• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministri EU: Povoljna dinamika u Srbiji

Šefovi diplomatija Evropske unije u Luksemburgu su pozdravili "povoljnu dinamiku zbivanja" u Srbiji i obnovu pregovora o pridruživanju, i naglasili "podršku ojačanim naporima za brzo usvajanje" rezolucije SB UN o Kosovu, na osnovu plana Martija Ahtisarija.

Šefovi diplomatija Evropske unije u Luksemburgu su pozdravili "povoljnu dinamiku zbivanja" u Srbiji i obnovu pregovora o pridruživanju, i naglasili "podršku ojačanim naporima za brzo usvajanje" rezolucije SB UN o Kosovu, na osnovu plana Martija Ahtisarija.

Potpredsednik srpske vlade Božidar Djelić izjavio da je u Luksemburgu da iz razgovora s nekim ministrima Evropske unije proizlazi da "Srbija dobija podršku za otvaranje novog ciklusa pregovora" o statusu Kosova.

On je objasnio da su "diplomate te koji treba da premoste razlike" i da "Srbija želi kompromisno rešenje za Kosovu i Metohiju koje će poštovati njen teritorijalni integritet".

Djelić je to rekao posle susreta sa sa šefovima francuske diplomatije Bernarom Kušnerom, i slovenačkim ministrom inostranih poslova Dimitrijem Rupelom.

Potpredsednik Vlade Srbije je naglasio da će veoma važna biti poseta Kušnera Beogradu u julu.

"Francuska je veoma važan član Kontakt grupe", istakao je Djelić ukazavši na inicijativu francuskog predsednika Nikole Sarkozija o statusu Kosova.

Djelić je dodao da "ukoliko postoji spremnost da se otvori istinska runda pregovora, Srbija je tu da pruži predloge i s tim će vrlo brzo izaći".

Sarkozi je predložio da Beograd i Priština ponovo direktno pregovaraju, ali da, ako ti pregovori ne daju rezultate, bude usvojen Ahtisarijev plan za Kosovo.

Djelić je objasnio da je to "za Srbiju bilo neprihvatljivo jer se unapred odredjivalo šta bi trebalo da bude ishod, a ako se unapred zna ishod to nisu pregovori".

Rupel, koji se novinarima obratio zajedno s Djelićem, naglasio je da je na zasedanju šefova diplomatija EU bilo reči o nekoj vrsti "moratorijuma, vremena koje se mora uzeti za konačne odluke o statusu Kosova".

Potpredsednik srpske vlade je razgovarao i sa Luišom Amadom, šefom diplomatije Portugala, koja od 1.jula preuzima mesto predsedavajućeg EU.

Šefovi diplomatija EU su, kako saznaje Beta, "ohrabrili" vladu u Beogradu da hapšenjem važnih optuženika Haškog suda "povoljan razvoj nastavi snažnim reformama" i dostizanjem pune saradnje sa tribunalom u Hagu.

Evropski ministri su podvukli da se hitno mora naći rešenje za status Kosova, što je od suštinske važnosti za stvaranje demokratskog i multietničkog Kosova koje će ispuniti obavezu uspostavljanja vladavine zakona, kao i za očuvanje i jačanje regionalne stabilnosti.

U zaključcima zasedanja se kaže da "Savet ministara EU ponovo ističe da je budućnost Srbije u Evropskoj uniji i da je Unija rešena da radi sa Srbijom na postizanju tog cilja". U tom dokumentu se izražava zadovoljstvo što je nova srpska vlada "na delu iskazala rešenost i preduzela opipljivu i delotvornu akciju za punu saradnju s Haškim sudom".

Evropski ministri su zatražili od Beograda da obezbedi da preostali haški optuženici budu izručeni tribunalu u Hagu.

U njihovim zaključcima se podseća da će brzina i zaključenje pregovora o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju posebno zavisiti od napretka Srbije u razvitku neophodnog zakonodavnog okvira i sposobnosti državne uprave da sprovede obaveze iz Sporazuma, kao i od pune saradnje s Haškim sudom.

Štajnmajer: EU u nedoumici kako da reši pitanje Kosova

Šef nemačke diplomatije Frank-Valter Štajnmajer izjavio je da je na ministarskom zasedanju EU u Luksemburgu razmotrena i zamisao francuskog predsednika Nikole Sarkozija o dodatnim pregovorima o Kosovu.

Štajnmajer je takodje preneo zaključak evropskih ministara da Evropska unija sada može da podrži Srbiju na putu u EU, pošto je nova srpska vlada pružila dokaze rešnosti za saradnju s Haškim sudom i pošto su obnovljeni pregovori o pridruživanju EU-Srbija.

Nemački ministar je, objašnjavajući raspravu ministara EU o Kosovu, dodao da je ocenjeno da je ključno pitanje da li taj proces pronalaženja formule za status pokrajine treba da se nastavi u Savetu bezbednosti UN, ili da se traži rešenje kroz neki drugi postupak.

Štajnmajer je naveo da je na zasedanju ustanovljeno i da se "žiža rasprave odvija u Savetu bezbednosti UN, a ne samo u Evropi".

"A postavlja se i pitanje automatizma", kako je objasnio, a to je da li nastaviti da se traga za rešenjem u SB UN "ili treba naći neki novi proces za nalaženje konačnog rešenja statusa Kosova".

"Smatram da je nužna rezolucija SB UN i pravna sigurnost za prisustvo EU na Kosovu", podvukao je Štajnmajer.

Prema njegovim rečima, "još uvek nema teksta koji bi mogao dovesti do dogovora o rezoluciji u SB UN o Kosovu".

"Mi smo raspravljali o tome i saglasili se da je nužna rezolucija SB UN. Mi želimo da ta rezolucija bude usvojena, jer će to biti temelj za medjunarodno prisustvo i moguće prisustvo EU na Kosovu", rekao je on.

Čeku: Za Prištinu su pregovori završeni

Premijer Kosova Agim Čeku izjavio je da Priština ni u kom slučaju neće dopustiti da se pregovara o predlogu specijalnog izaslanika UN za status Kosova Martija Ahtisarija.

"Za Prištinu su pregovori završeni i o Ahtisarijevom paketu nema više pregovaranja", rekao je Čeku novinarima u Prištini.

Čeku je dodao da "svako odlaganje rešavanja statusa Kosova može da utiče na stav gradjana prema kosovskim političkim liderima i može da poraste u frustraciju gradjana".

"Svako odlaganje šteti procesu i stabilnosti. Siguran sam da će Kosovo na bilo koji način biti nezavisno" rekao je Čeku povodom najava da bi mogli da se otvore novi pregovori koji bi trajali 120 dana.

Premijer Kosova je izrazio nadu da "medjunarodni politički parametri idu u pravcu nezavisnosti Kosova".

"Svedoci smo nastojanja za postizanje medjunarodnog konsensusa. Ovo je veoma komplikovan proces na medjunarodnom nivou za koji treba vremena", rekao je Čeku.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image