Predsednik Srbije Tomislav Nikolić položio je, uz pune vojne i državne počasti, lovorov venac na Grob neznanog junaka na Avali u 11 sati.
Premijer Ivica Dačić položio je venac kraj spomenika branilaca Beograda uz pune vojne i državne počasti. Ceremoniji su prisustvovali predstavnici Vlade Srbije, vojske, grada Beograda i ambasadaori i izaslanici stranih zemalja.
Dačić je potom izjavio da se Srbija u oba svetska rata opredelila za ispravnu stranu i da veruje da joj je potrebno da u miru odlučno ojačamo njeno prirodno mesto, mesto koje ima u porodici ravnopravnih i ujedinjenih evropskih naroda.
Dačić je rekao da je potrebno da, sećajući se naših zajedničkih predaka nevino nastradalih u tom ratu, učinimo napor i ojačamo svest o potrebi praštanja i stalne afirmacije života u miru.
Premijer Dačić je istakao da je Srbija izgubila trećinu stanovništva i pretrpela nenadoknadiva materijalna razranja i da se od tih posledica nije u potputnosti oporavila ni do današnjeg dana.
Dačić je podsetio da je Prvi svetski rat počeo napadom na jednu kraljevinu na Balkanu, Kraljevinu Srbiju i sa pijetetom govorio o srpskim pobedama na Ceru i Kolubari, herojskom otporu 1915. godine, povlačenju i golgoti preko Albanije, a zatim i vaskrsnuću srpske vojske i proboju Solunskog fronta sve do konačnog oslobođenja zemlje 1918.
On je rekao da se istorija sve ove godine nadograđivala i obogaćivala novim saznanjima, ali i stereotipima koji su u prvi plan stavljali brojne pobede na bojnom polju i slavne herojske komandante, ali i zapostavila ogromne gubitke i razaranja.
Dačić je naglasio da je hrabrost boriti se za slobodu, da je to čast i vrlina, ali da je prema svim merilima Srbija previše dala u Prvom svetskom ratu.
Predsednik Srbije je povodom 95. godišnjice proglašenja primirja u Prvom svetskom ratu, rekao da je to bilo vojevanje kakvo čovečanstvo nije pamtilo, i da je Srbija i tada, kao i uvek u svojoj istoriji, bila na strani pobednika.
"Na nama je da svoj doprinos pobedi saveznika ističemo oslonjeni na činjenice i istorijske podatke", rekao je Nikolić u Beogradu.
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinerej ukazao je da su stradanja srpskog naroda u 19. i 20. veku nemerljiva u istoriji i da mu je jedinstvo jedini spas.
"Spas je u jedinstvu i u vrednostima kojima je naša istorija živela i koje su ostale da važe kroz sva vremena", rekao je patrijarh na promociji foto-monografije "Ratni album 1914-1917" u Beogradu.
Patrijarh je ocenio da se stradanja srpskog naroda mogu uporediti sa stradanjem Jevreja, ukazao da se nikada ne smeju zaboraviti, i izrazio žaljenje što Srbi "brzo zaboravljaju".
Strašno je, rekao je Irinej, što su ta stradanja dolazila od hrišćanskih naroda i "bratskih naroda" i pomenuo bugarski.
Komemorativnom ceremonijom na Francuskom vojnom groblju u Beogradu odata je počast za 375 francuskih vojnika koji su tu sahranjeni, kao i svima onima koji su pali na Solunskom frontu.
Pored francuskog ambasadora Fransoa Gzavije Denioa, vence su položili i državni sekretar u Ministarstvu odbrane Zoran Đorđević, predstavnici gradske skupštine, ambasadori više zemalja, među kojima predstavnici SAD, Nemačke i Austrije.
Denio je rekao da su Srbija i Francuska u Prvom svetskom ratu uspostavile bratstvo po oružju i izuzetno uzajamno poverenje. Ukazujući na bliskost Francuske i Srbije u to vreme, Denio je istakao da vojna saradnja dve zemlje ne pripada samo prošlosti, već i sadašnjosti.
Ambasador Denio je uručio orden Nacionalnog reda za zasluge u rangu viteza pukovniku Vojislavu Krstoviću, nekadašnjem vojnom izaslaniku u Parizu.
Centralna državna ceremonija kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda predstavlja čin odavanja počasti svim pripadnicima oružanih snaga i civilima nevino postradalim tokom Prvog svetskog rata.
Svrstava se u red najznačajnijih ceremonija koje će danas u isto vreme, u 11 sati, u svim glavnim gradovima država-pobednica u Prvom svetskom ratu, biti održane u čast godišnjice velikog istorijskog događaja.
Širom Srbije, predstavnici državne vlasti, udruženja građana i pojednici okupili su se u 11 sati kraj vojnih memorijala i mesta stradanja iz razdoblja Prvog svetskog rata i polaganjem lovorovih venaca odali počast nevinim civilnim žrtvama i braniocima domovine.
U kasarni Car Lazar u Kruševcu položeni su venci na Spomenik streljanim rodoljubima 1916 - 1918. godine. Vence su položili pukovnik Siniša Kresović, komandant garnizona Kruševac, i pripadnici te jedinice.
Venci su položeni i na Vojničkom groblju u Nišu, a vence su na spomen obeležja poginulim srpskim i engleskim vojnicima, položile delegacije grada i Nišavskog upravnog odbora, Vojska Srbije, Policijske uprave u Nišu, potpmci poginulih, kao i delegacije udruženja koja neguju tradicije oslobodilačkih ratova.
U čast Dana primirja u Prvom svetskom ratu juče, u 16 sati sa Savske terase Beogradske tvrđave, uz najviše vojne počasti, Gardu VS i intoniranje himne, izvršena je počasna artiljerijska paljba sa deset plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.
Prema Zakonu o državnim i drugim praznicima u Srbiji, Dan primirja u Prvom svetskom ratu je neradan dan.
Crvena zvezda srušila Barselonu usred Katalonije: Kevin Panter predao crveno-belima pobedu na tacni!
Velika pobeda Partizana u Areni: "Zapalio" se Vašington i srušio Fenerbahče!
"Dajte dokaze za krađu, pa idemo zajedno u policiju i tužilaštvo": Direktor ABA lige o pritužbama na suđenje
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Adem Ljajić se vraća u Partizan! Crno-beli spremaju velike promene ove zime