• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić za kreativno, evropsko rešenje Kosova

Predsednik Srbije Boris Tadić je na otvaranju hiljaditog sastanka Komiteta ministara Saveta Evrope u Beogradu izrazio nadu da će rešenje za status Kosova biti "kreativno", onako kako je Evropa u poslednjih 50 godina i rešavala konflikte na svom prostoru. Učesnici sednice usvojili su deklaraciju u kojoj su se založili za Evropu bez podela.

Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je nadu da će rešenje za status Kosova biti "kreativno", onako kako je Evropa u poslednjih 50 godina i rešavala konflikte na svom prostoru.

Na otvaranju hiljaditog sastanka Komiteta ministara Saveta Evrope, Tadić je ukazao da Kosovo "nije samo problem za Srbiju nego i za druge regione i čitavu Evropu".

"Osnovna pozicija Beograda jeste očuvanje teritorijalne celovitosti i suvereniteta Republike Srbije u skladu sa Rezolucijom 1244. U isto vreme, verujem da ćemo kroz konstruktivan dijalog, odnosno dalje pregovore sa Prištinom, doći do kompromisnog, obostrano prihvatljivog rešenja”, rekao je Tadić.

Ističući da "ne treba potcenjivati spremnost Srbije na kompromis", predsednik Srbije je naglasio da se "u ovom procesu vodimo vrednostima koje će nam krčiti put ka evropskim integracijama". "Ne želimo da budemo deo evropskog problema, nego deo evropskog rešenja. Srbija izražava jasnu nameru da postane punopravan član Evropske unije ne odričući se, pritom, svog teritorijalnog integriteta", naglasio je Tadić.

Tadić je kazao da se Srbija trenutno nalazi na začelju evropskih integracija, ali da je odlučna da to promeni i da što pre postane punopravni član EU.

Predsednik Srbije istakao je da demokratija ne može da se razvija bez punog suočavanja sa prošlošću, te da je, nažalost, nemoguće izbrisati sve što se dogodilo tokom poslednje decenije 20. veka. "Zato je Srbija posvećena punoj saradnji sa Haškim tribunalom. Svi optuženici za ratne zločine moraju biti pronadjeni, uhapšeni i prebačeni u Hag. To nije samo naša medjunarodna obaveza, nego i naš moralni dug", rekao je on.

Dejvis: Podržavamo integritet svih članica

Generalni sekretar Saveta Evrope Teri Dejvis naglasio je u petak, u razgovoru sa srpskim premijerom Vojislavom Koštunicom, da podržava suverenitet i teritorijalni integritet svih članica te organizacije, uključujući Srbiju, čiji je sastavni deo Kosovo i Metohija.

Kako je saopštila Kancelarija Vlade Srbije za saradnju s medijima, a prenosi Radio-televizija Srbije, Dejvis je ukazao da Savet Evrope po pitanju principa poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta ne pravi razlike medju državama.

Koštunica je istakao da se medjunarodni poredak zasniva na Povelji Ujedinjenih nacija, čiji je osnovni princip poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta i ukazao da je apsolutno neprihvatljivo da se Srbiji otima deo njene teritorije.

Koštunica je rekao da je Srbija, u skladu sa svim evropskim vrednostima zaštite i prava nacionalnih manjina, predložila suštinsku autonomiju za Pokrajinu Kosovo i Metohija u sastavu Srbije.

On je ukazao da za sve države moraju važiti jednaka pravila i da se ne smeju praviti izuzeci, jer bi to dovelo do ozbiljnih posledica u svetu, navedeno je u saopštenju.

Dejvis je govorio o saradnji Srbije sa Tribunalom i pozdravio napredak koji je Beograd ostvario u saradnji. On je podsetio da je privodjenje pravdi svih optuženih za ratne zločine najvažnija od svih obaveza koje je Srbija preuzela članstvom u najstarijoj evropskoj organizaciji.

"Najvažnije obećanje koje je Srbija dala i koje mora da ispuni, bez sumnje je izručenje svih optuženih za ratne zločine Haškom tribunalu. Veoma sam zadovoljan napretkom koji je ostvaren od mog prošlog boravka u Beogradu. Tada je bilo još šest begunaca, danas ih je četiri. Što pre se to završi to bolje", rekao je Dejvis na radnom doručku sa novinarima, uoči sednice u Beogradu.

Otvarajući skup kome prisustvuju amabasadori 47 zemalja SE, šef srpske diplomatije Vuk Jeremić ocenio je da bi celokupan napredak i prosperitet, postignut u poslednje vreme u regionu, mogao biti upropašćen ukoliko "jedino preostalo pitanje - status Kosova" ne bude rešen na "pravedan, maštovit i kompromisni" način.

"Nametanje nezavisnosti Kosova ne samo protiv volje Srbije, nego i mimo Saveta bezbednosti UN, postavilo bi opasan presedan. Pandorina kutija etničkih i verskih problema bila bi otvorena”, upozorio je Jeremić, ukazujući da taj presedan ne samo da bi ugrozio jugoistočnu Evropu, nego i druge regione.

"Kosovo je evropski problem i zajedno moramo postići evropsko rešenje. Jednostavno, to moramo učiniti na ispravan način. To je jedini put za održivu, demokratsku budućnost Kosova, ostatka Srbije, zapadnog Balkana i čitave Evrope. To rešenje ne može biti nezavisnost", rekao je Jeremić.

Deklaracija: Za Evropu bez podela

Učesnici sednice su u deklaraciji koja je usvojena u Beogradu izrazili odlučnost za izgradnju Evrope bez podela, uz puno poštovanje zajedničkih vrednosti i zalaganje za demokratsku stabilnost, bezbednost i pravdu.

Predstavnici zemalja članica najstarije evropske organizacije ponovili su posvećenost zajedničkim vrednostima demokratije, ljudskih prava i vladavine prava kao i ostvarivanju cilja SE o postizanju većeg jedinstva članica i njihovog ekonomskog i socijalnog napretka.

Ambasadori 47 zemalja SE izrazili su zabrinutost zbog nerešenih konflikata koji i dalje postoje u Evropi i istakli da SE u novim generacijama treba da promoviše zajedničke vrednosti kroz obrazovanje i jačanje interkulturnog dijaloga, kako bi se izbegle slične tragedije.

U deklaraciji se izražava podrška izgradnji humanijeg i integrisanijeg društva zasnovanog na principima pravde, slobode solidarnosti, tolerancije, jednakosti, poštovanja različitosti i pomirenja. Izgradnja tog društva je moguća uz prevazilaženje predrasuda i sprečavanje širenja ekstremizma, dok na "rane iz prošlosti treba gledati u duhu sećanja", navodi se u deklaraciji.

Komitet ministara SE takodje je pozvao zemlje članice da pojačaju regionalnu saradnju u svim oblastima kojima se bavi SE, uključujući borbu protiv terorizma, organizovanog kriminala, korupcije i trgovine ljudima i narkoticima.

Nakon usvajanja deklaracije šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić i generalni sekretar SE Teri Dejvis ukazali su na značaj uloge SE u očuvanju demokratskih vrednosti i njihovog unapredjenja u Evropi.

I Dejvis i Jeremić ukazali su i na značaj činjenice da se jubilarni 1000. sastanak Komiteta ministara SE održava u Beogradu.

Komitet ministara, kao izvršno telo SE, retko zaseda van Strazbura, a 1000. sednica održava se u Beogradu u sklopu šestomesečnog predsedavanja Srbije tim telom.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image