• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nemački vojnici ostaju na Kosovu i dalje

Donji dom nemačkog parlamenta Bundestag u četvrtak je produžio mandat nemačke vojske u sastavu medjunarodnih snaga na Kosovu za još godinu dana.

Donji dom nemačkog parlamenta Bundestag u četvrtak je produžio mandat nemačke vojske u sastavu medjunarodnih snaga na Kosovu za još godinu dana.

Sadašnji mandat Bundesvera u sastavu Kfora ističe 1. jula. Na Kosovu se nalazi oko 2.500 nemačkih vojnika što je najveći nacionalni kontingent u Kfora.

Za produžetak mandata nemačkih vojnika do polovine naredne godina glasalo je 515 poslanika Bundestaga, a protiv 58, pre svega, iz redova druge po snazi opozicione partije ''Levice'', koju čine nalednici nekadašnjih istočno-nemačkih komunista i WASG-stranke, formana od ''otpadnika'' Socijaldemorkatske partije (SPD).

Pred glasanje je savezni ministar odbrane Franc Jozef Jung (Franz Josef) u obraćanju poslanicima ponovio poznati stav nemačke vlade da u procesu donošenja odluke o sbudućem statusu Kosova moraju da budu izbegnute jednostrane odluke.

"Ono što nam je potrebno jeste zajedničko rešenje", rekao je ministar Jung.

Državni ministar u Ministarstvu inostranih poslova Gernot Erler je istovremeno naglasio da se Nemačka zauzima za to da budući status Kosova bude rešen na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN).

Taj stav su poslednjih meseci u više navrata ponovile vodeće nemačke diplomate. Ali, još niko pri tome nije precizirao kako bi trebalo da se do rezolucije dodje, s obzirom na postojeća neslaganja medju stalnim članicama Saveta bezbednosti.

Nemačka je zabrinuta da bi i ruski veto i eventualno priznavanje Kosova od strane SAD na tešku probu stavilo transatlantsko partnerstvo i ozbiljno ugrozilo jedinstvo unutar Evropske unije (EU) kojom još do 1. jula predsedava Nemačka.

Pored toga, nemački analitičari već su postavili pitanje šta bi u slučaju jednostranog priznavanja nezavisnosti Kosova trebalo da učini šef UNMIK-a, nemački diplomata Joahim Riker (Joaćim Riuecker), kao i da li bi u tom slučaju i dalje bilo moguće prisustvo medjunarodnih snaga, pa i Bundesvera, na Kosovu s obzirom da se ono zasniva na rezoluciji 1244 UN.

Nemački vojnici se, osim na Balkanu, nalaze, izmedju ostalog, i u mirovnim misijama od juga Afrike, Konga i Etiopije, preko Libana i Avganistana i Uzbekistana do Gruzije.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image