• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo šta je sporno ministrima EU

Izvor Tanjug

Ni pred sam početak debate o proširenju zemlje članice nisu saglasne oko nekih važnih detalja pregovaračkog okvira za Srbiju, saznaje Tanjug.

Ni pred sam početak debate o proširenju u okviru današnjeg ključnog sastanka Ministarskog saveta Evropske unije u Briselu zemlje članice nisu saglasne oko nekih važnih detalja pregovaračkog okvira za Srbiju, saznaje Tanjug.

Evropski ministri spoljnih poslova će danas popodne usvojiti okvir, a to će na samitu u četvrtak i petak potvrditi šefovi država i vlada članica EU.

Iz nacrta okvira, koji će se danas popodne naći na stolu Saveta, a u koji je Tanjug ekskluzivno imao uvid, proizilazi da postoje dve sporne tačke, koje se obe odnose na proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Obe su sadržane u tačkama 12, 23 i 38 okvira, gde se kaže da proceš normalizacije Beograda i Prištine na kraju "treba da dovede do [pune] normalizacije odnosa [u obliku pravno obavezujućeg sporazuma]".

U predlogu platforme reč "puna" kao i stavka o pravno obavezujućem sporazumu nalaze se u uglastim zagradama, što znači da su sporne.

Na ovim formulacijama insistiraju Nemačka i Velika Britanija, koje su jesenas u neformalnom dokumentu ("non-pejperu") pismeno iznele zahtev da pregovori budu tesno i formalno vezani za proces normalizacije.

Većina ostalih članica, međutim, smatra da je termin "puna normalizacija odnosa" prestrog i da kao i stavka o "pravno obavezujućem sporazumu" praktično pred Srbiju postavlja zahtev da zvanično prizna nezavisnost Kosova.

To je, kako kažu Tanjugovi diplomatski izvori u Briselu, i stav Litvanije, koja će do kraja godine predsedavati Savetom.

Inače, u nacrtu platforme u koji je Tanjug imao uvid proceš normalizacije je već čvrsto vezan za pregovore kroz poglavlje 35 koje će biti "primarno vezano za Kosovo".

Ovo poglavlje će, kao i poglavlja 23 i 24, koja se tiču pravosuđa, policije i osnovnih prava, biti među prvima otvoreno, a među poslednjima zatvoreno, predviđa se u nacrtu okvira.

"Srbija u svim oblastima mora da obezbedi da njen stav o statusu Kosova ne postavlja prepreke niti smeta primeni akija (pravila i propisi EU za pojedine oblasti), a svaka takva prepreka će se razmatrati u okviru poglavlja na koje se odnosi�, piše u tački 38 nacrta platforme.

U istoj tački se kaže i da tokom pregovora "Srbija naročito mora da se postara da usvojeni zakoni, uključujući i njihov geografski okvir, ne budu suprotni [punoj] normalizaciji odnosa sa Kosovom".

Sem toga, okvir poglavlje 35 stavlja u istu ravan sa poglavljima 23 i 24, jer predviđa da se pregovori mogu zamrznuti ukoliko u bilo kom od ova tri poglavlja "dođe do ozbiljnog zaostatka".

To znači da će nezavisno od konačnog dogovora oko dve sporne formulacije o krajnjem ishodu procesa normmalizacije, ceo proces pregovora o pridruživanju ostati čvrsto vezan za odnose Beograda i Prištine � što je manje-više suština britansko-nemačkog stava i oko čega se sve članice saglasne.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Rem

Tupi mozgovi se hvataju za briselske pregovore,slamku spasa i glavom probijaju zid evropeizacije evrope.Dvosmisleni,dvolicni i stetni ugovori su katastrofalni za Srbiju nakon primene sporazuma,sto u jednu ruku vodi Kosovo u nezavistnost.Evropska unija je pravno nelegitimno telo za resavanje statusa "quo" Srbije i Kosova.Kosovo je dato UN i tamo ga treba resavati,tamo gde Kina i Rusija imaju pravo veta.Nije nama toliko neophodna eu,dovoljne su nam Kina i Rusija a tu je i ostatak sveta.stop eu.Kosovo je srce Srbije.

observer

Za par godina bicemo zahvalni Englezima i Nemcima sto su nas sprecili da udjemo u eu. A kad smo vec kod njih, mogli bi da plate izvlacenje i unistavanje 64 neeksplodirane avionske bombe koje su "zaboravili" kod nas proteklih decenija, kao i da plate ratnu odstetu zbog koriscenja nekonvencionalnog oruzja (kasetnih bombi npr.). Sto se mene licno tice, dajte referendum o pristupanju eu, istopolnim brakovima i gmo, pa da vidimo gde smo.

:(

Cist sadomazohizam srpske politike....

special image