• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Krađa kablova od sada krivično delo

Izvor MONDO/Agencije

Poslanici Skupštine Srbije počeli su izjašnjavanje o više zakonskih predloga i međunardonih ugovora. Usvojili izmene i dopune Krivičnog zakonika i zakon o detektivskoj delatnosti.

Cilj krivičnog zakonika je da se spreče krađe i uništavanje javnih dobara u vodovodnom, energetskom i telekomunikacionom sistemu.

Izmene tog zakonika predložili su poslanici SNS, a razlog za te izmene leži u inicijativu javnih preduzeća  Elektroprivreda Srbije ,  Elektromreže Srbije  i  Železnice Srbije  da se reši problem sve učestalije krađa javnih uređaja, kao i njihovo oštećenje ili uništenje, čime se nanosi višemilionska šteta tim sistemima i onemogućava redovan rad.

Takođe, izmene propisuju i da će svi koji se bave nelegalnom preprodajom tih delova biti sankcionisani i kazne prema njima će biti oštrije.

Tako je predviđena kazna zatvora od jedne do osam godina za onog ko ukrade stvar koja predstavlja kulturno dobro, odnosno dobro koje uživa prethodnu zaštitu ili prirodno dobro, ili je reč o javnom uređaju za vodu, kanalizaciju, toplotu, gas, električnu energiju

Za onog ko uništi, ošteti, izmeni ili ukloni takav javni uređaj predviđena je kazna zatvora od tri meseca do pet godina, a ako je time prouzrokovan poremećaj u funkcionisanju privrede, ili životu građana kazniće se zatvorom os jedne do osam godina.

Izmene definišu i da onaj ko zaustavljanjem prevoznog sredstva u železničkom saobraćaju protivnno propisima ili na drugi sličan način tako ugrozi javni saobraćaj da time dovede u opasnost život ili imovinu većeg obima kazniće se zatvorom do tri godine.

Za svakog ko se lati imovine koja je vlasništvo javnih preduzeća i svih građana i time dovodi do toga da se uruši vodovodni ili elektro- energetski sistem, neko javno i kulturnio dobro mora da bude sankcionisan, a država da reaguje , rekao je šef poslanika SNS Zoran Babić tokom skupštinske debate i ukazao da su najveće gubitke, u iznosu od 1,5 milijardi dinara, pretrpele  Železnice Srbije .

Babić je napomenuo i da je trend krađe javnih dobara iz godine u godinu sve veći, i da je zato predložena jasna i ozbiljna kaznena politika, kako bi se pooštrile kazne i demotivisali kradljivci.

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ja

Po meni treba vise kazniti ove koji to otkupljuju. Jer saht ne moze da se nabavi legalno, tako da ko god ga prodaje, zna se odakle mu. Firmu koja to otkupi treba zestoko oglobiti i resili bi problem u korenu, jer ako nema kome prodati, onda nema razlog ni da ukrade.

DN

Da neko ne pomisli da branim lopove. Neka oni vrate sta su pravi lopovi pokrali od toga mogu kupiti pozlacene sahtove.

DN

Ako je manja kazna ukrasti nekome novcanik, nego poklopac od sahta. Nece niko krasti poklopce ali cemo imati dzeparosa kolko hoces.

special image