• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Frid: 120 dana, pa (nadzirana) nezavisnost

SAD smatraju da je potrebno da se organizuju novi pregovori Beograda i Prištine u trajanju od 120 dana ali i da Kosovu treba dati nadgledanu nezavisnost, izjavio je u Beogradu pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska pitanja Danijel Frid.

SAD smatraju da je potrebno da se organizuju novi pregovori Beograda i Prištine u trajanju od 120 dana ali i da Kosovu treba dati nadgledanu nezavisnost, izjavio je u Beogradu pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska pitanja Danijel Frid.

Frid je na konferenciji za novinare u Ambasadi SAD rekao da se nada da će novi pregovori Beograda i Prištine biti plodonosni, a da im je pre svega cilj da se ostvari napredak u rešavanju statusa Kosova. SAD će počev od ove nedelje u Savetu bezbednosti UN pojačati napore na rešavanju kosovskog pitanja i raditi na predlogu rezolucije koja bi trebalo da obezbedi organizovanje novih pregovora od 120 dana, dodao je Frid.

Pomoćnik državnog sekretara SAD prethodno je preneo predsedniku i premijeru Srbije, Borisu Tadiću i Vojislavu Koštunici, da se SAD zalažu za nadziranu nezavisnost Kosova.

Tadićev kabinet je saopštio da se Frid založio za obnavljanje pregovora Beograda i Prištine, ograničenog trajanja, čiji bi ishod bio nadzirana nezavisnost.

Tadić je Fridu rekao da se Srbija protivi nezavisnosti Kosova i da se zalaže za obnavljanje direktnih pregovora koji ne bi unapred imali odredjen ishod.

"Srbija iskreno želi kompromisno i održivo rešenje za Kosovo i Metohiju koje bi bilo prihvatljivo za obe strane", rekao je Tadić i istakao da se Srbija protivi unilateralnom priznavanju statusa njene južne pokrajine za koju se svim diplomatskim, pravnim i mirnim sredstvima bori da ostane u okviru suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.


Tadić je naveo da bi bilo veoma štetno da bilo koja zemlja prizna nezavisnost Kosova mimo odluke Saveta bezbednosti UN.

Koštuničin kabinet je preneo da je premijer Fridu rekao da je Vlada Srbije pokrenula inicijativu za nove pregovore i da se odlučno protivi ideji da Savet bezbednosti UN usvaja bilo kakvu rezoluciju pre njihovog završetka. Koštunica je rekao da budući pregovori treba da se odvijaju u okviru postojeće rezolucije 1244.

Vlada Srbije očekuje da će SAD poštovati Povelju UN-a koja garantuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i nepromenjivost njenih medjunarodno priznatih granica. "Poštovanje ovih principa predstavlja osnovu za razvijanje dobrih medjusobnih odnosa izmedju Srbije i SAD-a", rekao je predsednik Vlade.

"Ideja o nezavisnosti Pokrajine je danas najopasniji projekat u Evropi, jer ima destruktivan karakter i ruši principe medjunarodnog poretka", zaključio je Koštunica.

Frid je na konferenciji za novinare primetio da se SAD i Srbija ne slažu o Kosovu, ali je naglasio da je cilj njegove posete da poruči liderima u Beogradu da SAD uprkos tome žele prijateljske odnose Srbijom i da je podržavaju na putu u EU.

Riker: Status kvo na Kosovu neprihvatljiv

Šef UNMIK-a Joahim Riker je izjavio da je dalje održavanje postojećeg stanja na Kosovu i Metohiji neprihvatljivo jer će se situacija u pokrajini samo pogošavati i biće mnogo teže realizovati standarde koje je medjunarodna zajednica postavila. Da bi se ubrzalo ispunjenje medjunarodnih demokratskih standarda potrebno je rešiti pitanje statusa, rekao je Riker u intervjuu dnevniku "Vremja novostej".

On je dodao da ako ne bude rešenja o statusu "postoji opasnost da već dostignuti rezultati u normalizaciji stanja Kosova budu ugroženi"."Zato verujem da će Savet bezbednosti UN uspeti da usvoji rezoluciju", rekao je šef UNMIK-a.

Riker, koji je u SB UN podneo tromesečni izveštaj o stanju u Pokrajini, je na podsećanje ruskog novinara da je početkom godine u SB rekao da je na Kosovu već stvoreno demokratsko društvo iako u strukturama vlasti ključne pozicije zauzimaju bivši borci ekstremističke OVK, rekao da "nemaju svi lideri Kosova iza sebe pripadnost OVK, iako su neki od njih bili u rukovodstvu te strukture" i da je OVK "zvanično raspuštena na osnovu rezolucije 1244".

Na pitanje da li se može očekivati vraćanje hiljada izbeglica na "nezavisno Kosovo" kojim upravljaju Albanci ako se oni boje povratka u Pokrajinu dok se nalazi pod upravom UN, Riker rekao da je to "individualno rešenje svakog izbeglice".

"Uveren sam da ne možemo računati na njihov povratak sve dok ne bude odredjen status", rekao je on, dodajući da je na Kosovu visoka stopa nezaposlenih "naročito u severnim oblastima" a da "Pokrajina godinama živi bez stranih investicija"."To što nema statusa prepreka je napredku i u privredi Kosova", rekao je Riker.

Komentarišući pominjanje mogućnosti podele Pokrajine na srpski i albanski deo, Riker je podsetio da je Kontakt-grupa rekla "ne" toj varijanti, kao što se "dogovorila, a Rusija podržala tu odredbu, da rešenje o statusu treba da bude prihvatljivo za stanovništvo Pokrajine".

"Za 95 odsto stanovnika Kosova neprihvatljivo je vraćanje pod jurisdikciju Beograda", rekao je on i dodao da "plan (specijalnog izaslanika Martija) Ahtisarija pruža maksimalnu zaštitu nacionalnim manjinama, naročito Srbima" i da se u "multinacionalnoj državi prosto ne mogu pronaći veći kompromisi od onih koji je Ahtisari predložio i sa kojima se složile vlasti u Prištini".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image