• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: Moguća diplomatska kriza zbog Kosova

Srbija će biti primorana da razmotri bilateralne odnose sa zemljama koje bi priznale eventualnu nezavisnost suverenog dela njene države, Kosova i Metohije, izjavio je u četvrtak u Strazburu šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

Srbija će biti primorana da razmotri bilateralne odnose sa zemljama koje bi priznale eventualnu nezavisnost suverenog dela njene države, Kosova i Metohije, izjavio je u četvrtak u Strazburu šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

"Srbija insistira na tome da se poštuje njen teritorijalni integritet i suverenitet, kao medjunarodno priznate zemlje članice UN, u skladu sa poveljom UN i završnim aktom Helsinške povelje, koji predstavljaju dva temelja medjunarodnog poretka", rekao je Jeremić na konferenciji za novinare posle obraćanja Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.

"Ukoliko neka država odluči da ignoriše te temelje i medjunarodno pravo i prizna suvereni deo naše države, u ovom slučaju našu južnu pokrajinu Kosmet, kao nezavisnu državu, Srbija neće imati drugi izbor već da razmotri bilateralne odnose sa tom zemljom", rekao je Jeremić i dodao da "ne veruje da bi i jedna druga zemlja reagovala drugačije".

Jeremić je istakao da je u razgovorima koje je vodio sa evropskim predstavnicima u Briselu bilo reči o tome da nema povezanosti izmedju pregovora o budućem statusu Kosmeta i procesa pripajanja Srbije Evropskoj uniji.

On je rekao i da Srbija nastavlja dijalog sa svim članicama Saveta bezbednosti UN u ovom delikatnom trenutku, pa i sa članicama koje imaju suprotan stav o budućem statusu Kosmeta, poput SAD.

"Stav SAD je suprotan stavu Srbije, ali to ne znači da nećemo da nastavimo dijalog. To je, naprotiv, razlog da nastavimo dijalog kako bismo došli do kompromisa koji je neophodan za stabilnost zapadnog Balkana", istakao je Jeremić.

Jeremić je rekao Tanjugu da srpska vlada čini sve da u najkraćem roku izvrši obavezu prema Haškom tribunalu.

"Mi radimo sve na tome da u potpunosti završimo saradnju sa Haškim tribunalom. Naša vlada je tek šest nedelja u punoj funkciji i mislim da smo napravili suštinski napredak u smislu ove saradnje, koji je pohvalila EU", rekao je Jeremić.

Nezavisnost opasnost po Srbiji, region, Evropu

Nametnuto rešenje za status Kosova i Metohije može samo da vodi ka novim sukobima i nezavisnost predstavlja opasnost ne samo za Srbiju i region, već i za Evropu, izjavio je Jeremić u Strazburu.

U obraćanju Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope, koje je bilo posvećeno i pitanju Kosmeta, Jeremić je ukazao na "ozbiljnu potencijalnu opasnost za bezbednost ne samo moje zemlje i regiona, već i čitave Evrope i šire, ukoliko dodje do prihvatanja nezavisnosti naše južne pokrajine".

"Ako nismo pažljivi i ako ne radimo na budućem rešenju koje bi bilo prihvatljivo za obe strane", svi započeti procesi u Srbiji ka evropskoj integraciji bi mogli da se obruše, naglasio je Jeremić.

"Nametnuto rešenje samo vodi ka sledećim sukobima", upozorio je ministar spoljnih poslova Srbije, dodajući da bi time bila "uzdrmana unutrašnja stabilnost" zemlje.

Takvo rešenje, koje ne bi poštovalo teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, nije samo "protiv volje Srbije, već i članica u okviru Saveta bezbednosti", rekao je Jeremić.

Prema njegovim rečima, buduće rešenje za Kosmet mora da poštuje teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, i u isto vreme omogući Albancima suštinsku autonomiju.

Takvo rešenje mora da bude rezultat kompromisa, rešenje koje zaista poštuje evropske vrednosti, rekao je on, dodavši da je "neophodan koncenzus, a ne samo pritisak na jednu stranu da prihvati neprihvatljivo".

On je rekao da je ideja Evrope direktno vezana sa donošenjem budućeg statusa Kosmeta i istakao da su potrebni stpljenje i konsenzus da bi se došlo do rešenje.

Povod za obraćanje Jeremića PSSE bio je izveštaj koji je podneo, u svojstvu predsedavajućeg Komiteta ministara SE, o tome šta je ovo telo SE učinilo od kada je Srbija preuzela ulogu predsedavajućeg, 11. maja.

Jeremić je pozdravio ulazak Crne Gore kao 47. članice SE i rekao da će Srbija u potpunosti podržati njeno integrisanje u ovu evropsku organizaciju za zaštitu ljudskih prava.

Jeremić je istakao I da će Srbija aktivno podržavati dijalog izmedju SE i drugih evropskih institucija.
"Osnovni prioritet Srbije je puno članstvo u Evropskoj uniji", poručio je Jeremić.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image