Posle vesti da će bivši predsednik Srbije stati na čelo Demokratskog fronta u kome bi bili neki nezadovoljni poslanici DS, Dušan Petrović, Nenad Čanak, a da se sa LDP pregovara, prvi se oglasio Čedomir Jovanović tvrdnjom da LDP nije deo angažmana. Potom je objavljeno i pisano saopštenje Borisa Tadića.

On je saopštio da će "eventualno formiranje demokratskog bloka zavisiti isključivo od potreba naše političke realnosti i od toga koliko taj blok može da doprinese neophodnom smanjenju opasne razlike između opozicije i vlasti koja ugrožava demokratiju u Srbiji i obesmišljava višepartijski sistem".

"Očigledna ogromna prednost Srpske napredne stranke u odnosu na druge stranke čini da izbori ne budu pokazatelj volje građana, već veštine predizborne i postizborne matematike", ocenio je Tadić, koji je i počasni predsednik Demokratske stranke.

Za formiranje bloka opozicionih stranaka, objasnio je Tadić, potrebna je i volja lidera tih stranaka da pruže otpor strankama na vlasti, umesto da se utrkuju ko će se od njih, vođen isključivo ličnim interesima, bolje kotirati u toj matematici.

Cilj bi trebalo da bude stabilizacija političkog sistema u Srbiji, napominje Tadić u pisanoj izjavi, a ne ulazak u vlast po svaku cenu i na svaki način.

Lideri nekih opozicionih partija unapred rušeći taj blok, bez obzira na činjenicu da on ni ne postoji, ne govore o tom bloku, već zapravo o svojim namerama i motivima sa kojima će ući u predizbornu kampanju, smatra Tadić.

U svakom slučaju, zaključio je Tadić, "do ovog trenutka nije bilo razgovora o formiranju takvog bloka".

Demantujući učešće Liberalno demokratske partije u pregovorima o formiranju Demokratskog fronta, lider ove stranke Čedomir Jovanović rekao je da LDP nije i neće voditi nikakve razgovore sa počasnim predsednikom DS Borisom Tadićem "o nejasnim i unapred gubitničkim koalicionim frontovima".

On kaže da će njegova stranka na sednici GO u subotu predstaviti politiku sa kojom izlazi na izbore i listu ljudi sa kojima će tu politiku voditi.

"Onima koji pokušavaju da nas uvuku u politički mulj to će biti najsnažniji odgovor i poruka da svoje greške i promašaje iz prošlosti, zbog kojih su izgubili svaki politički značaj, danas ne mogu da ispostavljaju ni nama ni Srbiji, koja je umorna od njihovih doživljaja politike kao večitog spletkaranja i razmišljanja samo o sebi", navodi lider LDP-a.

Jovanović je poručio da LDP ne pristaje na stvaranja konfuzije u kojoj svoju šansu traži samo politika ličnih interesa pojedinaca i grupa koje je vreme pregazilo.

"Zbog toga ne pristajemo na stvaranja konfuzije u kojoj svoju šansu traži samo politika ličnih interesa pojedinaca i grupa koje je vreme pregazilo. Nas takva imitacija politike ne zanima, kao što nas nije nikada zanimalo politikantstvo bez sadržaja. Mi verujemo da je došlo vreme za jasnu i poštenu politiku LDP-a, i spremni smo da na izborima za nju preuzmemo odgovornost. Spremni smo na posao za Srbiju, i ni po koju cenu nećemo taj svoj cilj podrediti bilo kakvom ličnom intresu, bez obzira na ime koje uz njega stoji", naveo je Čedomir Jovanović.

On je podsetio da je LDP svoje razgovore sa DS vodio i okončao prošle jeseni "kada smo javnosti vrlo jasno saopštili zbog čega u onome što predlaže ta stranka ne vidimo ozbiljan politički i reformski plan". Dodaje da je LDP napravljena na politici jasnih vrednosti koje su kako kaže "ne samo kičma LDP-a" nego i ideja moderne Srbije.

Kako je najavio LDP će na sednici GO u subotu predstaviti i kandidata za gradonačelnika i plan kampanje.

Lavinu optužbi na liniji Tadić-Jovanović pokrenula je vest da će bivši predsednik Srbije stati na čelo novog političkog bloka.

Uz Tadića bi na predstojećim izborima bi, u novoj političkoj partiji pod imenom Demokratski front, trebalo da učestvuju neki sadašnji članovi DS, zatim okupljeni oko poslaničke grupe "Zajedno za Srbiju" bivšeg demokrate Dušana Petrovića, kao i Liga socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka.

Zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš izjavio je danas da je ta stranka zainteresovana da na izbore izađe u širokom demokratskom frontu, ali da zvaničnih razgovora o tome nije bilo.

On je naglasio da postoje kontakti sa Tadićem i LDP, da su se do sad vodili razgovori o mogućnosti zajedničke saradnje, ali je ponovio da je "uslov svih uslova" da Tadić i njegovi saradnici donesu takvu odluku.

Kostreš je napomenuo da je "Zajedno za Srbiju" Dušana Petrovića više nego dobrodošla, i da ne vidi razlog zašto LDP ne bi bio deo velikog fronta, jer su svi koji se zalažu za sistem vrednosti više nego dobrodošli.

Prema njegovim rečima, ako Tadić odluči da ne ide u Demokratski front, verovatno će se razgovatati o nekoj vrsti saveza i bez njega.

"Zajedno za Srbiju" je u sada već raspuštenom parlamentu Srbije imao sedam poslanika, među kojima su četiri bivša člana DS Dušan Petrović, Miodrag Đidić, Boško Ristić i Milovan Marković, kao i nekadašnji funkcioneri frakcije SPO, tzv. Izvorni SPO.