• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predlog skupštinske rezolucije o Kosovu

Svako rešenje za status Kosova i Metohije koje bi narušilo integritet i suverenitet Srbije bilo bi proglašeno "ništavnim i opasnim po egzistenciju države", navodi se u predlogu skupštinske rezolucije o južnoj pokrajini.

Svako rešenje za status Kosova i Metohije koje bi narušilo integritet i suverenitet Srbije bilo bi proglašeno "ništavnim i opasnim po egzistenciju države", navodi se u predlogu skupštinske rezolucije o južnoj pokrajini.

Naziv dokumenta, u koji je agencija Beta imala uvid, jeste "Rezolucija o neophodnosti pravednog rešavanja pitanja Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija zasnovanog na medjunarodnom pravu".

Agenciji Beta je rečeno da predlog nije konačan i da može da bude menjan u konsultacijama s predstavnicima poslaničkih grupa.

Dokument, na kojem radi Ministarstvo za Kosovo i Metohiju u saradnji sa poslaničkim grupama, biće razmatran na sednici Skupštine Srbije 24. jula.

U predlogu se dodaje da bi svako rešenje koje ugrožava interese Srbije bilo "povod za odgovarajuće delovanje državnih organa Srbije u skladu sa medjunarodnim pravom".

"Obavezuju se Vlada Srbije i svi državni organi da blagovremeno i energično odgovore na svaki nagoveštaj ili čin bilo kog medjunarodnog subjekta koji bi bili usmereni na jednostrane akte povrede suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije", navodi se u predlogu.

Dodaje se da se to posebno odnosi na "pretnje i eventualne akte jednostranog priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije".

Takodje se navodi da Skupština Srbije smatra da je "apsolutno nepotrebno" usvajati novu rezoluciju Saveta bezbednosti UN kojom bi počeli novi pregovori o budućem statusu Kosova i da pregovore treba voditi u okviru postojeće Rezolucije 1244.

Nova rezolucija "treba da usledi samo posle završenih pregovora kojima bi se utvrdilo kompromisno rešenje budućeg statusa Pokrajine".

U dokumentu se konstatuje da je Kosovo i Metohija "neodvojivi deo države Srbije" i da je Srbija spremna da počne novu fazu pregovora oko najpovoljnijeg rešenja za Pokrajinu.

"Izlažući predlog o suštinskoj autonomiji Kosova i Metohije, Srbija je spremna za postizanje kompromisnog rešenja tog problema", navodi se u predlogu.

Skupština Srbije zatražila bi "prave pregovore" predstavnika Republike i privremenih institucija samouprave na Kosovu, koji bi bili "otvoreni u pogledu ishoda i trajanja uz poštovanje osnovnih načela i normi medjunarodnog prava".

Predlogom rezolucije predvidjeno je da Skupština zatraži od svih članica UN da poštuju suverenitet Srbije "saglasno medjunarodnom pravu, Povelji UN i Rezoluciji 1244 SBUN".

Vlada Srbije bila bi obavezana da formira novi državni pregovarački tim i da redovno izveštava parlament o medjunarodnoj i unutrašnjoj situaciji u vezi sa Pokrajinom.

Reakcije stranaka na predlog rezolucije

Predstavnici srpskih političkih stranaka uglavnom su kritikovali predlogu skupštinske rezolucije o Kosovu i Metohiji, koji će poslanici Skupštine Srbije razmatrati na sednici 24. jula.

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić izjavio je u petak da nacrt nove skupštinske rezolucije o Kosovu mora jasnije da definiše kako će država reagovati ako neke zemlje priznaju nezavisnost Kosova.

Posle sastanka sa ministrom za Kosovo i Metohiju Slobodanom Samardžićem, Nikolić je ukazao da se u rezoluciji ne navodi da će Srbija prekinuti diplomatske odnose sa tim zemljama.

Radikali će "morati da idu još dalje od onoga što su do sada tražili", rekao je Nikolić, navodeći da misli na odnose sa državama koje priznaju nezavisnost Kosova, na odbranu suvereniteta Srbije i na upotrebu svih sredstava koja stoje na rapologanju državi.

"Insistiraću da napišemo do kraja šta to hoćemo da radimo i da ne ostane (ministru spoljnih poslova) Vuku Jeremiću, (predsedniku Srbije) Borisu Tadiću i (premijeru) Vojislavu Koštunici da odlučuju šta je to mislila Skupština. Skupština mora da bude potpuno jasna. Mislim da je konačno vreme da parlament raspravlja o Kosovu i Metohiji", rekao je zamenik predsednika SRS.

On je dodao da je na brzinu video odredbe nacrta, za koje je naveo da nisu daleko od onoga što je predlagala SRS. Za predloženi tekst je rekao da je zanimljiv kao da ga je "neki malo ublaženi radikal pisao".

Prema njegovim rečima, u tom nacrtu bi trebalo i dodati da na sednici Skupštine 24. jula posvećenoj Kosovu pregovarački tim prvo podnese izveštaj o dosadašnjim pregovorima, čega za sada nema u nacrtu dokumenta.

Konsultacije o tekstu dokumenta, kako je naveo Nikolić, biće nastavljene i sledeće nedelje.

Predsednik Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je u petak da vladin predlog rezolucije o Kosovu ignoriše realnost jer se njime prolongira rešavanje statusa Kosova.

"Ova rezolucija je na tragu politike na kojoj je do sada insistiralo državno rukovodstvo, ona ignoriše realnost i konfliktna je. Ona ne nudi alternativu i mi nakon nje nećemo moći da korigujemo svoje političke pozicije", kazao je on novinarima u parlamentu.

Jovanović je istakao da LDP želi konstitutivnost za Srbe na Kosovu i ocenio da predlog rezolucije predstavlja sufliranje odluka Savetu bezbednosti i nepoštovanje medjunarodnog prava.

LDP, kako je rekao, ne može da podrži takav tekst rezolucije i u toku današnjih konsultacija sa ministrom za Kosovo i Metohiju Slobodanom Samardžićem pokušaće da ga koriguje.

"Mislim da su u ovom trenutku potrebne dve inicijative - jasna odluka Skupštine Srbije u kojoj će biti ispoljena spremnost da se prihvati odluka Saveta bezbednosti jer mi ne možemo graditi svoju političku poziciju na prethodnim odlukama tog tela, a istovremeno i da se prekine politički besmislena pozicija u kojoj se stalno šalju poruku da treba razdvojiti proces rešavanja stautusa Kosova od procesa evropskih integracija", kazao je on.

Lider LDP-a je naglasio da njegova stranka insistira na istovremenom rešavanju tih pitanja uz oročavanje oba procesa kako bi se sprečila radikalizacije i ekstremizam do kojih može doći.

"Politički procesi koji su na Kosovu pokreniti su kanalisani u okviru platforme Kontakt grupe na koje je pristala i naša vlada i ona garantuje kosovsko rešenje koje neće značiti povratak u devedesete, prisajedinjenje Kosova nekoj drugoj državi ili podelu Kosovu. Na to je pristala vlada Vojislava Koštunice. Iz te platformne sledi kosovska nezavisnost. Mi hoćemo da razgovaramo o karakteru te nezavisnosti i želimo da povežemo proces kososvske nezavisnosti sa procesom evropskih integracija", dodao je on.

Tim za pregovore posle usvajanja rezolucije

Novi državni pregovarački tim za razgovore o statusu Kosova i Metohije biće formiran posle sednice Skupštine Srbije, na kojoj se očekuje da bude usvojena nova rezolucija o Pokrajini, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Prema novom predlogu rezolucije o Kosovu i Metohiji, Vlada Srbije se obavezuje da formira novi državni pregovarački tim za pregovore o budućem statusu Pokrajine.

Prema tom predlogu rezolucije, Vlada Srbije je dužna da redovno izveštava Narodnu skupštinu o medjunarodnoj i unutrašnjoj situaciji u vezi sa Kosovom i Metohijom.

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samadrdžić ranije je najavio da se članovi tima neće birati po kabinetskom ključu, već po stručnim kvalitetima.

Samardžić je počeo konsultacije sa šefovima poslaničkih grupa o predlogu nove rezolucije o Kosovu i Metohiji, koja bi, ako se postigne saglasnost predstavnika vlade i parlamenta, trebalo da bude usvojena na sednici koja je zakazana za 24. jul.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image