• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Ko zloupotrebljava decu

Izvor MONDO/Agencije

Popodnevni deo debate o zakonskim rešenjima o zdravstvenoj zaštiti dece, trudnica i porodilja u Skupštini Srbije obeležila je polemika demokrata i naprednjaka.

Poslanici Skupštini Srbije završili su večeras celodnevnu debatu o predloženom zakonu o zdravstvenoj zaštiti dece, trudnica i porodilja, tokom koje su jedinstveno najavili podršku tim rešenjima.

Pored toga što je najavila podršku, opozicija je kao glavnu primedbu navela to što je neophodno izdvojiti dodatna sredstva kako bi sva deca do 18 godina, trudnice i porodilje mogli da ostavare to pravo.

Predsednik Skupštine Nebojša Stefanović, koji je predlagač zakona, precizirao je da se zakon odnosi samo na zaposlene kojima poslodavac nije uplatio zdravstveno osiguranje, odnosno doprinose.

Stefanović je podvukao da zakon ne znači aboliciju onih koji nisu plaćali doprinose, već nameru da oni koji nisu svojom krivicom dospeli u situaciju da ne mogu da se leče, ne snose odgovornost i posledice.

Tokom rasprave opozicija je istakla da to što postoji potreba da se takav zakon predlaže, pored već postojećih koji uređuju tu oblast, znači da zdravstveni sistem ne funkcioniše kako treba, a da će oni svojim glasom pokušati da takav sistem poprave.

Iako niko od poslanika nije sporio potrebu donošenja, poslanici su i taj zakon iskoristili za političke prepirke.

Tako su demokrate i naprednjaci u popodnevnom delu debate jedni druge optužilvali za populizam i demagogiju i zloupotrebu dece u političke svrhe.

Iako niko od poslanika danas u skupštinskoj sali nije sporio potrebu donošenja zakona koji će omogućiti da deca do 18 godina, porodilje i trudnice imaju zdravstvenu zaštitu bez obizira da li im je poslodavac uplaćivao doprinose, poslanici su i taj zakon iskoristili za političke prepirke.

Demokrate smatraju da je takva zaštita već definisana u postojećim zakonima i da samo treba da se primenjuje, a predsedniku parlamenta Nebojši Stefanoviću, koji je predlagač zakona, "prebacili" su da ga je predložio u ovom trenutku zbog kampanje za izbore u Beogradu.

"Smatram da je ovaj zakon par ekselans primer upotrebe dece u političke svrhe", ocenio je poslanik DS Janko Veselinović, koji je naveo da je zakon zato populistički.

Stefanović je odbacio optužbe demorkata i Veselinoviću odgovorio da nije on taj koji je "trčao od porodilišta do porodilišta i slikao se sa bebama".

"Očigledno je da ovaj zakon ne podržavaju sve poslaničke grupe i poslanici i to treba reći. To treba građani da znaju - ko podržava, a ko ne i ko pokušava i na ovom zakonu da gradi jeftine politicke poene. I to građani Srbije jasno vide", rekao je Stefanović.

On je ukazao da je Predlog zakona dobio apsolutnu podršku svih članova Odbora za zdravlje i porodicu, ali da je nekima teško da podrže nešto što dolazi iz druge poslančke grupe i u tome vide velike zavere, izborne kampanje...

Veselinović je rekao da DS nema problem da glasa za taj zakon, ali da će to biti glasanje za "nešto što je prethodni saziv parlamenta već doneo i što je samo trebalo primeniti".

"Vi zbog toga što vaša vlada nije sposobna da primenjuje ono što je već doneto, zbog toga što ste doveli zemlju do bankrota i što imate nesposobne ministre finansija i zdravlja donosite ovakve zakone koji su populitički", ocenio je poslanik DS.

Na to je replicirao Stefanović, koji je rekao da ima dosta razloga što zdravstvena zaštita nije uređena i što se novac "besmisleno" trošio, a neki od njih su i to što je za renokstrukciju Bulevara kralja Aleksandra potrošeno mnogo više novca nego što je trebalo, što je novac nestajao u privatnim džepovima i korupcionaškim aferama.

Poslanici Skupštine Srbije raspravljaju o Predlogu zakona o ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu dece, trudnica i porodilja, koji tim kategorijama stanovništva omogućuje zdravstvenu zaštitu bez obzira na to da li su im overene zdravstvene knjižice, pošto su prethodno iskoristili mogućnost da postavljaju pitanja vladi i nadležnima.

Predlagač zakona, predsednik skupštine Nebojša Stefanović, rekao je da je posebnu zaštitu majki, trudnica i dece predvideo i Ustav Srbije, a da se predloženim zakonom čini korak dalje.

"Dešavalo se da neki poslodavci ne uplaćuju doprinose, pa tako nisu mogli da overe zravstvene knjižice i ostvare jedno od osnovnih prava. To ne značii oboliranje onih polsodavaca koji nisu uplatili doprinose, ali ne želimo da oni koji nisu svojom krivicom dospeli u tu situaciju snose odgovornost i posledice" , rekao je Stefanović.

Prema njegovim rečima, u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje pronasli su dovoljno sredstava da se pokrije takva vrsta odluke, koja će omogućiti da takvo osiguranje.

"Ustav je predvideo posebnu zaštitu majci posle porođaja i ovo je samo još jedan od zakona koji će omogućiti posebnu zaštitu stanovništva. Možda cje biti potrebno da se objedine svi propisi u jedan, ali to je posao koji tek predstoji skupštini" , rekao je Stefanović i naglasio da mu je drago što je oko tog predloga zakona postignug konsenzus.

U obrazloženju predloga zakona navodi se da su, zbog teške ekonomsko-finansijske situacije, koja je dovela do toga da veliki broj pravnih subjekata nije u mogućnosti da izmiruje dospele doprinose za obavezno zdravstveno osiguranje, najosetljivije kategorije stanovništva, kao što su deca, trudnice i porodilje, ostale bez zdravstvene zaštite iako su osigurani.

Predloženi zakon predviđa pružanje zdravstvene zaštite toj grupi stanovništva i kada im zdravstvene knjižice nisu overene zbog neuplaćenih doprinosa.

Poslanici će sutra debatovati o potvrđivanju dva međunarodna ugovora - jednom koji reguliše finansiranje izgradnje deonice autoputa Obrenovac -Ljig, a drugi izbegavaje dvostrukog oporezivanja između Srbije i Maroka, nakon čega će razmotriti i nekoliko kadrovskih odluka.

Sednica će biti nastavljena u 11 sati

Grubješić: Da li je Dačić znao sve o Raduloviću?

Prethodno je poslanica  URS-a Suzana Grubješić pitala  u parlamentu premijera Srbije Ivicu Dačića da li je znao da se protiv Saše Radulovića trenutno vode dva postupka pred disciplinskim većem Agencije za licenciranje stečajnih upravnika i da je ministar privrede po jednom postupku, koji je okončan, kažnjen sa 100.000 dinara i javnom opomenom.

Grubješić je tražila pojašnjenja od nadležnih i pitala da li je tačno da je ministar Radulović od 2007. godine do danas vodio 15 stečajnih postupaka, a da je okončao samo dva. Pitala je da li tačno da je sve vreme primao nadoknadu za svako angažovanje ponaosob, koje u proseku iznosi 100.000 dinara, što znači da je do sada po tom osnovu primio 49,5 miliona dinara.

"Da li je tačno da su pokrenuti postupci po tri osnova, da je jedan okončan i da mu je izrečena kazna od 100.000 dinara i javna opomena, da li je tačno da je razlog za to, to što je bio u sukobu interesa, da je zaključivao ugovore sa sopstvenom firmom E market capital i da je sve usluge u stečajnom postupku vodila ta njegova firma" , pitala je Grubješić.

Ona je pitala da li je tačno da je Radulović nakon stupanja na ministarsku funkciju preneo vlasništvo na suprugu, koja je nastavila da vodio posao, da je šest meseci izbegavao da primi poziv za raspravu pravadajući se da je bio na odmoru, bolovanju i službenim putovanju, kao i da se nije pojavio pred nadležnim većem iako mu je poziv poslat preko suda.

"Da li je tacnco da je član Saveta za borbu protiv korupcije Dušan Slijepčević, inače advokat Saše Radulovića" , pitala je Grubiješić podsetivši da je Radulović juče rekao da uvek govori istinu.

"Pitam predsednika Vlade da li je sve ovo znao kada je predložio Radulovića za ministra" , zaključila je Grubješić.

Prethodno je nezavnisni poslanik Enis Imamović pitao da li je Minsitarstvo unutrašnjih poslova pokrenulo postupke protiv osoba koje su ispisale uvredljive grafite na turbetu Šejh Mustafe u Beogradu.

"Dužnost svakog civilizovanog čoveka je da osudi taj čin i država ne sme dozvoliti takve pretnje bez obzira na veru i naciju. Očekujem da vlada oštro reaguje na ovakve poruke jer to nije prvi put" , rekao je Imamović u parlamentu.

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Malena

Kada vec raspravljaju o zdravstvu, trudnicama I deci, trebalo bi da ih bude sramota sto JEDINI lek Metildop koji trudnice smeju da koriste, oni naplacuju, tj. MORA da se doplati. Imala, nemala para, oni u ovoj besparici sramotno to zahtevaju.

mile

otkud čomićka da vodi skupštinu.umalo se nešlogira.

Nenko

@mile Retko lepa ?ena.

special image