• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šest godina od izručenja Miloševića Hagu

Danas se navršava šest godina od izručenja bivšeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije Slobodana Miloševića Haškom tribunalu, gde mu je sudjeno za genocid u Bosni i Hercegovini, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj i na Kosovu.

Danas se navršava šest godina od izručenja bivšeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije Slobodana Miloševića Haškom tribunalu, gde mu je sudjeno za genocid u Bosni i Hercegovini, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Hrvatskoj i na Kosovu.

Milošević je 11. marta 2006. pronadjen mrtav u pritvorskoj ćeliji gde je, prema rezultatima istrage, umro prirodnom smrću, od infarkta. Sahranjen je u dvorištu porodične kuće u rodnom Požarevcu.

Milošević je uhapšen u Beogradu 1. aprila 2001. godine nakon gubitka vlasti na izborima 2000. i sproveden u Centralni zatvor, odakle je na Vidovdan, 28. juna 2001. izručen Haškom tribunalu.

Milošević je bio prvi šef države u istoriji koji je optužen za ratne zločine i kome je sudio jedan medjunarodni sud.

Protiv Miloševića Haški tribunal podigao je ukupno tri optužnice. Prvu optužnicu taj sud podigao je 24. maja 1999. godine, tokom NATO bombardovanja SRJ, za zločine protiv čovečnosti počinjene na Kosovu u prvoj polovini 1999. godine.

Drugu optužnicu protiv Miloševića Haški tribunal podigao je 8. oktobra 2001. za zločine protiv čovečnosti, kršenje zakona i običaja rata u Hrvatskoj, a treću 23. novembra te godine, za genocid i zločine izvršene u BiH od avgusta 1991. do kraja decembra 1995. godine.

Početak sudjenja pratilo je oko 1.200 predstavnika medija iz celog sveta, a prenosile su ga sve važnije TV stanice u SRJ i svi TV centri zemalja bivše Jugoslavije osim Ljubljane.

Sudjenje Miloševiću počelo je 12. februara 2002. dokaznim postupkom optužbe Tužilaštava koji je okončan 25. februara 2004. godine. Za to vreme izvedeno je oko 300 svedoka, medju kojima i hrvatski predsednik Stjepan Mesić, bivši slovenački predsednik Milan Kučan, poslednji premijer nekadašnje SFRJ Ante Marković, bivši predsednik Predsedništva SFRJ Borisav Jović i bivši predsednik SRJ Zoran Lilić.
Postupak odbrane počeo je 31. avgusta 2004. i do 1. marta 2006, kada se Milošević poslednji put pojavio u sudnici, svedočila su 52 svedoka, medju kojima i bivši ruski premijer Jevgenij Primakov i lider radikala i haški optuženik Vojislav Šešelj.

Milošević se na sudjenju branio sam pošto je odbijao da angažuje branioca. Sudjenje je često prekidano zbog zdravstvenih problema optuženog, što je znatno usporilo i produžilo tok sudjenja. Na preporuku lekara sud je zasedao samo tri dana nedeljno.

U februaru 2006. Sudsko veće odbilo je da privremeno pusti Miloševića u Moskvu na lečenje.
Sudjenje Miloševiću zvanično je okončalo Sudsko veće Haškog tribunala 14. marta prošle godine.

SPS i obe Slobode položili vence na grob Miloševića

Delegacije Socijalističke partije Srbije (SPS) i oba udruženja "Sloboda" položile su vence na grob bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića u Požarevcu i tako obeležili šestu godišnjicu njegovog izručenja Haškom tribunalu.

U devet sati vence su položile delegacija SPS-a u kojoj su bili Žarko Obradović, Milutin Mrkonjić i Branko Ružić, i delegacija Udruženja "Sloboda" u kojoj su bili Uroš Šuvaković i Aleksandar Rastović.

Sat kasnije na grob su došli predstavnici Udruženja "Sloboda"
Bogoljuba Bjelice, koji danas u Požarevcu transformišu tu organizaciju u političku stranku.

SPS i Udruženje "Sloboda" koje podržava tu stranku su na zajedničkoj konferenciji za novinare ocenili da je Milošević "izdajnički, sramno i protivustavno izručen Haškom tribunalu čime je oskrnavljen jedan od najvećih srpskih praznika - Vidovdan".

Zamenik predsednika SPS-a Žarko Obradović odbio je da komentariše prerastanje "Slobode" Bogoljuba Bjelice u političku stranku.

"Porodica Slobodana Miloševića apsoultno poštuje ono što SPS radi na očuvanju lika i dela predsednika Miloševića, kao i ono što radi Udruženje 'Sloboda'. Ne bismo želeli da današnji dan stavimo u drugi plan u odnosu na ambicije pojedinaca", rekao je Obradović.

Knjiga o odbrani Miloševića

Autor knjige "Godine sudjenja" Miroslav Zarić rekao je da će o bivšem jugoslovenskom i srpskom predsedniku Slobodanu Miloševiću najbolji sud dati istorija.

Na predstavljanju knjige u Medjunarodnom pres centru, Zarić je naveo da će o bivšem predsedniku SRJ i Srbije "izbledeti svi pravni i politički sudski procesi koji su se vodili i da će njemu suditi istorija".

Prema njegovim rečima, Haški tribunal "nije uspeo da dokaže ni jedno delo za koje je Miloševiću sudjeno", ali ni da donese "presudu koja se unapred znala, jer ga je Miloševićeva smrt omela u tome".

Potpredsednik Socijalističke partije Srbije Žarko Obradović rekao je da je knjiga interesantna jer je dokument koji pokazuje da se "nije sudilo jednom čoveku, već jednom narodu, jednoj zemlji i jednoj politici".

Advokat Toma Fila, recezent knjige, rekao je da u dokumentima koje je u Haškom tribunalu dobijao kao Miloševićev branilac postoje podaci da je Srbija 1999. godine bombardovana kako bi Milošević bio "smaknut sa vlasti".

Profesor Marko Atlagić, koji je bio jedan od svedoka odbrane u procesu protiv Miloševića, rekao je da se bivši predsednik Srbije i Jugoslavije suprotstavio svojom odbranom svetskom globalizmu i ocenio da se Zarić u svojoj knizi bavi "sudjenjem veka".

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image