• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jočić: Policija radi na hapšenju Mladića

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dragan Jočić izjavio je u Skupštini da policija svakodnevno radi na hapšenju haškog optuženika Ratka Mladića. Poslanici republike Srbije razmatrali su predlog zakona o ratifikaciji Konvencije o policijskoj saradnji u jugoistočnoj Evropi. Poslanici SRS su se oštro usprotivili potvrdjivanju dokumenta.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dragan Jočić izjavio je danas da policija svakodnevno radi na hapšenju haškog optuženika Ratka Mladića.

Jočić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je saradnja sa haškim Tribunalom obaveza Srbije i da se "svakog dana radi na tome".

Jočić je odbio da precizira na koje kriminalce je mislio kada je za skupštinskom govornicom rekao da je većina pobegla u druge zemlje regiona i nije hteo da odgovori na pitanje da li su tačne tvrdnje da su odbegli pripadnici "zemunskog klana" u Crnoj Gori. "To neću da odgovorim", rekao je Jočić.

Upitan šta je policija uradila na otkrivanju napadača na novinara Vremena Dejana Anastasijevića, Jočić je rekao da je do sada ispitano 500-600 ljudi i da "istraga ide u dva pravca". Dodao je da se nada da će istraga uroditi plodom.

Upitan da li će policija uhapsiti poslanika Nove Srbije i vlasnika lanca parfimerija Lili Mladena Grujića koji je pominjan u vezi sa švercom cigareta, Jočić je odgovorio da će biti uhaspšen svako ko je prekršio zakon.

Jočić je još rekao da je njegovo ministartvo završilo rad na zakonu o pasošima i ostalim zakonima koji su u njegovoj nadležnosti, te da je zakon o pasošima prioretet i da ga treba uputiti u skupštinsku proceduru.

On je rekao i da će se naći rešenje za problem više od 14 hiljada azilanata, ali nije naveo na koji način.

Od konvencije do špijuna

Skupština Srbije nastavila je rad razmatranjem predloga zakona o ratifikaciji Konvencije o policijskoj saradnji u jugoistočnoj Evropi, čiji je cilj uskladjivanje prekogranične policijske saradnje u tom regionu.

Za razliku od poslanika vladajuće koalicije, poslanici SRS su se oštro usprotivili potvrdjivanju Konvencije, dok su socijalisti najavili da će razmisliti o usvajanju tog dokumenta.

U raspravi o Predlogu Zakona o potvrdjivanju konvencije radikali su istakli da je ona u suprotnosti sa Ustavom i krivičnim zakonodavstvom Srbije, kao i da direktno ugrožava bezbednost države i gradjana.

Petar Jojić (SRS) ocenio je da konvencija ugrožava ljudske slobode i prva naših gradjana, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.

On je zatražio i da se poslanicima dostave na uvid dokumenti o policijskoj saradnji drugih zemalja u svetu, jer ta stranka nije sigurna da SAD, Britanija , Francuska ili druge zemlje dozvoljavaju da strane obaveštajne službe "vršljaju po njihovoj teritoriji."

Jojić je naveo da je u sadržaju dokumenta najproblematičnija mogućnost uvodjenja prikrivenog islednika, odnosno tajnog agenta, kao i automatsko računarsko pretraživanje podataka.

Dragan Todorović (SRS) upozorio je da se na ovaj način narušavaju autoritet i suverenitet i stvara mariontska država.

On je doveo u pitanje potpisivanje konvencije sa BiH i Albanijom, jer to nisu prijateljski nastrojene zemlje, kao i dozvolu da organi strane države bez obaveštavanja ulaze u našu zemlju, hapse i drže u pritvoru lica koja gone.

On je zapitao i da li je tačno da su SAD formirale specijalnu jedinicu koju čine pripadnici sa teritorije bivše SFRJ, a služi isključivo za hapšenje osoba za koja su zainteresovani Amerikanci i Haški tribunal, kao i da li su oni uhapsili generala Zdravka Tolimira.

Poslanici DSS ocenili su, medjutim, da je potvrdjivanje konvencije neophodno, jer je Srbija upućena na saradnju sa drugim državama i jer je kriminal u velikoj meri internacionalizovan.

Petar Cvetković (DSS) je ocenio da je uloga Srbije u sprečavanju organizovanog kriminala u regionu velika, a da je potpisivanje konvencije važno zbog ulaska u EU.

Sličan stav izneo je i poslanik DS Konstantin Samofalov, navodeći da je usvajanje konvencije važno ne samo zbog približavanja Evropi, već i zbog primene odredbi Šengenske konvencije.

Ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić prethodno je obrazložio da Konvencija predvidja jačanje operativne saradnje policija zemalja u regionu sa ciljem efikasnijeg suzbijanja kriminala i povećanja bezbednosti.

On je naveo da je konvenciju potpisala državna zajednica SCG 5. maja 2006. godine u Beču, a da Srbija, kao pravna sledbenica državne zajednice sada treba da je ratifikuje.

Ministar policije je rekao da je cilj Konvcencije da obezbedi uskladjivanje prekogranične policijske saradnje i naveo da će njome biti regulisana razmena stručnjaka, prelazak na drugu teritoriju, razmenu podataka i mešovitu graničnu kontrolu.

Jočić je rekao da je Konvencija otvorena za sve zemlje, a da se potpisnice takodje mogu i povući.
Primena Konvencije trebalo bi da doprinese daljem jačanju i proširenju policijske saradnje sa zemljama u regionu, a do sada su je, pored Srbije, potpisale Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Moldavija i Rumunija.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image