Komesar za proširenje Štefan File izjavio je večeras da Grčka planira da se međuvladina konferencija sa Srbijom održi 21. januara, pod predsedavanjem te zemlje Evropskom unijom.

"Predstavnici Grčke, koja 1. januara preuzima predsedavanje Evropskom unijom, informisali su nas na ministarskom sastanku da je njihov plan da se međuvladina konferencija sa Srbijom održi 21. januara."

File je na taj način odgovorio na pitanje Tanjuga zašto je na svom Twitter nalogu najavio 21. januar kao datum za početak pregovora sa Srbijom.

Evropski komesar međutim nije direktno odgovorio na pitanje da li pominjanje pravno obavezujućeg dokumenta u pregovaračkoj platformi znači da EU očekuje da Srbija na kraju pregovaračkog procesa prizna Kosovo.

"Ne treba žuriti sa zaključcima. Ovde se pre svega radi o procenjivanju napretka u procesu normalizacije Beograda i Prištine. Treba pročitati ceo dokument (pregovaračku platformu), u platformi se jasno ukazuje da očekujemo dalje korake u pravcu normalizacije", rekao je File na pres konferenciji posle ministarskog sastanka.

Na pitanje zašto konkretan datum nije pomenut u zaključcima Ministarskog saveta, File je odgovorio da je to stvar o kojoj formalno odlučuje Evropski savet, koga čine šefovi zemalja članica, a koji će se sastati 19. i 20 decembra.

"Ministri nikada do sad nisu odlučivali o konkretnom datumu, a ja očekujem da Evropski savet odredi 21. januar kao zvaničan početak pregovora sa Srbijom", najavio je komesar.

Na novinarsko pitanje da li će pregovori sa Srbijom trajati osam godina, kao  u slučaju Hrvatske, File je odgovorio da su takva poređenja deplasirana.

"Tempo pregovora zavisi od političke volje i administrativnih kapaciteta kandidata, a to se razlikuje od države do države", rekao je on.

Komesar je naglasio da pregovori neće biti komplikovaniji zbog dijaloga o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, jer je reč o dva paralelna procesa.

"Proces normalizacije neće zahtevati dodatno vreme", objasnio je komesar.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin je ocenio da odluka šefova diplomatija da prva ministarska konferencija počne u januaru 2014.  predstavlja "snažnu poruku ohrabrenja Srbiji da nastavi reformskim putem."

Kacin je odao priznanje Srbiji za do sada postignute rezultate, naročito u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom.

"Iskreno pozdravljam današnju odluku koja ujedno predstavlja i simboličan početak pregovora Srbije o članstvu u EU", poručio je Kacin u saopštenju za medije.

Izvestilac EP za Srbiju je naglasio da pitanje normalizacije odnosa sa Kosovom ostaje od presudne važnosti za brzinu procesa pregovora.

"Smatram da je Srbija već uradila ogroman deo posla na ovom planu, a implementacija do sada postignutih dogovora i rešavanje ostalih otvorenih pitanja, kao što je pitanje nestalih, osiguraće nesmetan tok pregovora o članstvu u EU i uslove za priliv stranih investicija", rekao je Kacin u saopštenju.

Kacin je na kraju saopštenja pozvao vlasti da istraju na unutrašnjim reformama.

"Evropski parlament nastavlja da pruza snaznu podršku Srbiji na ovom istorijskom putu", poručio je on.

Izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Kosovo i zamenica frakcije Zelenih u EP Ulrike Lunaček ocenila je da je odluka šefova diplomatija ispravan korak.

"Politika 'štapa i šargarepe' šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton je u ovoj godini ostvarila značajni napredak u dijalogu Beograda i Prištine. Nakon što je Priština nagrađena početkom pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, sada je usledila šargarepa za Beograd u pravom trenutku", naglasila je ona u saopštenju, dodajući da je Beograd ovu odluku i zaslužio.

Dogovor Beograda i Prištine u aprilu bio je ključni momenat za integraciju zapadnog Balkana u EU i već je na lokalnim izborima na severu Kosova prošao test.

"Ne priznati te napretke moglo bi na opasan način ići na ruku antievropskim snagama u Srbiji. Status kandidata za Srbiju i sada skori početak pristupnih pregovora ne znači samo priznanje do sada postignutog, već i obavezu za nastavak unutrašnjo-političkog reformskog kursa i konstruktivnog ophođenja sa susednim državama", poručila je austrijska političarka.

Litvanija, predsedavajuća EU, čestitala je večeras Srbiji na skorom otpočinjanju pristupnih pregovora sa Unijom.

"Čestitke Srbiji na neminovnom otpočinjanju pregovora sa EU", naveo je ministar spoljnih poslova Litvanije Linas Linkevičius na svom nalogu na Twitteru.

Linkevičius je dodao da su ministri na sastanku u Briselu postigli dogovor o pregovaračkom okviru i da pristupna konferencija "treba uskoro da bude održana".

"Upravo su usvojeni zaključci Saveta o proširenju EU na zemlje zapadnog Balkana. Pozitivno ocenjen ostvareni napredak. Budućnost - u EU", dodao je šef litvanske diplomatije.

Ministar spoljnih poslova Švedske Karl Bilt takođe se oglasio na Tewitteru.

"Zeleno svetlo za početak pristupnih pregovora sa Srbijom. I dobar pregovarački okvir. Važno za ceo region", tvitnuo je Bilt.