• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dva okvira EU za Srbiju

Izvor Tanjug

Litvanija sačinila svoju verziju pregovaračkog okvira za Srbiju, koja sadrži manje uslovljavanja po pitanju Kosova, nego nemačko-britanski "non-pejper" o kome se ranije raspravljalo, saznaje Tanjug iz briselskih diplomatskih izvra.

Nemci i Britanci su u "non-pejperu" (neformalnom dokumentu) iz septembra ove godine tražili da se u pregovaračkoj platformi napredak Srbije u evropskim integracijama formalno veže sa napretkom u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Litvanski predlog, u koji je Tanjug imao uvid, predviđa mnogo manje striktne veze između napretka u pregovorima i napretka u normalizaciji.

"Srbija pre učlanjenja u EU treba da ostvari sveobuhvatnu normalizaciju odnosa sa Kosovom", piše u dokumentu koji je Litvanija, kao predsedavajuća EU, diplomatskim kanalima ovih dana prosledila zemljama članicama.

To je po Srbiju mnogo povoljnija formulacija od one u nemačko-britanskom "non-pejperu" u kome se traži da normalizacija bude "potpuna" i da ima "pravno-obavezujući karakter."

Analitičari u tome vide eufemizam za puno priznanje Kosova od strane Srbije, dok je litvanski kontrapredlog znatno fleksibilniji.

Druga, ništa manje značajna litvanska inovacija u odnosu na non-pejper odnosi se na ulogu poglavlja 35, koje se odnosi na proces normalizacije, u pregovaračkom procesu.
Nemci i Britanci traže da se ovo poglavlje, koje će biti otvoreno među prvima, a zatvoreno među poslednjima, horizontalno uveže i za sva ostala poglavlja, tako da svaki korak u evropskim integracijama bude uslovljen koracima u normalizaciji odnosa sa Prištinom.

Ovo bi, kako je novinarima ranije objasnila šefica pregovaračkog srpskog tima Tanja Mišcević dovelo do toga da Priština de fakto postane treća strana u pregovorima Beograda i Brisela.

Litvanski predlog, međutim, kaže da će pitanje normalizacije biti razmatrano pre svega, mada ne isključivo u poglavlju 35, što podrazumeva slabije veze kosovskog pitanja sa drugim poglavljima.

Koja će od ove dve varijante prevagnuti zavisi od šefova evropskih diplomatije koji će se početkom sledeće nedelje okupiti u Briselu na sastanku Evropskog saveta.

"Debata još traje, i trajaće do poslednjeg časa" kaže Tanjugov diplomatski izvor.

Iako je većina članica sklonija litvanskom predlogu, ovaj izvor podseća da se odluke u Savetu donose konsenzusom svih 28 članica.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

goran

kako se sprdaju sa nama pa to je zalosno..

Zerborus

Некада давно је мој род рекао НЕ УСЛОВЉАВАЊИМА, где ли само нестаде?

special image