• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlasi: Proglasićemo nezavisnost i bez SB UN

Savetnik kosovskog premijera Azem Vlasi izjavio je da će kosovski politički lideri proglasiti nezavisnost Kosova, ukoliko Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija ni nakon pregovora produženih za četiri meseca ne prihvati plan Martija Ahtisarija.

Savetnik kosovskog premijera Azem Vlasi izjavio je da će kosovski politički lideri proglasiti nezavisnost Kosova, ukoliko Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija ni nakon pregovora produženih za četiri meseca ne prihvati plan Martija Ahtisarija.

"Ovo stanje nerešenog statusa Kosova, odnosno status kvo, ocena je i u Prištini i u inostranstvu, ne može potrajati dugo i može izazvati nove napetosti", rekao je Vlasi u intervjuu za novosadski "Dnevnik".

Dodao je da u Prištini nema raspoloženja da se dugo čeka na rešenje konačnog statusa Kosova i naveo da se očekuje rešenje do kraja godine.

On je odbacio ideje o podeli Kosova i ocenio da bi se na taj način otvorila Pandorina kutija na Balkanu.

"Ako je to opcija izmedju Srbije i Kosova, zašto da se ne podeli i Srbija pa da se preševska dolina naseljena pretežno Albancima pripoji Kosovu, a da Leposavić i deo oko Zvečana 'ode' Srbiji? Medjutim, to je opasno i otvara mnogo šira pitanja u regionu. Bojim se da bi, u krajnjem, to značilo ponovno otvaranje ratne opcije", rekao je Vlasi.

On je ocenio da u nastavku pregovora Beograda i Prištine neće biti napretka, jer to, zapravo, i neće biti pregovori.

"Predlog za nastavak razgovora potpuno je besmislen, a oni koji to predlažu žele sebi da kupe vreme, da vide ima li načina da se usvoji drugačija rezolucija SB od one koju mi očekujemo", kazao je Vlasi.

Prema njegovoj oceni Rusija upornim odbijanjem da prihvati stavove Zapada o nezavisnosti Kosova, zapravo pokušava da, preko Kosova, "izravna neke druge račune" sa SAD i EU.

"Medjutim, činjenica je i da situacija koja je stvorena ruskom opstrukcijom neće doneti nikakve koristi ni Moskvi, ni Srbiji, a niti će biti plodotvorna za odnose Rusije s njenim zapadnim saveznicima. Ruskom opstrukcijom povećava se opasnost za destabilizaciju stanja u regionu, čije će posledice osetiti i sama Srbija", kazao je Vlasi.

Dodao je da niko ne treba da strahuje od destabilizacije širih razmera na Kosovu, jer Albancima to ne odgovara.

Beč, Ljubljana i Tirana za Ahtisarijev plan

Austrija podržava plan specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija za status Kosova, ali smatra da je neophodno i aktivno učešće Srbije u rešavanju tog pitanja, izjavio je u Beogradu austrijski ministar odbrane Norbert Daraboš.

"Austrija je dala svoje jasne stavove (o Kosovu) u okviru Evropske unije i stoji iza Ahtisarijevog plana", ali se založila i za aktivno učešće Srbije u rešavanju tog pitanja, rekao je Daraboš novinarima posle susreta sa ministrom odbrane Srbije Draganom Šutanovcem.

Austrijski ministar je istakao da se "bezbednost u regionu može obezbediti samo onda ako svi vuku isto uže".

Daraboš je, takodje, rekao da Austrija podržava nastojanja Srbije da se priključi EU i ocenio da "se mirovni procesi i trajni mir mogu ostvariti samo ukoliko se zemlje udružuju u okviru EU ili neke druge organizacije".

"Mi takodje podržavamo nastojanja Srbije u Partnerstvu za mir i mislimo da je to dobar put, to je način da se održava stabilnost i bezbednost u Evropi", rekao je austrijski ministar.

Šutanovac je rekao da se s austrijskim kolegom složio da je pri rešavanju statusa Kosova važno da se ne ugrozi bezbednosti u pokrajini, kao i da se sačuva stabilnost u regionu.

"I pored toga što Austrija podržava Ahtisarijev plan došli smo do zajedničkog zaključka... da ne dodje do bilo kakvog ugrožavanja bezbednosti na Kosovu i Metohiji i da je najviši interes da se očuva bezbednost i stabilno stanje u regionu", kazao je srpski ministar.

Daraboš i Šutanovac su zaključili da Vojska Srbije dobro saradjuje sa Kforom i da je veoma važno što ona podrazumeva i saradnju s austrijskom vojskom.

Podršku Ahtisarijevom planu prethodno je izneo i slovenački ministar inostranih poslova Dimitrij Rupel.

Slovenija podržava Ahtisarijev plan za Kosovo, pri čemu se ne protivi odlaganju "ako je to neophodno", rekao je Rupel nakon razgovora sa šefom diplomatije Albanije Lulzimom Bašom, koji se nalazi u prvoj radnoj poseti Sloveniji.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Baša je izjavio da Albanija "snažno podržava Ahtisarijev plan", i izrazio uverenje da "boljeg rešenja nema".

Rupel je takodje rekao da boljeg predloga nema , dodavši da bi ideje o podeli Kosova mogle predstavljati veoma velik problem za Evropu, koja se u prošlosti odrekla uspostavljanju granica po etničkom principu.

"Postavljanje granica po etničkom principu bi u Evropi moglo izazvati nepredvidive posledice", upozorio je Rupel.

Albanski ministar je, dajući podršku Ahtisarijevom planu, još rekao da je reč o kompromisu "koji je i bolni kompromis za većinu na Kosovu, ali je napravljen sa dubokim uverenjem da ponudi perspektivu Kosovu, koje će biti ne samo nezavisno, već i demokratsko, multietničko Kosovo".

Dva ministra su izrazila uzdržanost u pogledu daljeg odlaganja rešenja za Kosovo i protivljenje idejama o njegovoj mogućoj podeli.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image