• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Usvojena Rezolucija o ulozi parlamenta na EU putu

Izvor Beta

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su danas Rezolucije o ulozi parlamenta i načelima u pregovorima o pristupanju Srbije EU, u kojoj se navodi da je cilj Srbije sticanje punopravnog članstva u EU u najkraćem roku.

Za Rezoluciju, koja ima preambulu i 27 tačaka, glasalo je 158 poslanika, dok je devet poslanika D S S bilo protiv.

U preambuli, između ostalog, stoji i da je uz očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta cilj Srbije poštovanje tradicije i zaštite kulture i jezika kao osnove nacionalnog identiteta.

Skupština poziva vladu, koja je nadležna da vodi i koordinira pregovore o pristupanju EU, da to čini odgovorno i efikasno, vodeći računa o zaštiti nacionalnih interesa.

Parlament, kako se dodaje, aktivnim delovanjem nastoji da doprinese uspešnom vođenju i što skorijem okončanju pregovora o pristupanju Srbije EU, uvažavajući i unapređujući vrednosti i načela na kojima EU počiva.

Parlament ističe obavezu ispunjenja neophodnih kriterijuma za članstvo u EU, koji je temeljno definisao Evropski savet u Kopenhagenu i Madridu, a u skladu sa opredeljenjem Srbije da doprinosi izgradnji funkcionalnog,održivog i efikasnog sistema EU.

Skupština Srbije ukazuje na važnost da se pregovori o pristupanju vode sa ciljem da se obezbedi brz i stabilan ekonomski rast, vodeći računa o zaštiti privrednih grana koje su od vitalnog interesa za Srbiju u uslovima tržišne ekonomije.

Naročitu pažnju, kako se navodi, treba posvetiti uspostavljanju održivog razvoja i povećanju konkurentnosti privrede Srbije kroz sprovođenje ekonomskih i društvenih reformi, završetku procesa privredne tranzicije, razvijanju ekonomije zasnovane na znanju i ostvarivanju stabilnog finansijskog i makroekonomskog okruženja.

Parlament u rezoluciji ukazuje da se pregovori o pristupanju Srbije EU vode radi dostizanja blagostanja, pune socijalne sigurnosti i boljeg života građana Srbije uz očuvanje i unapređenje postignutog nivoa socijalnih prava i njihove zaštite.

U aktu se navodi i značaj stalnog dijaloga i usklađenog delovanja državnih organa u procesu pristupanja Srbije EU, a vlada se poziva da nastavi da sprovodi Nacionalni program za usvajanje pravnih tekovina EU.

Rezolucijom se naglašava značaj primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i da će skupština kroz aktivnu saradnju sa Evropskim parlamentom, nacionalnim parlamentima država članica EU i parlamentima država uključenih u Proces stabilizacije i pridruživanja doprinositi predstavljanju pozicija i interesa Srbije.

Kao jedna od tačaka Rezolucije, navodi se važnost efikasne saradnje parlamenta, vlade i predsednika Republike u toku procesa pregovora o  pristupanju Srbije EU, kako bi u najkraćem roku bili ispunjeni svi potrebni politički, ekonomski, pravni i institucionalni kriterijumi za članstvo u EU.

PODRŠKA SVIH STRANAKA OSIM DSS

U raspravi o toj rezoluciji, poslanica vladajuće Srpske napredne stranke Jadranka Joksimović poručila je da je usvajanje te rezolucije jasna poruka uoči odluke o datumu početka pregovora o ulasku Srbije u EU.

Jadranka Joksimović je kazala da se rezolucijom pokazuje želja i sposobnost da se definiše uloga svih institucija u pregovorima sa EU i da je dobro vreme za njeno usvajanje.

Šefica poslaničke grupe vladajuće Socjalističke partije Srbije Dijana Vukomanović najavila je podršku te stranke usvajanju rezolucije i istakla da su protivnici evropske integracije u manjini.

Ona je kazala da rezolucija vodi računa o očuvanju tradicije i posebnosti Srbije na putu ka EU i da ne treba plašiti građena time što Evropa traži od Srbije.

Dijana Vukomanovć je kazala da se pred Srbiju postavljaju i teški uslovi i da se pominje i nezvanični papir, "non pejper", ali i poručila da se zato u Predlogu rezolucije poziva i na kopenhaške kriterijume.

S druge strane, šef poslaničke grupe DSS Slobodan Samardžić rekao je da će poslanici te stranke glasati protiv usvajanja rezolucije jer je to, kako je naveo. jedini način da se bar neko suprotstavi putu Srbije ka EU, tom "neumitnom kretanju ka sunovratu".

Samardžić smatra da je od 2008. godine do danas Srbija imala više štete nego koristi od EU, u ekonomskom i teritorijalnom smislu.

"Srbija je ostala bez Kosova, vlada je priznala nezavisnost", kazao je Samardžić i dodao da Srbija nije teritorijalno stabilna.

On smatra da EU želi da udalji Srbiju od saradnje sa Rusijom i ukazao da postoji sve više zemalja koje sada preispituju svoje članstvo u EU.

Samardžić je poručio i da čovek treba da bude "stvarno glup" da bi poverovao u ta licitiranja o godini kada će Srbji postati članica EU i da Srbija to ne treba da očekuje u narednih bar deset godina.

Zamenica šefa poslaničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije Suzana Grubješić kazala je da će ta stranka podržati predloženu rezoluciju i izrazila nadu da nakon konačne odluke o otvaranju pregovora o ulasku Srbije u EU neće biti dileme da proces pridruživanja postaje bespovratan.

Suzana Grubješić, bivša potpredsednica vlade zadužena za evropske integracije, kazala je da je Srbija EU shvatila kao racionalan izbor.

"EU je potrebna Srbiji, ali je i Srbija potrebna EU. Proces pregovaranje je šansa da Srbiju učinimo modernom zemljom i tu šansu ne smemo da propustimo", istakla je Suzana Grubješić.

Poslanik Liberalno demokratske partije Ivan Andrić kazao je da će LDP podržati rezoluciju bez ozbira što ne učestvuje u vladajućoj većini navodeći da je pred Srbijom jako važna nedelja u pogledu njene evropske budućnosti Srbije.

Andrić, kopresednik parlamentarnog Odbora za stabilizaciju i priduživanje Evropske unije i Srbije, izrazio je nadu da će pregovori o priključenju EU početi što pre.

Poslanik Socijaldemokratske partije Srbije Neven Cvetičanin ocenio je da je dobro što rezolucija predviđa da vlada dva puta godišnje podnosi izveštaj parlmentu o pregovorima.

On je rekao da je Srbija želi i da je spremna da ispuni sve što se jasno pred nju postavlja na putu ka EU ali da očekuje da se Srbiji ne postavljaju neki novi, dodatni uslovi.

Poslanica Nove Srbije Dubravka Filipovski kazala je da rezolucija na jasan način definiše ulogu Skupštine u toku trajanja pregovora sa EU i vodi računa o nacionalnim interesima Srbije.

Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Laslo Varga ocenio je da je proces evropskih integracija neohodan za modernizaciju Srbije i način da se postojeća situacija u zemlji popravi.

Najavljujući podršku rezoluciji, Varga je u skupštinskoj raspravi ukazao i da Srbija ključne probleme često rešava samo uz "pozitivan pritisak" Evropske komisije i kada joj ona to kaže.

"To nije dobro, ali je prosto tako", kazao je Varga.

On je naveo da je proces evropskih integracija način da se bolje primenjuju Ustavom zagarantovana prava manjinskih zajednica, istakao pitanje nedovoljnog učesća predstavnika manjina u javnom sektoru i izrazio uverenje da će u procesu evropskih integracija to morati da bude promenjeno.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

branislav

još jedan tužan dan u srpskoj istoriji

special image