev poziv da bude deo Instituta.
"Jeremić je superstar u profesionalnom i karijernom smislu, s obzirom da je jedini moj student koji je za 10 godina uspeo da postane predsedavajući GS UN", rekao je Saks, koji je Jeremiću bio mentor na njegovim postdiplomskim studijama na Harvardu.
Zadatak CIRSD biće da obezbedi nezavisno istraživanje, analizu i praktične preporuke za unapređenje mirne saradnje među državama i podizanje njihove svesti o promenama na globalnom nivou, kao i da zagovara ideju otvorenijeg, inkluzivnog i sigurnog međunarodnog sistema i promoviše održivi razvoj.
Centar čine bivši državni zvaničnici koji su bili deo Jeremićevog tima tokom njegovog predsedavanja Generalnoj skupštini UN.
Bivši šef srpske diplomatije je predsednik CIRSD, a bivši ministar spoljnih poslova Španije Migel Anhel Moratinos počasni predsednik.
U odboru savetnika su, osim Saksa, i gostujući profesor na Univerzitetu Oksford i bivši zamenik premijera Kuvajta šeik Muhamed Sabah al-Salem al-Sabah, bivši premijer Pakistana Šaukat Aziz, bivši ministri spoljnih poslova Švajcarske, Kipra, Maroka, Senegala, Čilea i Indonezije, kao i predsednik Razvojnog istraživačkog centra državnog saveta Kine Vej Li.
Za zahlađenje odnosa kriva Turska
Jeremić je izjavio da je nedavna izjava turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana o Kosovu dovela do zahlađenja bilateralnih odnosa i da smatra da je krivica za to isključivo na turskoj strani.
"Krivica je bila isključivo na turskoj strani, ali se nadam da će se naći način da se ta situacija popravi", rekao je Jeremić.
"Turska je važan partner Srbije i ta zemlja će nastaviti da bude važan partner celom regionu s obzirom da je reč o zemlji sa najdinamičnijim ekonomskim razvojem", naveo je Jeremić.
Napomenuvši da Turskoj predstoje lokalni i predsednički izbori na kojima će Turci prvi put direktno birati predsednika, Jeremić je rekao da smatra da je izjava turskog premijera data "do izvesne mere u kontekstu unutrašnje-političkih prilika".
Turski premijer je prilikom nedavne posete Prištini izjavio da je "Kosovo Turska i Turska Kosovo".
O Tadiću ništa loše
Jeremić nije želeo da komentariše nedavnu izjavu počasnog predsednika DS i bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića.
On je rekao da iako se sa Tadićem nije slagao poslednjih godina njegove vlasti, ne želi da odgovara na kritike koje je Tadić izneo na njegov račun pre nekoliko dana.
"Ne bih sada polemisao sa Tadićem. Bili smo bliški saradnici i do skora smo sarađivali u mnogim institucijama, ali nije ni neka tajna da se nismo uvek slagali oko svega, naročito poslednjih nekoliko godina njegove vlasti", rekao je Jeremić.
Jeremić je istakao da je samo radio svoj posao i sprovodio državnu, dogovorenu politiku najbolje što je mogao.
"Nisam niti ću sada kritkovati svog tadašnjeg a sada bivšeg predsednika. Kada ga nisam kritikovao tada, sada nema smisla", zaključio je Jeremić.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Pretučena Sloboda Mićalović: Poznata glumica se nalazi u Urgentnom centru