Ona je podsetila da je Srbija još pre jedne decenije, znatno pre potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, počela da harmonizuje svoje propise u skladu sa evropskim standardima.
"Dakle, ne počinjemo od nule", istakla je ona i naglasila da će proceš pregovora o pridruživanju biti inkluzivan, jer se srpski tim koordinira sa predstavnicima civilnog sektora i privrednim subjektima.
Miščević je na skupu, koji je organizovala nevladina organizacija "Prijatelji Evrope", podsetila da Srbija ima dodatna opterećenja na evropskom putu.
"EU sada ima novi pristup procesu proširenja, koji uključuje otvaranje poglavlja 23 i 24 koja se tiču vladavine prava, ali u slučaju Srbije tu je i poglavlje 35, vezano za proceš normalizaciju Beograda i Prištine", ukazala je ona.
Miščević je naglasila da procesi pregovora o pridruživanju i normalizacije odnosa Beograda i Prištine treba da se međusobno podupiru, a ne da se spotiču.
Govoreći o uspostavljanju vladavine prava, Miščević je istakla da je to važno za nju kao građanku Srbije, a ne zbog funkcije koju obavlja.
"To je važno za sve subjekte društva, a naš cilj je da Srbija uskoro postane normalna, dosadna evropska država", ukazala je ona.
Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je da je Evropska komisija već sada spremna za pregovore o pridruživanju sa Srbijom i da će oni početi najkasnije u januaru.
On je naglasio da tačan datum početka pregovora zavisi od zemalja članica.
"Možete da se kladite da smo spremni", rekao je File na konferenciji o proširenju EU koja je jutros počela u Briselu, a koju je organizovala nevladina organizacija "Prijatelji Evrope".
Visoki evropski zvaničnik je rekao i da ne može da ulazi u detalje o pregovaračkoj platformi EU, jer je to takođe stvar zemalja članica, ali da su Beograd i Priština Prvim sporazumom o normalizaciji odnosa koji je potpisan u aprilu ostvarili "istorijski proboj" na putu ka Evropi.
On je istakao da na putu proširenja nema prečica.
"To ne pomaže ni EU ni kandidatima", istakao je on.
File je priznao da u procesu proširenja ima teškoća i ukazao da je to zbog toga što pojedine zemlje članice "ne vide širu sliku".
"U Velikoj Britaniji imamo primer kako se zbog procesa proširenja promenio stav prema EU", rekao je komesar, osvrćući se na najnovije ankete koje pokazuju rastući strah Britanaca od najezde Rumuna i Bugara.
Komesar File se osvrnuo i na ostale zemlje kandidate, rekavši da je Albanija ove godine ostvarila impresivan napredak, te da je sinoć na sastanku sa liderima Bosne i Hercegovine u Pragu došlo do "izvesnog pomaka, na kome treba još treba da se radi".
On je pohvalio i Crnu Goru, ali je dodao da "napredak u pregovorima o vladavini prava treba da bude praćen napretkom na terenu, što u Crnoj Gori nije uvek slučaj".
Komesar se požalio i na to što zemlje članice iz godine u godinu odbijaju da počnu pregovore sa Makedonijom i pored preporuka Komisije.
"Ne vidim mnogo smisla da stalno predlažemo istu stvar", rekao je komesar i dodao da zemlje članice treba konačno da se izjasne šta treba da se desi kako bi pregovori sa Makedonijom konačno počeli.
Kevin Panter srušio Partizan: Crno-beli se čudesno vratili, ali onda ih srušio bivši kapiten!
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
"U seriji Sablja je izgovorena velika neistina": Vuk Drašković bez dlake na jeziku, pomenuo i pobunu Crvenih beretki
"Pomislio sam da su sve shvatili, a onda ne uradimo najlakšu stvar na svetu": Željko Obradović o Partizanovih 2-7
Željko Obradović o ključnom momentu poraza Partizana: "Moramo to da naučimo, nedopustivo je"