• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Karlu del Ponte muči tiha Miloševićeva smrt

Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte zatražila je u utorak od EU da sa Srbijom ne potpisuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju dok Ratko Mladić ne bude isporučen tom sudu. Ona je još dodala da joj "ne izlazi iz glave tiha i iznenadna smrt Slobodana Miloševića pre nego što je osudjen pred Tribunalom.

Glavni tužilac Haškog tribunala Karla del Ponte zatražila je u utorak od Evropske unije da sa Srbijom ne potpisuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju dok haški optuženik Ratko Mladić ne bude isporučen tom sudu.

U obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta u Briselu ona je izjavila da joj "ne izlazi iz glave tiha i iznenadna smrt Slobodana Miloševića pre nego što je osudjen pred Tribunalom.

Del Ponteova je izjavila da EU ne bi trebalo da potpiše taj sporazum sa Srbijom pre nego što Ratko Mladić bude uhapšen i isporučen Hagu.

Del Ponte smatra da se Mladić nalazi u Srbiji, ali i da je "samo pitanje vremena pre nego što bude uhapšen, jer je nova vlada Srbije iskazala svoju nameru da ga uhapsi".

"Očekujem da će se to uskoro desiti", naglasila je ona i dodala da "ukoliko Beograd isporuči Mladića, biće lakše uhapsiti Radovana Karadžića".

Del Ponteova je izjavila da "politika uslovljavanja Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine mora da bude u potpunosti zadržana" i dodala da je takva politika bila "uspešna i apsolutno ključna".

"Ne bi trebalo da dodje do potpisivanja SSP pre nego što Mladić bude uhapšen... potpisivanje SSP je naime sledeći važan korak za Srbiju", naglasila je glavni tužilac Tribunala.

Ona je ocenila da će, ukoliko ne dodje do hapšenja Mladića i Karadžića "to biti najveći neuspeh Haškog tribunala i medjunarodne zajednice".

Del Ponteova je još izjavila da se Tribunal suočava sa ogromnim problemima u slučaja bivšeg premijera Kosova Ramuša Haradinaja s obzirom na to da je "15 važnih svedoka odbilo da svedoči iz straha za život".

"Gubimo puno važnih svedoka... 15 važnih svedoka je odbilo da svedoči iz straha za život", izjavila je ona, obraćajući se poslanicima Evropskog parlamenta.

Del Ponteova je istakla da na Kosovu i Metohiji postoje veliki pritisci na svedoke, koji se plaše svedočenja, podsećajući da se to dogodilo i u slučaju Fatmira Ljimaja, koji je oslobodjen optužbi.

"Ukoliko budemo mogli da iznesemo naše dokaze u sudu, uspećemo da osudimo Haradinaja", istakla je ona.

Ona je ocenila da "pristrasnost medjunarodne zajednice prema jednoj strani na Kosovu predstavlja ozbiljnu prepreku u radu Haškog tribunala". "To je ostavilo veoma negativne posledice na rad i imidž Haškog suda", dodala je ona.

"Umro je kao andjeo"

U razgovoru sa poslanicima Evropskog parlamenta Karla del Ponte je izjavila da joj "ne izlazi iz glave tiha i iznenadna" smrt Slobodana Miloševića.

"Moj problem je što je umro kao andjeo. Otišao je na spavanje jedne noći i jednostavno se nije ujutru probudio", rekla je Del Ponte pred poslanicima Evropskog parlamenta, ne krijući svoju frustraciju da je Milošević umro u zatvoru pre izricanja presude zbog čega ona, kako je dodala, "ima problem pred svojim bogom".

Odgovarajući na pitanje jednog evropskog parlamentarca da li smatra smrt od infarkta "blagoslovom", Del Ponteova je rekla da samo izražava lično mišljenje.

Ona, medjutim, nije krila svoje divljenje Miloševićevom odbranom pred sudom, kao i njegovim unakrsnim ispitivanjem svedoka.

Prema njenim rečima, Miloševićeva lična odbrana je, medjutim, pokazala da Tribunal u budućnosti treba da razmotri slične zahteve, jer su oni omogućili optuženom da okupi veliku grupu savetnika i tako utiče na ometanje postupka.

Glavni haški tužilac je izjavila da je bivši srpski predsednik iskoristio svoj kontakt sa spoljnim svetom da prokrijumčari lekove, kontraindikovane onima koje je dobijao za snižavanje krvnog pritiska, kako bi odložio sudjenje zbog zdravstvenih razloga.

"On je znao da sebi nanosi štetu, ali je to svejedno činio", kazala je Del Ponteova.

Fratini: Status Kosova i vize EU nisu povezani

Potpredsednik Evropske komisije zadužen za unutrašnje poslove i pravosudje Franko Fratini izjavio je u utorak u Briselu da pitanje rešavanja statusa Kosova i Metohije i ukidanja viznog režima za gradjane Srbije "nisu povezani".

"Ne bih pravio vezu izmedju pitanja Kosova i liberalizacije viznog režima jer to nema veze jedno s drugim", izjavio je Fratini na zajedničkoj konferenciji za novinare sa srpskim ministrom spoljnih poslova Vukom Jeremićem.

"Bez obzira šta se dešava ili će se dešavati po pitanju Kosova, ono što je veoma bitno je da se veoma skoro otvori dijalog o viznoj liberalizaciji", naglasio je Fratini.

On je dodao da bi taj dijalog trebalo da otpočne u januaru 2008. godine, paralelno sa stupanjem na snagu sporazuma o viznim olakšicama i readmisiji.

Fratini je istakao da je za viznu liberalizaciju važno da se "poboljša zajednička sposobnost za rad na bezbednosti, te da se uvedu sigurniji dokumenti za srpske gradjane, poput biometričkih pasoša".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image