• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija se popravila, sad je tu korupcija kao u BiH

Izvor Tanjug

Prema novom Indeksu percepcije korupcije Transparensi internešenela, koji je rangirao 177 zemalja, Srbija je napredovala u odnosu na prošlu godinu i sada je na 72. mestu.

Srbija je, u odnosu na 2012. kada je na 80. poziciji imala indeks 39, napredovala za osam mesta, a 72. mesto ove godine, sa indeksom 42, deli sa BiH, Sao Tome i Principe, Brazilom i Južnoafričkom Republikom, objavila je na svom vebsajtu nevladina organizacija Transparensi internešenel.

Koliko je ovaj rezultat dobar dovoljno slikovito govori poređenje sa Bosnom i Hercegovinom. Kada se pogleda sledeći komentar Transparensija za tu zemlju, srpski skor dobija dimenziju tragičnog.

"Ovaj rezultat je i dalje ispod prosečnog od 50, pri čemu se BiH i dalje nalazi među zemljama sa opasnom stopom korupcije, koja utiče na sve segmente života njenih građana".

"Kao i ranijih godina, Indeks percepcije korupcije ponovo pokazuje da BiH stagnira u borbi protiv korupcije, te da nikakvi ozbiljni napori vlasti nisu učinjeni koji bi mogli uticati na percepciju korupcije. Ovo je dokazano i urušavanjem antikorupcionih zakona, nedostatkom pravosnažnih osuđujućih presuda za krivična đela korupcije, te neprovođenjem strateških dokumenata za borbu protiv korupcije", navodi se u saopštenju u kome je zaključeno da, iako istraživanja godinama ukazuju na nazadovanje ili stagnaciju BiH, odgovorne institucije i vlasti u BiH se oglušuju, čak i na upozorenja EU da će borba protiv korupcije biti ključni faktor približavanja BiH evropskim integracijama.

Zbog ovoga se BiH i nakon 20 godina nalazi na samim počecima uspostavljanja sistema odgovornosti prema njenim građanima, saopštio je Transparensi.

Sve ukazano važi i za Srbiju.

Najmanje korumpirane su Danska i Novi Zeland, najkorumpiranije Somalija, Severna Koreja i Avganistan,

Kada je reč o zemljama bivše Jugoslavije, najbolje je rangirana, kao i prošle, Slovenija, na 43. mestu, a bolje od Srbije rangirane su i Hrvatska na 57. mestu, Crna Gora i Makedonija, obe na 67. mestu.

Od susednih zemalja, ispred Srbije su Mađarska (47.) i Rumunija (69.), dok su iza Bugarska (77.), Grčka (80) i Albanija (116.).

Kosovo je, kao i prethodne godine, posebno rangirano, ali sa padom sa 105. na 111. mesto.

Na vrhu liste su ove, kao i prethodnih godina, Danska, Novi Zeland, Finska, Švedska i Norveška, a u samom dnu su, kao i 2012. Somalija, Severna Koreja i Avganistan.

Od vodećih privreda sveta, SAD su na 19. mestu, Kina na 80, Francuska na 22. mestu, isto kao prošle godine, Rusija je sa 133. mesta napredovala do 127, a Japan je pao mesto niže - na 18, dok je Nemačka napredovala za jedno mesto i sada je 12.

Najveći pad na listi ove godine u odnosu na prošlu zabeležili su Sirija, koja je pala na 168. mesto, čak 24 mesta niže u odnosu na 2012,  i Španija, koja se na skali nalazi 10 mesta niže, na 40. mestu.

S druge strane, najveće poboljšanje ostvario je Mjanmar, koji je u odnosu na prošlu godinu, kada je bio na 172. mestu, napredovao za šest poena, i sada se nalazi na 157. mestu.

Transparens" Indeks percepcije korupcije objavljuje na godišnjem nivou od 1995, a zemlje se rangiraju prema percepciji nivoa korupcije u javnom sektoru kroz procene stručnjaka i ankete na skali od 100, što znači da su veoma "čiste", do 0, što znači da su izuzetno korumpirane.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zerborus

А нису прелазили Хрватску границу, нису .....

special image