• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Shefer i Titov različito o rezoluciji za KiM

Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer i zamenik šefa ruske dimplomatije Vladimir Titov izneli su u petak suprotstavljena vidjenja poslednjeg, petog po redu nacrta rezolucije o Kosovu i Metohiji, koji se nalazi pred Savetom bezbednosti UN.

Generalni sekretar NATO Jap de Hop Shefer i zamenik šefa ruske dimplomatije Vladimir Titov izneli su u petak suprotstavljena vidjenja poslednjeg, petog po redu nacrta rezolucije o Kosovu i Metohiji, koji se nalazi pred Savetom bezbednosti UN.

Shefer, koji se nalazi u poseti Beogradu, ocenio je da taj nacrt rezolucije prdstavlja možda i poslednju šansu za rešavanje statusa južne srpske pokrajine.

On je posle sastanaka sa ministrom inostranih poslova Srbije Vukom Jeremićem istakao da je, kada je reč o Kosovu, "neophodno izbeći nepotrebna odlaganaja u rešavanju budućeg statusa".

"Na stolu je i predlog gospodina Ahtisarija za koji smatramo da je dobar i da predstavlja dobru osnovu. Takodje je pred Savetom bezbednosti UN i novi nacrt rezolucije koji predvidja dalji nastavak pregovora, tako da se nadam da su oni koji su do sada pokušavali da spreče ovu rezoluciji pokazati malo više fleksibilnosti", kazao je Shefer.

Generalni sekretar NATO je u Beogradu ponovo pozvao sve strane na uzdržanost i umerenost, ali je dodao da je, prema njegovom mišljenju, status kvo na Kosovu neodrživ.

"Stičem utisak da je ovaj poslednji nacrt rezolucije možda i poslednja šansa. To nije proces koji je u rukama NATO-a, mi direktno ne učestvujemo u tom procesu i to je nešto što treba da se rešava u Savetu bezbednosti UN", istakao je Shefer.

Medjutim, komentarišući novu rezoluciju o Kosmetu, zamenik šefa ruske dimplomatije Vladimir Titov je u izjavi ruskim medijima rekao da Rusija ne vidi razlog za zajedničku debatu o toj rezoluciji ukoliko nacrt rezolucije ne bude radikalno promenjen.

"Bez promena u vezi sa suštinskim pitanjima koja su od značaja za nas, što smo već ranije objasnili našim partnerima, ne vidimo neophodnost da učestvujemo u kozmetičkim promenama (nacrta rezolucije", izjavio je Titov ruskoj agenciji Interfaks.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić istakao je na konferenciji za novinare da se sa generalnim sekretarom NATO-a složio da je očuvanje mira i bezbednosti najvažniji prioritet na Kosovu i regionu.

On je ocenio da bez obzira na činjenicu što svi prolaze kroz jedan složen period, i bez obzira na to kako proces rešavanja statusa Kosova bude išao, osnovni zajednički zadatak mora da bude očuvanje mira.

Jeremić je naglasio da je od Shefera dobio uveravanja da će Kfor učiniti sve da zaštiti Srbe na Kosovu.

Shefer će se tokom dana sastati i sa premijerom Vojislavom Koštunicom, a potom sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.

Predstavnik NATO Džejms Apaturaj izjavio je agenciji Beta u Briselu da NATO s pažnjom prati diplomatske napore u Savetu bezbednosti UN da se novom rezolucijom i eventualnim dodatnim pregovorima dodje do formule za status Kosova.

Apaturaj je istakao da Shefer odlazi sa odredjenim porukama u Beograd, kao i da je NATO rešen i spreman da osigura sve bezbednosne uslove i stabilnost na Kosovu kako bi se zajemčio neometan politički proces za utvrdjivanje kosovskog statusa.

Izvori u NATO su podsetili da je Shefer prošlog vikenda na regionalnom skupu u Dubrovniku ocenio da "dalji razvoj regiona zavisi od stabilnosti koja će bi snažno ojačana rešenjem statusa Kosova".

Kušner: Podela Kosova nije opcija

Šef francuske diplomatije Bernar Kušner izjavio je u Prištini, posle sastanka sa šefom UNMIK-a Joahimom Rikerom, da podela Kosova "nije opcija" i da se stav Evropske unije prema Kosovu nije promenio.

Kušner je rekao da ne podržava podelu Kosova i da je njegova ranija izjava u vezi sa tim pogrešno protumačena, prenela je kosovska Radiotelevizija.

On je dodao da Francuska i dalje podržava principe Kontakt grupe kojim se isključuje mogućnost podele Kosova i i njegovo eventualno ujedinjenje sa nekom od susednih zemalja.

Kušner je, kako prenose pristinski mediji, rekao i da će medjunarodnoj zajednici biti potrebno nekoliko nedelja ili meseci da zaključi proces statusa Kosova.

Osim sa šefom medjunarodne civilne misije u Pokrajini, Kušner se sastao i sa komandantom Kfora Rolandom Katerom, kao i sa predstavnicima privremenih pokrajinskih vlasti - predsednikom i premijerom Fatmirom Sejdiuom i Agimom Čekuom.

Kušner je u Prištinu doputovao iz Beograda, gde se juče sastao sa predsednikom Borisom Tadićem, premijerom Vojislavom Koštunicom i šefom diplomatije Vukom Jeremićem.

Srpski zvaničnici obavestili su francuskog ministra da Beograd odbacuje novi nacrt rezolucije o Kosovu kojim se suspenduje rezolucija 1244 i da je Srbija spremna za direktne pregovore o budućem statusu Kosova i Metohije.

Kušner je bio bio prvi šef Misije UN na Kosovu i Metohiji od 1999. do 2001. godine.

Mediji: I Hitler se pozivao na princip samoopredeljenja

Zapadne sile počinju da uzmiču po pitanju nezavisnosti Kosova i Metohije, objavio je u petak list
"Boston gloub", podsećajući da se i nacistički lider Adolf Hitler svojevremeno pozivao na princip samoopredeljenja.

Kao najbolje rešenje za problem budućeg statusa pokrajine autor komentara predlaže - podelu pokrajine posle koje bi se albanski deo pripojio Albaniji, a Republika Srpska - Srbiji.

"Možda bi danas imalo najviše smisla da se kosovskim Albancima dozvoli da podele Kosovo i svoj deo pripoje novoj velikoj Albaniji. Srbija bi se mogla umiriti tako što bi joj se dozvolilo da u svoju teritoriju uključi Republiku Srpsku", navodi se u komentaru koji je objavio bostonski dnevnik.

Rusiju brine mogućnost da se popusti pred zahtevima manjine za nezavisnosti, u situaciji kada većina to ne želi, ocenio je list.

Zapad, iznosi autor teksta, još nije otišao tako daleko da prizna da argumenti Moskve imaju smisla, ali je shvatio da ne može sebi da dozvoli da olako predje preko stvari koje su važne za Rusiju.

Povelja UN priznaje pravo na "samoopredeljenje naroda" napominje autor, ali budući da ono podrazumeva značajnu eroziju principa suvereniteta, stručnjaci su podeljeni oko primene tog prava.

U razmatranju ovog problema, UN se uglavnom pozivaju na mišljenje Lige naroda koja je 1920. preispitivala zahtev švedskih stanovnika Olandskih ostrva da se na osnovu samoopredeljenja otcepe od Finske ističe američki komentator.

"Dozvoliti manjinama ili bilo kom delu stanovništva da se povuče iz jedne zajednice kojoj pripadaju samo zato što tako žele, značilo bi uništini red i stabilnost unutar država i otvoriti vrata anarhiji na medjunarodnom planu", zaključila je svojevremeno Liga naroda, kako prenosi "Boston gloub".

To je razlog, napominje list, što danas pet stalnih članica Saveta bezbednosti podržavaju teritorijalni integritet Iraka, i što istoričari vole da nas podsete da je i Hitler svojevremno tvrdio da invazijom na Sudetsku oblast "samo primenjuje vilsonovski princip samoopredeljenja za nemačku manjinu izvan Rajha".

Otuda je najbolje napraviti pauzu i razmotriti koje je najbolje rešenje za Kosovo, predlaže bostonski dnevnik.

Medjutim s obzirom da bi "to moglo značiti da će kosovski Albanci pribeći nasilju, autor zaključuje da "balkanska mapa ionako nikada nije imala smisla i nikada nije vodila miru".

"Iako Rusija s pravne tačke ima pravo što se protivi nezavisnosti, ona treba da iznese alternativu koja bi sprečila nasilje. Možda bi to mogla da bude nagodba u okviru koje bi Republici Srpskoj bilo dozvoljeno da se priključi Srbiji", iznosi se u zaključku.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image