• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Krkobabić: Izbori su loš izbor

Izvor MONDO/Agencije

Srbija ima mnogo važnijih poslova od raspisivanja vanrednih parlamentarnih izboram, a oni koji odlučuju o izlasku na birališta trebalo bi i to da imaju na umu, kaže lider PUPS.

"Što se mene lično tiče, izbori mogu da se raspišu i danas", rekao je potpredsednik vlade, ministar za rad i socijalnu politiku i lider PUPS-a Jovan Krkobabić u intervjuu "Novostima".

Krkobabić smatra da procesi koje je pokrenula vlada, sa Ivicom Dačićem i Aleksandrom Vučićem na čelu, moraju snažno da se nastave tokom 2014.

"Ova vlada započela je krupne promene u zemlji - od borbe protiv kriminala i korupcije, do privlačenja stranih investicija i otpočinjanja pregovora sa EU. Učvrstili smo veze sa Briselom, Rusijom, Kinom, Emiratima i mnogima na Istoku i Zapadu. Naš naredni ključni cilj je zapošljavanje Srbije", istakao je Krkobabić.

On je rekao da je Nacrt zakona o radu na javnoj raspravi i konkretna rešenja biće poznata kada se ona okonča.

"Verujem u odgovoran odnos svih aktera prema ovom važnom zakonskom projektu. Očekujem da konačna verzija teksta bude pred vladom i parlamentom u prvim mesecima 2014. Uveren sam da će i ljudi iz sindikata dati tome pun doprinos", istakao je Krkobabić.

Na pitanje da li je bio izložen pritiscima ministra privrede Saše Radulovića da prihvati neke odredbe "na štetu zaposlenih", on je odgovorio da ne bih želeo da komentariše ko je bio za, a ko protiv predloženih rešenja.

"Ministarstvo koje vodim formalni je nosilac projekta i neću da zamećem kavgu sa bilo kim ko učestvuje u ovom poslu. Cilj mi je da sučelimo sve argumente i da dođemo do najboljih rešenja".

Krkobabić je naglasio da budući zakon o radu neće i ne sme biti "zakon za otpuštanje", već zakon za unapređenje sistema za zapošljavanje radnika.

"Težište je na zapošljavanju, jer je to najdublji interes celokupnog društva i jedan od najvažnijih nacionalnih ciljeva", dodao je on.

"Imaćemo takav propis da ničija samovolja neće moći da dođe do izražaja. Cilj koji ima država, a to je otvaranje novih radnih mesta, biće pretočen u praksu", obećao je Krkobabić.

Bio u Ženevi, o svom trošku

Krkobabić je potvrdio da je bio u Ženevi dva dana, ali je demantovao tvrdnje nekih tabloida da je tamo operisan. "Naravno da nikakve operacije nije bilo. Po preporuci prijatelja išao sam na konsultacije kod doktora Filipa Morela. Na putu sam bio o svom trošku i u društvu sina", rekao je Krkobabić.

On je rekao da će iduća godina biti teška, ali smatra da će građani osetiti pozitivne efekte reformi u poslednjim mesecima 2014.

"Ekonomska kriza kroz koju prolazimo vrlo je teška i pravo je malo čudo kako smo i mi, kao ministarstvo, uspeli da obezbedimo ne samo penzije, već i sva druga redovna socijalna davanja najugroženijem sloju društva. A reč je o više od tri miliona građana", istakao je Krkobabić.

On je dodao da socijalna politika prema penzionerima, koja je ustanovljena još 2008. godine, neće biti promenjena ni u 2014 i isplate će biti redovne.

"To je zakon i to mora da se poštuje dok sam ja ovde. Pred Novu godinu, biće uplaćena i jednokratna pomoć na adrese pola miliona najugroženijih penzionera u zemlji. Ispunićemo, dakle, i to obećanje", rekao je Krkobabić.

On je ponovio da je PUPS u užoj koaliciji sa SPS i JS, a u široj sa SNS i ostalim partnerima u vladi u da pođednako cene sve svoje partnere i da ne vidi nijedan razlog da ova vlada ne nastavi rad u interesu građana Srbije.

O izborima su se danas izjasnili i predsednik Skupštine grada Niša i član Predsedništva Socijalističke partije Srbije Mile Ilić i lider Socijaldemokratske partije Srbije Rasim Ljajić.

Pitanje Nišvila "politički osetljivo"


Na pitanje da li će niška Skupština grada reagovati na uskraćivanje obećanog novca (tri miliona dinara) Ministarstva kulture "Nišvilu", Ilić je rekao da će o toj inicijativi najpre razgovarati sa šefovima odborničkih grupa ali i primetio da nije dobro da Skupština grada usvaja zaključke oko svakog pitanja koje nije iz njene neposredne nadležnosti i koje ima političke posledice.

Ilić je rekao je danas da nema ustavnih razloga za raspisivanje vanrednih parlamentarnih i lokalnih izbora, ali da je "u političkom životu Srbije sve moguće pogotovo u turbulentnim političkim vremenima".

Ilić je rekao da je stav SPS da nema razloga za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, ali ako ih bude ta partija je spremna i na izbore će izaći sa svojim programom, kadrovima i rezultatima.

"Verovatno postoje politički razlozi za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, ali to je nešto drugo", napomenuo je Ilić u izjavi novinarima tokom zasedanja niškog lokalnog parlamenta.

Na pitanje da li je moguće parlamentarnim priključiti i lokalne izbora jer se povećava broj lokalnih samouprava gde koalicije ne funkcionišu, Ilić je rekao da "tek za raspisivanje lokalnih vanrednih izbora nema razloga".

"Ako u Srbiji imamo 175 gradova i opština, a u desetak postoje nesporazumi i nesuglasice koje se mogu rešavati u skladu sa zakonom, onda ja ne vidim da to može biti tema za vanredne izbore", kazao je Ilić.

Lider SDPS Ljajić izjavio je danas da odluka o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora zavisi isključivo od Srpske napredne stranke, koja ima najveću podršku u izbornom telu, kao i da stranka koja ima najviše poslanika treba da da mandatara.

SPDS još razmišlja o Beograd

u Inače, SPDS još nije odlučila kako će izaći na izbore u Beogradu, naveo je Ljajić i pomenuo tri opcije - da izađe samostalno, sa nekom strankom poput LDP i PUPS, ili sa SNS ili SPS, mada, kako je rekao, još nije bilo razgovora ni sa jednom od tih stranaka. Uprkos uspehu njegove stranke na vodždovačkim izborima (šest odsto grasova izašlih birača), Ljajić to ne vidi kao realan pokazatelj raspoloženja građana za republičke izbore, ali veruje da je SPDS i na republičkom nivou blizu cenzusa.

"Mislim da principijelno, u perspektivi, svaka stranka koja ima i jednog poslanika više treba da daje mandatara", rekao je Ljajić gostujući na B92.

On smatra i da SNS ima legitiman motiv da traži izbore, jer je na vrhuncu, uz opasku da bi retko koja stranka mogla da odoli iskušenju da tu podršku u narodu materijalizuje na izborima.

Upitan da li reč prvog potpredsednika Aleksandra Vučića ima veću težinu od reči premijera Ivice Dačića, Ljajić je rekao da se ne radi o tome čija reč ima veću težinu već o tome da je "reč 90 glasova u skupštini jača od reči 25 ili 50 poslanika".

"Političke karte su tako podeljene, u ovom trenutku odluka o izborima je na toj stranci", rekao je Ljajić i ocenio da, osim podrške građana postoje i drugi razlozi koji će uticati na odluku o raspisivanju izbora, između ostalih, da li je to dobro za zemlju, da li će usporiti reforme, priliv stranih investicija, evropske integracije.

Ocenivši da je napravljena ogromna disproporcija u političkom raspoloženju građana, Ljajić je naglasio da se to ne vidi u vladi Srbije jer ona "korektno funkcioniše, odluke se donose jednoglasno i nema preglasavanja".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image