• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rade Terzić uhapšen kao član zemunskog klana

Bivši okružni tužilac Rade Terzić uhapšen je zbog sumnje da je, kao pripadnik "zemunskog klana", 2001. godine uticao na puštanje pripadnika tog klana iz pritvora, saopštio je MUP.

Bivši okružni tužilac Rade Terzić uhapšen je zbog sumnje da je, kao pripadnik "zemunskog klana", 2001. godine uticao na puštanje pripadnika tog klana iz pritvora, saopštio je MUP.

Terzić koji je bio tužilac od februara 2001. godine do 25. marta 2003. godine, kada je podneo ostavku, uhapšen je u 13.30 sati u Beogradu, po zahtevu Specijalnog tužilaštva.

Osumnjičen je "da je postao pripadnik 'zemunskog klana', čija je uloga bila da iskorišćavanjem svojih službenih ovlašćenja utiče na ukidanje mera pritvora pripadnicima 'zemunskog klana'".

Takodje se sumnja da mu je uloga bila da preduzima radnje, za koje je bio ovlašćen zakonom, kako bi ishodovao povoljniji krivično - procesni položaj organizatora i pripadnika klana, kao i da je dao saglasnost na ukidanje pritvora i izdavanje naloga da se odustane od daljeg krivičnog gonjenja Milorada Ulemeka Legije 2001. godine.


U medjuvremenu, specijalni tužilac za borbu protiv organizovanog kriminala Slobodan Radovanović podneo je zahtev za sprovodjenje istrage protiv Radeta Terzića zbog postojanja osnovane sumnje da je kao pripadnik "zemunskog klana" izvršio krivično delo zloupotrebe službenog položaja u produženom trajanju.

U saopštenju Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala navodi se da je Terzić osumnjičen da je "koristeći službeni položaj okružnog tužioca u Beogradu uticao na donošenje nezakonitih odluka o puštanju iz pritvora pripadnika 'zemunskog klana' i povlačenje optužnice protiv istih".

"U zahtev za sprovodjenje istrage stavljen i predlog za odredjivanje pritvora", piše u saopštenju Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog kriminala,.


Šef Četvrtog opštinskog tužilaštva u Beogradu Biljana Radovanović je krajem prošlog meseca iznela tvrdnju da su na zahtev Terzića iz pritvora, na jesen 2001, iz pritvora puštena četvorica pripadnika kriminalnog "zemunskog klana" Mile Luković, Vladimir Milisavljević i braća Aleksandar i Miloš Simović.

Pripadnici "zemunskog klana" su se u pritvoru našli pod sumnjom da su odgovorni za otmicu biznismena Miroslava Miškovića, a nakon što su uhapšeni u Francuskoj sa lažnim putnim ispravama.

I nekadašnji zamenik četvrtog opštinskog tužioca Mioljub Vitorović izjavljivao je medijima da je Terzić insistirao da i šef "zemunskog klana" Dušan Spasojević bude pušten iz pritvora, kao i da je obustavio istragu protiv tadašnjeg komandanta Jedinice za specijalne operacije Milorada Ulemeka posle incidenta u klubu "Stupica", na proslavi rodjendana pevačice Svetlane Ražnjatović.

Specijalni tužilac za organizovanovani kriminal Slobodan Radovanović je, reagujući na te optužbe, ocenio da je puštanje iz pritvora pripadnika "zemunskog klana" "sa tužilačke strane obavljeno apsolutno neprofesionalno".

Kako su "zemunci" pušteni iz pritvora

Radovanović je 28. juna saopštio da je formirao predmet sa oznakom "Pozadina atentata na Zorana DJindjića", a iz predmeta koji je označen kao službena tajna "zbog velikog interesa javnosti", izneti su detalji u vezi sa puštanjem iz pritvora pripadnika "zemunskog klana" krajem 2001. godine.

Prema spisima u koje je izvršio uvid, puštanje vodja "zemunskog klana" i samog "zemunskog klana" obavljeno je u tri faze.

Prva faza bila je septembra 2001. godine, kada je pušten Dušan Spasojević, za šta je saglasnost dao Vitorović, iako je znao da se pred Okružnim sudom protiv njega vodi postupak za iznudu.

Druga faza je oktobar 2001. godine, kada je pušten Mile Luković, za šta je obavezno uputstvo izdao Terzić.

Treća faza je decembar 2001. godine, kada su pušteni ostali pripadnici "klana", po predlogu Vitorovića i Biljane Radovanović.


Spasojević, Luković, braća Miloš i Aleksandar Simović i Vladimir Milosavljević su krajem aprila 2001. godine izručeni iz Francuske Srbiji. Mediji su tada preneli da su oni osumnjičeni za otmicu predsednika kompanije "Delta holding" Miroslava Miškovića 9. aprila te godine.

Predstavnici vlasti preneli su, medjutim, da su njih petorica izručeni zbog posedovanja falsifikovanih pasoša, a da je istraga o njihovim kriminalnim aktivnostima i o otmici Miškovića u toku.

Prema Vitorovićevoj tvrdnji iznetoj 25. juna ove godine na TV B92, pripadnici "zemunskog klana" pušteni su iz zatvora po Terzićevom naredjenju.

Onog dana kad su "crvene beretke" počele protest i izašle na auto-put, kazao je Vitorivć, Terzić je došao na sastanak sa njim i njegovom šeficom Biljanom Radovanović i rekao da "Francuzi"
-Luković, Simovići i Milosavljević - moraju tog dana biti napolju. Terzić im je, navodno, kazao da oni nisu oteli Miškovića i da novac koji je uzet za otkup nije kod njih, već da služi za finansiranje Ratka Mladića i Radovana Karadzića.


Vitorović tvrdi da su on i Biljana Radovanović od Terzića tražili pisanu naredbu koju je on poslao tri dana kasnije faksom.

Komentarišući puštanje Spasojevića septembra 2001. godine, Vitorović je rekao da se i on saglasio sa tim jer nije bilo osnova da ga zadrže, pošto niko od svedoka i oštećenih u tom slučaju nije ukazao na njega kao izvršioca krivičnog dela otmice.

Pošto je Spasojević izašao iz pritvora, u Četvrto opštinsko tužilaštvo je iz Okružnog tužilaštva dostavljen predmet za iznudu u slučaju otmice Miškovića koji je bio odvojen, rekao je Vitorović i pitao ko je u tom tužilaštvu četiri meseca držao predmet.

Terzić je izjavio da su članovi "zemunskog klana" pušteni iz pritvora 2001. godine odlukom sudskog veća na koju opštinsko tužilastvo nije uložilo žalbu. "Svi navodi da sam ja naredio da se pusti Spasojević su proizvoljni i netačni", rekao je Terzić i dodao da je opšte obavezujuće uputstvo o puštanju Spasojevića izdao na zahtev Biljane Radovanović.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image