• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Selaković: Borimo se za Srbiju koju će da poštuju

Izvor Tanjug

U Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu danas je održana svečana akademija povodom 95 godina od prisajedinjenja Vojvodine Srbiji kojoj su prisustvovali ministar pravde, savetnica predsednika Srbije i čelnici grada Novog Sada.

"Danas se borimo za dobru i naprednu Srbiju koju će susedi da poštuju baš kao što je bilo pre 95 godina. Danas se borimo za vrednosti za koje su se borili Jaša Tomić, Svetozar Miletić i Vasa Stajić", rekao je ministar pravde Nikola Selaković.

Selaković je upitao da li ima veće časti od služenja svom rodu i dodao da je pre devet i po decenija bilo sramota postaviti takvo pitanje jer se odgovor znao, ali da i u ovom trenutku nema boljeg vremena da se postavi isto pitanje.

"Srbi koji su vekovima bili na braniku Evrope danas traže svoje mesto u njoj, a Srbi prečani su još davno uspeli da prepoznaju našeg najvećeg neprijatelja, a to je   neznanje", rekao je Selaković.

On je rekao da danas obeležavamo 95 godina od prisajedinjenja Vojvodine Srbiji i da se pripremamo za proslavu stogodišnjice tog velikog datuma.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević rekao je da je Novi Sad za vreme Prvog svetskog rata bio okupiran, da je bio zabranjen rad Matice Srpke, da su bila zatvorena srpska kulturno umetnička društva i zabranjena upotreba ćirilice, a sa zvonika pravoslavnih crkava skidana su zvona.

"Novi Sad je 9. novembra 1918. godine raširenih ruku dočekao srpsku oslobodilačku vojsku, a ono što je posebno važno je da nije uvedena vojna uprava", ukazao je Vučević , dodajući da je tada civilna uprava rukovodila gradom.

On je podsetio da je formiran srpski narodni odbor po ugledu na odbore koji su se formirali širom Vojvodine, a kome su pristupali i Bunjevci, Slovaci, Hrvati i pripadnici drugih nacionalnosti.

Za 25. novembar zakazana je Velika narodna Skupština sa detaljno utvrđenim izbornim pravilima, tako da je odluka o prisajedinjenju bila nesumnjiva, istakao je on.

"Novi Sad je bio i biće svetionik slobode, reda i mira, uvek se ponosio i ponosiće se svojom svetlom istorijom, među kojima važno mesto zauzimaju 9. i 25. novembar 1918. godine", rekao je Vučević.

Na svečanoj akademiji kojoj  je prisustvovala i savetnica predsednika Srbije Jasmina Mitrović Marić i čelnici grada Novog Sada, nastupili su kulturno-umetnička društva iz Novog Sada, Bunjevački kulturni centar iz Tavankuta, Slovačko kulturno umetničko društvo iz Gložana, dok je glumac Miodrag Petrović recitovao govor koji je na Velikoj narodnoj Skupštini održao Jaša Tomić.

Velika narodna Skupština je 25. novembra 1918. godine u Novom Sadu donela odluku o prisajedinjenju Srema, Banata, Baranje i Bačke Kraljevini Srbiji, te da vlada u Beogradu zastupa interese Vojvodine na mirovnim konferenciojama koje su usledile po završetku Prvog svetskog rata.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image