• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tužilac: Zemunci pušteni bez zakonskog osnova

Specijalni tužilac Slobodan Radovanović saopštio je da su Dušan Spasojević, Mile Luković i drugi pripadnici klana bez zakonskog osnova pušteni iz pritvora. To je uradjeno uz saglasnost, obavezno uputstvo ili predlog tadašnje zamenika četvrtog opštinskog tužioca Mioljuba Vitorovića, okružnog tužioca Radeta Terzića i četvrtog tuzioca Biljane Radovanović.

Specijalni tužilac Slobodan Radovanović saopštio je da je formirao predmet sa oznakom "Pozadina atentata na Zorana Djindjića" i da na njemu već radi radna grupa pri MUP-u Srbije, po nalozima specijalnog tužioca.

U saopštenju tužioca piše da je predmet proglašen službenom tajnom, ali se "zbog velikog interesa javnosti" iznose detalji u vezi sa puštanjem iz pritvor vodja i pripadnika "zemunskog klana" krajem 2001. godine.

Na osnovu činjenica iz predmeta specijalni tužilac je saopštio da su Dušan Spasojević, Mile Luković i drugi pripadnici klana bez zakonskog osnova pušteni iz pritvora.

To je uradjeno uz saglasnost, obavezno uputstvo ili predlog tadašnje zamenika četvrtog opštinskog tužioca Mioljuba Vitorovića, okružnog tužioca Radeta Terzića i četvrtog tužioca Biljane Radovanović.

"Sve se mora ispitati, sve što je prethodilo atentatu, a to znači da moramo da se vratimo u vreme kada su vodje 'zemunskog klana' i ceo klan bili uhapšeni, a zatim pušteni na slobodu", piše u saopštenju gde se dodaje da su u medijima iznete mnoge neistine u vezi sa njihovim puštanjem.

Prema spisima u koje je specijalni tužilac izvršio uvid, puštanje vodja "zemunskog klana" i samog "zemunskog klana" vršeno je u tri faze.

Prva, u septembru 2001. godine, kada je pušten Dušan Spasojević, a za šta je saglasnost dao zamenik četvrtog opštinskog tužioca Mioljub Vitorović, iako je znao da se pred Okružnim sudom protiv njega vodi postupak za iznudu.

Druga faza je oktobar 2001. godine, kada je pušten Mile Luković, za šta je obavezno uputstvo izdao okružni tužilac Rade Terzić.

Treća faza je decembar 2001. godine, kada su pušteni ostali pripadnici "zemunskog klana" po predlogu Vitorovića i Biljane Radovanovioć koja je tada bila četvrti opštinski tužilac.

Kako je saopštio specijalni tužilac, postojali su svi zakonski razlozi da vodje i pripadnici klana ostanu u pritvoru, odnosno nisu postojali zakonski razlozi za njihovo puštanje na slobodu, a rezultat puštanja poznat je Srbiji.

"To su tačne činjenice, sadržane u predmetu i tužilaštvo želi da to iznese kako ne bi više bilo spekulacija u javnosti. Sada sve to treba temeljno ispitati i utvrditi uzroke kako je moguće da se ti ljudi nadju na slobodi i kasnije učine napad na državu, izvršivši atentat na premijera", piše u saopštenju.

Dodaje se da je ispitivanje pozadine ubistva složen predmet koji zahteva vreme. Policija i Tužilaštvo zajednički su veoma ozbiljno shvatili postupak i nikada nisu bili odlučniji da se to istraži do kraja, saopštio je Radovanović.

Advokat porodice Djindjić Rajko Danilović izrazio je nezadovoljstvo izjavom specijalnog tužioca Radovanovića i ocenio je kao jednostranu i namenjenu zamagljivanju suštine.

''Suština je da se ispita kako je došlo do pobune Jedinice za specijalne operacije, a naročito uloga svih stranaka, pojedinaca, centara moći'', istakao je Danilović u pisanoj izjavi medijima.

Danilović smatra da bi rasvetljavanju atentata na premijera doprinelo i ispitivanje delovanja obaveštajnih službi koje su delovale na teritoriji bivše SRJ i njihov odnos prema Vojnoj kontraobaveštajnoj službi Vojske Jugoslavije.

Vodje i pripadnici "zemunskog klana" Dušan Spasojević, Mile Luković, Miloš i Aleksandar Simović, kao i Vladimir Milosavljević izručeni su krajem aprila 2001. godine iz Francuske Srbiji.

Mediji su odmah preneli da su oni osumnjičeni za otmicu predsednika kompanije "Delta holding" Miodraga Miškovića, 9. aprila. Mišković je dan po otmici oslobodjen pošto je, kako je nezvanično preneto, isplaćena višemilionska otkupnina.

Predstavnici vlasti preneli su, medjutim, da su petorica izručena zbog posedovanja falsifikovanih pasoša, a da je istraga o njihovim kriminalnim aktivnostima i o otmici Miškovića u toku.

Bivši zamenik tužioca u Četvrtom tužilaštvu Mioljub Vitorović u ponedeljak je izjavio da su trojica pripadnika zemunskog klana puštena iz zatvora u novembru 2001. po naredjenju tadašnjeg okružnog tužioca Radeta Terzića.

Vitorović je rekao da je Terzić, onog dana kad su "crvene beretke" počele protest i izašle na auto-put, došao na sastanak sa njim i njegovom šeficom Biljanom Radovanović i rekao da "Francuzi" - Mile Luković, Aleksandar i Miloš Simović i Vladimir Milosavljević moraju tog dana biti napolju.

Terzić im je, prema njegovim rečima, kazao da oni nisu oteli Miškovića i da novac koji je uzet za otkup nije kod njih, već da služi za finansiranje Ratka Mladića i Radovana Karadžića.

Vitorović i Biljana Radovanović su tada rekli da on mora pismeno da im dostavi takvu naredbu što je on uradio, faksom, tri dana kasnije.

Komentarišući puštanje Dušana Spasojevića iz zatvora u septembru 2001. godine, Vitorović je rekao da se on saglasio sa tim jer nije bilo osnova da ga zadrže, pošto niko od svedoka i oštećenih u tom slučaju nije ukazao na njega kao učinioca krivičnog dela otmice.

On je dodao da je protiv Lukovića i braće Simović bilo materijalnih dokaza i da su, zbog toga, oni ostali u pritvoru.

Pošto je Spasojević izašao iz pritvora, u Četvrto opštinsko tužilaštvo je iz Okružnog tužilaštva dostavljen predmet za iznudu u slučaju otmice Miškovića koji je bio odvojen, rekao je Vitorović i istakao da se postavlja pitanje ko je u Okružnom tužilaštvu četiri meseca držao taj predmet.

Bivši okružni tužilac Rade Terzić u utorak je izjavio da su članovi zemunskog klana pušteni iz pritvora 2001. godine odlukom sudskog veća na koju opštinsko tužilastvo nije uložilo žalbu.

"Svi navodi da sam ja naredio da se pusti Spasojević su proizvoljni i netačni", rekao je Terzić.

On je kazao da je na zahtev tužioca Biljane Radovanović izdao opšte obavezujuće uputstvo o puštanju Dušana Spasojevića.

Terzić je, na pitanje kako se desilo da Dušan Spasojević, Milorad Ulemek i drugi budu pušteni u vreme pobune Jedinice za specijalne operacije, u novembru 2001. godine, rekao da misli da to nije bilo baš u tom periodu.

Mladenović: Utvrditi istinu, Popović: Tužiću ga

Demokratska stranka Srbije ocenila je kao izuzetno važnu odluku specijalnog tužioca da oformi predmet o političkoj pozadini ubistva premijera Zorana Djindjića jer je došlo vreme da se utvrdi puna istina o tome.

Portparol DSS-a Andreja Mladenović rekao je Beti da je "javnost ovih dana mogla da vidi kako se tužioci medjusobno optužuju ko je pustio ubice premijera iz zatvora" i dodao da je ključno pitanje ko je naredio njihovo puštanje iz zatvora.

"Za punu istinu o političkoj pozadini, ključno je pitanje koja je bila uloga Ljubiše Buhe Čumeta, (lidera Liberalno-demokratske partije) Čedomira Jovanovića i (bivšeg šefa vladinog Biroa za komunikacije Vladimira) Bebe Popovića u organizaciji puštanja surčinskog klana iz zatvora", naveo je Mladenović.

Bivši šef vladinog Biroa za komunikacije Vladimir Beba Popović najavio je da će portparola DSS Andreju Mladenovića tužiti za klevetu zbog izjave u kojoj ga dovodi u vezu sa puštanjem članova zemunskog klana iz zatvora 2001. godine.

"Andreja Mladenović, na silu, bez ikakvog povoda pokušava da mi imputira izvršenje ovog krivičnog dela, iako niko do današnjeg dana mene nije spomenuo povodom slučaja puštanja (Dušana) Spasojevića i (Mileta) Lukovića iz zatvora", navodi Popovioć u izjavi koja je dostavljena agenciji Beta.

Dodaje se da je cilj plasiranja tih kleveta da se njegovo ime što učestalije pominje u javnosti u vezi sa izvršenjem različitih krivičnih dela.

LDP u akciji "Stop političkoj mafiji"

Predsednik Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da ga "raduje" što je tužilac za organizovani kriminal Slobodan Radovanović pokrenuo istragu o političkoj pozadini atentata na Zorana Djindjića.

On je novinarima, tokom akcije omladine LDP-a "Stop političkoj mafiji", kazao da će ta stranka učiniti sve kako bi se došlo do potpune istine koja nije mogla biti otkrivena zbog, kako je rekao, opstrukcije koju je vršila vlada Vojislava Koštunice tokom sudjenja ubicama Djindjića.

Jovanović je izrazio očekivanje da će tužilac za organizovani kriminal posvetiti pažnju svakom pitanju koje je otvoreno i naglasio da će LDP po svaku cenu insistirati na punoj istini i odgovornosti za ubistvo Djindjića.

"Mi smo već rekli da predlažemo Radovanoviću da pokrene sudski proces kojim bi se otvorilo pitanje političke pozadine ubistva, kroz procesuiranje pobune JSO koja, sa jedne strane, predstavlja simbiozu Koštuničine politike i nasilja kroz koji se ta politika ostvarivala, a sa druge strane rezultitrala je atentatom 12. marta", istakao je lider LDP-a.

Prema njegovim rečima, tužioci koji će raditi na predmetu otkrivanja političke pozadine biće izloženi pritiscima, ali moraju biti spremni na to i, dodao je Jovanović, "imati snage da u sudnicu pozovu predsednika vlade".

Mladi LDP-a danas su organizovali akciju "Stop političkoj mafiji" tokom koje su zatražili od Radovanovića da pozove Koštunicu i njegove saradnike da odgovore na pitanja, medju kojima i na ona o pobuni Jedinice za specijalne operacije koja je "bila uvod u atentat na Djindjića".

U okviru te akcije oni su prikupljali potpise podrške gradjana inicijativi advokata Srdje Popovića za procesuiranje oružane pobune JSO-a.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image