Predsednik Nove demokratske stranke (NDS) Boris Tadić poručio je danas da zadatak nove vlade mora biti otklanjanje egzistencijalnih strahova građana, a to se, kako je istakao, može učiniti jedino obnavljanjem investicionog zamaha.

"Pitanje ovih izbora je kako ćemo živeti u naredne četiri godine i kako ćemo otvoriti perspektive za građane. Smatram da imamo ogromno iskustvo koje je podrazumevalo da smo u poslednjoj godini našeg mandata, 2012. godine, doveli više investicija nego sve ostale zemlje Balkana i moramo da vratimo tu dinamiku investiranja jer bez toga nema otvaranja novih radnih mesta", rekao je Tadić u razgovoru sa građanima na Novom Beogradu.

Tadić je upozorio da građani u Srbiji već duže vreme žive od meseca do meseca i nisu u stanju da planiraju svoj život zbog niskih primanja i neizvesnog zaposlenja, što nije bio slučaj tokom mandata prošle vlade koja je, kako je podsetio, i u vreme najveće ekonomske krize koja je potresla svet ona uspela da zaštiti životni standard građana.

"U vreme najvećeg ekonomskog udara mi smo išli napred i investrali u infrastrukturu, čuvali smo životni standard građana i on nije padao čak ni u uslovima najvećeg ekonomskog cunamija. Nakon formiranja ove vlade životni standard i plate padaju šest odsto, smanjuju se investicije dramatično tri-četiri puta, ne otvaraju se perspektive nego se smanjuju perspektive", konstatovao je Tadić.

Prema njegovim rečima, pored privlačenja stranih investicija, vlada mora preduzeti mere za pokretanje ličnog preduzetništva i domaćih investicija.

Jedan od velih razvojnih potencijala Srbije je, kako je rekao, i Beograd, za koji NDS nudi proveren tim na čijem je čelu kandidat za gradonačelnika Boris Ranković.

Taj tim je, prema Tadićevim rečima, u poslednjih osam godina izgradio sve važne infrastrukturne objekte u Beogradu.

Kandidat NDS za gradonačelnika Beograda Boris Ranković istakao je da prioritet nove gradske vlasti mora biti dovođenje velikih kompanija iz sveta koje će ovde otvarati razvojne centre.

"U Srbiji je danas 800.000 nezaposlenih, jedna trećina su mladi, više od polovine su nedovoljno kvalifikovani da bi obavljali stručne poslove. Što je poražavajuće, trendovi pokazuju da će u naredne dve godine 60.000 ljudi ostati bez posla. Zadatak ove vlade i Beograda je da se takav negativan trend zaustavi", rekao je Ranković.

Prema njegovim rečima, jedan od preduslova za zapošljavanje je moderan sistem obrazovanja, zbog čega NDS insistira na uvođenju obaveznog srednjoškolskog obrazovanja.