• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici o sporazumu Srbije i RS

Skupština Srbije počela je razmatranje Predloga zakona o potvrdjivanju Sporazuma o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa izmedju Srbije i Republike Srpske. Radikali su najavili da neće glasati sporayum, jer su oni za ujedinjenje sa RS, a ne za paralelne veze.

Skupština Srbije počela je razmatranje Predloga zakona o potvrdjivanju Sporazuma o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa izmedju Srbije i Republike Srpske.

Obrazlažući taj predlog, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković naveo je da će njegovim usvajanjem biti ozakonjen Sporazum potpisan 26. septembra 2006. godine u Banjaluci, kojim se predvijda unapredjenje odnosa na svim nivoima, kao i osnivanje Veća za saradnju Srbije i RS koje bi činili predsednici i premijeri Srbije i RS.

Marković je rekao da su se aktivnosti predvidjene tim dokumentom odrazile vrlo pozitivno na privredne tokove i istakao da je to od ogromnog značaja za RS koja je na ekonomskom planu veoma uspešna i u prednosti u odnosu na Federaciju BIH. "Proces privatizacije je i dalje odmakao, a privreda je efikasnija", kazao je Marković i kao najznačajnije dogadjane naveo prodaju Telekoma Srpske Telekomu Srbije i stavljanje kamena temeljca za Termoelektranu "Gacko 2", što je investicija vredna 1,4 milijarde evra.

Ministar je nabrojao više primera investicija Srbije u RS kroz privatizaciju i istakao da je RS iz Srbije uvezla robe u vrednosti od 330 miliona evra, a da je u Srbiju izvezena za oko 120 miliona evra.


"Saradnja RS i Srbije je veoma razvijena, pogotivu zbog velikog protoka stanovništva koje je pvezano rodbinskim, poslovnim i istorijskim vezama preko granice koja se prelazi samo sa ličnom kartom", kazao je Marković. On je ocenio da je Sporazum značajan i za očuvanje identiteta srpskog naroda u BiH i u sadašnjim okolnostima doprinosi stabilnosti RS, ali i cele BiH i Srbije.

To je treći Sporazum o specijalnim i paralelnim odnosima RS i Srbije, koji je potpisan zbog rasformiranja državne zajednice Srbije i Crne Gore, kao i zbog ustavnih promena u RS i BiH, koje se odnose na podeljene nadležnosti izmedju entiteta i države.

Nikolić o ujedinjenju, Čanak o presedanu

Srpska radikalna stranka (SRS) najavila je da neće glasati za zakon o ratifikaciji Sporazuma o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa izmedju RS i Srbije jer ne definiše cilj stvaranja zajedničke države u budućnosti, izjavio je šef poslaničke grupe radikala Tomislav Nikolić.

Nikolić je istakao da su odnosi RS i Srbije najvažniji za Srbiju, kao i Kosovo i Metohija, i da radikali ne mogu da kažu ništa protiv saradnje, ali da ne mogu da podrže predlog jer ne predvidja stvaranje jedinstvene države.

Nikolić je optužio predstavnike vlasti RS i Srbije što ne prisustvuju raspravi o ratifikaciji Sporazuma o uspostavljanju specijalnih veza i naveo da to smatra licemernim, pitajući da li je državne zvaničnike sramota da pričaju o saradnji sa jednom srpskom državom. "Osnov političkog delovanja SRS je da je RS srpska država i da će jednog dana Srbija i RS, ako Bog da i Crna Gora i Republika Srpska Krajina, činiti jednu državu na Balkanu", istakao je Nikolić i naveo da radikali nikada neće reći ni reč protiv saradnje sa jednom srpskom državom koja se privremeno ne naziva Srbijom.

Nikolić je posebno protestovao što u Sporazumu nema odredbe o saradnji u oblasti odbrane.

Nikolić je upitao i zašto u Sporazumu ne piše da će RS imati referendum o budućnosti zajedničke države i pozvao poslaničku većinu da napravi novi Sporazum koji će imati za cilj stvaranje zajedničke države.


Šef poslaničke grupe Vojvodjanski poslanici Nenad Čanak ocenio je da je potpisivanje medjudržavnog sporazuma sa Republikom Srpskom opasan presedan jer stvara poziciju da Srbija tretira RS i Federaciju BiH kao dve odvojene države.

Čanak je rekao da se u praksi već odvojeno tretiraju dva entiteta, da se u RS ulazi sa ličnom kartom Srbije, a u Federaciju sa pasošem, da studenti iz RS imaju tretman domaćih, a iz federacije ne i slično. On je upitao poslanike kako bi Srbija reagovala kada bi, na primer, Albanija napravila isti sporazum sa Kosovom i ocenio da bi sigurno bilo postavljeno pitanje da li je moguće da jedna država uspostavlja takav tip specijalnih veza sa pokrajinom jedne druge države.

Prema Čankovim rečcima, formiranje Veća za saradnju koje čine predsednici i premijeri RS i Srbije znači da se formira jedna državna zajednica, što potvrdjuje da se na RS gleda kao na državu. "Posmatranje RS kao države potpuno legitimiše etnički princip formiranja država i jednostavno govori o tome da, ako se ovakav princip nastavi, to je u stvari priprema da se podeli Kosovo i da se na severu Kosova napravi nekakva srpska pokrajina i da se i dalje ide na prekrajanje granica", kazao je Čanak.

Šef poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić ocenio je da je potvrdjivanje Sporazuma od vitalne važnosti za Srbiju i njen narod.

Srbija treba odlučno da stane u odbranu Srba preko Drine, a posebno Srba u Republici Srpskoj Krajini, i da zahteva da Hrvatska ne može da bude član Evropske unije sve dok ne obezbedi pobvratak Srba svojim kućama, kazao je on.

Dačić je istakao da je progon srpskog naroda iz Hrvatske 1995. godine najveći genocid koji je napravljen od Drugog svetskog rata. Prema njegovim rečima, RS je prva srpska država preko Drine.

Dačić je ocenio da je Srbija obavezna da podrži RS ukoliko se zatraži njeno ukidanje, kao i da Srbija i RS treba da čekaju trenutak kada će moći da se ujedine, na osnovu stečenog prava i bez nasilja.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image