• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dačić: Minhen - šansa da se Srbija pokaže

Izvor MONDO/Agencije

Premijer Ivica Dačić kaže da je Bezbednosna konferencija u Minhenu prilika da se pokaže koliko je slika o Srbiji promenjena i koliko je to važno kao mogućnost i šansa da Srbija ipak dođe do nekog dobrog rešenja za konflikt s Prištinom.

Dačić je rekao i da je do sada u Minhenu imao niz bilateralnih sastanaka, između ostalih i sa predstavnicima Evropske unije, visokom predstavnicom za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, komesarom za proširenje Štefanom Fileom, predsednikom Evropskog saveta Hermanom van Rompejem, kao i sa veoma značajnim sagovornicima koji mogu da utiču na rešavanje problema koje Srbija ima u dijalogu sa Prištinom.

"Imao sam priliku i da razmenim mišljenja i sa ministrom spoljnih poslova Rusije Sergejem Lavrovom i sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem, koji je izrazio zaista veliko zadovoljstvo zbog napretka koji je Srbija postigla u dijalogu i čestitao na otvaranju pregovora o članstvu Srbije", kazao je Dačić.

"Sutra ujutru će glavna tema biti dijalog između Beograda i Prištine, gde ćemo nastupati Ketrin Ešton, Hašim Tači i ja, ali, u očekivanju tog susreta, imao sam niz bilateralnih sastanaka, počev od generalnog sekretara OEBS-a, što je za nas veoma bitno zbog najavljenih parlamentarnih izbora i njihovog održavanja, odnosno glasanja naših građana sa Kosova i Metohije, pa do naših prijatelja iz regiona, susreta sa crnogorskim premijerom, slovenačkim premijerom, hrvatskim predsednikom, ministrom spoljnih poslova i zamenikom premijera BiH Lagumdžijom itd.", dodao je Dačić.

Dačić je istakao da očekuje da će nastavak konferencije biti još jedna prilika da se još jednom pokaže koliko je slika o Srbiji promenjena i koliko je to važno kao mogućnost i šansa da Srbija ipak dođe do nekog dobrog rešenja velikog problema i konflikta koji postoji u vezama s Prištinom.

Dačić je podsetio da je Minhenska konferencija jedan od najznačajnijih političkih događaja u svetu svake godine, a da se ove godine obeležava 50 godina od održavanja prve konferencije, koja okuplja najviše svetske zvaničnike i predstavnike različitih država, često i međusobno suprotstavljenih.

I bivši predsednik Srbije Boris Tadić učestvuje na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, koja se održava od 31. januara do 2. februara u Minhenu.

Tadić je tokom konferencije razgovarao sa brojnim predstavnicima međunarodne politike o temama konferencije, ali i o političkoj situaciji u Srbiji i regionu, navodi se u saopštenju.

On se, između ostalog, susreo sa Henrijem Kisindžerom, Ketrin Ešton, Frank Valter Štajmajerom, Karlom Biltom, Ginterom Kirhbaumom, Miroslavom Lajčakom i Volfgangom Išingerom.
Tadić je sa svojim sagovornicima razgovarao o globalnoj političkoj i bezbednosnoj situaciji, ali i o aktuelnoj političkoj situaciji u Srbiji i regionu i neposrednoj političkoj budućnosti Srbije.

Jedna od tema konferencije u Minhenu je i dijalog Beograda i Prištine, a Tadić se tokom konferencije sreo i sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem.

Minhenska bezbednosna konferencija se zatvara sutra završnim govorom predsedavajućeg ove konferencije, ambasadora Volfganga Išingera.

Ovo je 50. jubilarna Minhenska bezbednosna konferencija i okupila je najuticajnije političare i eksperte iz oblasti međunarodne politike iz celog sveta.

Učesnici na konferenciji, koja predstavlja jedan od najznačajnijih svetskih bezbednosnih i političkih skupova, razmatraju aktuelne svetske i regionalne krize i konflikte i diskutuju o potencijalnim rešenjima.

Jubilarna 50. konferencija u Minhenu održava se pod nazivom "Ka zajedničkoj bezbednosti - 50 godina Minhenske bezbednosne konferencije".

Teme ovogodišnje konferencije u Minhenu bile su, između ostalog, rat u Siriji, nemiri u arapskom svetu, iranski nuklearni program, konfikti u istočnoj Aziji, evropska odbrambena integracija i transatlanska "renesansa".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image