On je istakao da naša zemlja ima kapacitete da reši problem lažnih azilanata, kao i da je to istovremeno problem koji moraju da rešavaju i zemlje članice EU.
"Ponavljam, stvar je pod kontrolom, ali treba uporno raditi i to protiv onih koji se bave trafikingom i koji žele brzu zaradu", rekao je Kacin na zajedničkoj konferenciji za novinare sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem.
Kacin je istakao da Srbija ima "toliko znanja i razloga da bude ponosna na sebe i da veruje da ima kapacitete da reši ovaj problem".
"Verujem da premijer (Srbije) koji je i ministar policije neće sebi napraviti takvu glupost da dozvoli da se vizni režim ponovo Srbiji uvede", rekao je Kacin.
On je naveo da će 16. januara u EP biti raspravljano o njegovom izveštaju o napretku Srbije u evrointegracijama, u kome je pozvana Nemačka da Srbiju proglasi za zemlju sigurnog porekla kad su u pitanju lažni azilanti.
On je ukazao da je taj izveštaj podržalo svih 47 članova Odbora EP za međunarodne odnose, "bez ijednog glasa protiv".
"Nemačke kolege na raspravi neće biti oduševljene tim amandmanom, ali mi imamo hrabrosti da pozovemo Nemačku da svojim primerom pruži podršku i drugim zemljama EU", istakao je izvestilac EP.
Kacin smatra i da nije sve na Srbiji i drugim zemalja iz kojih dolaze lažni azilanti, već i da same članice EU moraju da odrade "svoj deo posla".
"Zato smo i tražili amandman kako bi se smanjila opasnost od suspenzije bezviznog režima", objasnio je Kacin.
Premijer Srbije Ivica Dačić izjavio je da sa Kacinom nije razgovarao o održavanju vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, a Kacin je dodao da se on ne meša u ta pitanja niti to sme da čini.
"Mi nismo razgovarali o izborima. Sto puta sam rekao da izbori nisu pitanje za vladu već za stranke. Vlada mora da radi i ne možemo da čekamo da li će ih biti ili ne", rekao je Dačić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Kacinom.
Dačićeve reči potvrdio je i evropski izvestilac koji je ponovio da će biti primenjen plan A ili plan B u zavisnosti od toga da li će izbora biti u Srbiji.
"Ukoliko izbori budu ja se nadam da će Tanja Miščević dolaziti u Brisel i da ćemo nastaviti razgovore", rekao je Kacin.
On je u šali dodao da ukoliko ima nekoga ko može da glasa na evropskim izborima, koji će biti održani u maju, da glasaju za njega.
Premijer Srbije mu je odgovorio: "Nama ovde fale samo evropski izbori", na šta je Kacin dodao: "Biće i toga" i poručio Dačiću da će možda on (Dačić) biti i komesar.
Dačić je takođe rekao i da vlada nije imala slobodne dane, da je već 3. januara održala prvu sednicu, da je radila sve vreme novogodišnjih praznika, a na opasku novinara da su i oni radili, premijer je odgovorio: "Jeste mi smo braća po radu".
Kacin je, posle sastanka sa potpredsednicom parlamentarnog Odbora za stabilizaciju i pridruživanje Aleksandrom Tomić i članicom Odbora za evropske integracije Dijanom Vukomanović, rekao da EP podržava i promoviše ulogu Skupštine Srbije jer, kako je rekao, kroz rad parlamenta građani mogu da shvate koliko je težak i dugotrajan proces evropskih integracija.
On je u izjavi novinarima istakao da je od velike važnosti što su sve političke partije posvećene približavanju EU i rešene da "iskoriste istorijsku šansu i nadoknade izgubljeno".
Kako je naveo, postignuti su veliki koraci napred i "mi želimo da ohrabrimo Srbiju da nastavi tim putem i parlamentarce da daju svoj doprinos za ubrzanje tog procesa".
Tomić je rekla da je Kacin preneo poruke EP da je Srbija jako napredovala i da će pregovori koji budu otvoreni od 21. januara biti sprovedeni zajednički i u dobrom tonu.
Kacina će tokom dana primiti i vicepremijer Aleksandar Vučić, a predviđen je i sastanak evropskog parlamentarca sa šeficom pregovaračkog tima Tanjom Miščević.
Kacin u Beograd dolazi uoči usvajanja izveštaja o napretku Srbije u evropskim integracijama 16. januara u Evropskom parlamentu.
U predlogu rezolucije o Srbiji, koji je Kacin pripremio u ime parlamentarnog Odbora za spoljne poslove, Vlada Srbije je pohvaljena zbog posvećenosti procesu evropskih integracija i ohrabrena da nastavi sprovođenje reformi, prvenstveno u oblasti pravosuđa, borbe protiv korupcije, javne uprave, zaštite prava manjina i osetljivih grupa, slobode medija.
U dokumentu je izraženo zadovoljstvo zbog Briselskog sporazuma i upućen je poziv vlastima u Beogradu i Prištini da zadrže konstruktivan pristup i nastave sa sprovođenjem svih postignutih dogovora.
Pozdravljeno je i održavanje lokalnih izbora na Kosovu u novembru, osuđeno nasilje tokom glasanja i napomenuto da su "nužni dalji odlučni napori kako bi se razbila mreža organizovanih kriminalnih grupa povezana s lokalnim političkim elitama i ponovo uspostavila vladavina prava na severu Kosova".
U predlogu rezolucije se između ostalog ističe i podrška EP viznoj liberalizaciji za zemlje Zapadnog Balkana i pozivaju se države članice EU da ne zloupotrebljavaju mehanizam za suspenziju bezviznog režima.
Inače, u EU je juče stupio na snagu mehanizam koji omogućava privremeno uvođenje viza zemljama iz kojih dolazi veliki broj lažnih azilanata, među kojima je i Srbija.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru