On veruje da iskustvom može da doprinese boljem životu građana posle izbora i ističe da ubuduće saradnja nije moguća jedino sa SPS.
Tadić, koji je bio predsednik Srbije od 2004. do 2012, dok je njegova tadašnja DS imala većinu od 2008. godine, navodi da četiri godine izvršne vlasti nisu dovoljne da se reši loše upravljanje zemljom.
Mi dolazimo u novo vreme. Imam iskustvo vlastitih grešaka, ali i vlastitih uspešnih poteza, naglasio je Tadić, koji nije siguran da drugi učesnici u političkom procesu imaju takvu vrstu iskustva.
Moja obaveza je da ga podelim sa građanima Srbije na ovim izborima, objasnio je Tadić i izrazio verovanje da može da doprinese njihovom boljem životu.
Činjenica da je ekonomija najvažnija tema izbora predstavlja veliko postignuće, smatra Tadić, koji podseća da su nekada teme bile ratovi, politika prema Kosovu ili nametnute priče ko je izdajnik, a ko ne.
Problem u protekle dve godine je produbljeno i ubrzano zaduživanje, ukazao je Tadić, napominjući da je ova Vlada za godinu dana uzela više od pet milijardi novih kredita.
Da je izdržala ceo mandat, novi dug bi bio 23 milijarde, predočio je Tadić, ali je istakao da građanima ne treba pretiti bankrotom, jer mamo potencijala da ga sprečimo.
Ali, ako bi se produbila ova zaduženost, došli bismo u opasnu situaciju. Kredite treba uzimati isključivo za razvojne projekte, a ne podmirivanje tekuće potrošnje, smatra Tadić.
Govoreći o kreditu iz Ujedinenih Arapskih Emirata od milijardu dolara, Tadić je istakao da priča od 10 godina grejs perioda i kamatnoj stopi od dva odsto deluje jako povoljno, ali bilo bi korisno ako bi se tim novcem zamenili skupi krediti.
Ukoliko bi se taj novac na drugačiji način upotrebio, to bi bila velika šteta. Na kraju, sve što imamo treba investirati u razvoj i tako svako kreditno zaduženje prestaje da bude opasnost vezano za bankrot, rekao je Tadić.
On smatra da se na primeru partijskog upravljanja javnim preduzećem Srbijagas vidi koliko solidarni porez nije pravedan i fer.
Srbijagas je napravio dug od 150 miliona evra, ilustrovao je Tadić, dok je ušteda na solidarnom porezu, odnosno uzimanje od srednje klase, samo 100 miliona evra.
Zato bi Vlada Srbije, prema rečima Tadića, trebalo da pokaže sposobnost da uštedi u svom dvorištu, a ne da sa "lakoćom" uzima od novouspostavljene srednje klase.
Vlada ima moralno pravo da zahvati od građana i traži dodatna sredstva samo pod uslovom da u svom dvorištu reši problem, a to su javna preduzeća, ocenio je Tadić.
On se zalaže za nastavak subvencija domaćim i stranim investitorima, ali ne bez kriterijuma i liste prioriteta.
Moramo da dajemo subvencije, ali i da ih inoviramo za mlade i nezaposlene, objasnio je Tadić i najavio da će NDS insistirati da se za hiljadu mladih koji završe škole obezbedi volontiranje, kako bi se pripremili za buduća radna mesta.
Kao što smo rešili dileme gde idemo - idemo u EU, kako rešavamo probleme Kosova i Metohije, unutrašnjih sukoba,saradnje sa Hagom, oko kojih je postignut dogovor, sada nam je, prema rečima Tadića, potreban konsenzus kako razvijamo ekonomiju i kroz obrazovanje stvaramo šanse za budućnost.
Nemoguće je voditi dobru kosovsku politiku bez jake ekonomije, niti imati uspešnu borbu protiv korupcije i dobru vladavinu prava u društvu koje je siromašno kao naše, naveo je Tadić.
Kao buduće partnere, Tadić vidi sve one koji prihvataju praktične stvari o kojima govori, iskažu spremnost da se nastave evropske integracije, rešavaju regionalni konflikti i postigne dogovor kako razvijati zemlju.
Ne možemo da napravimo dogovor sa onima koji pokažu da ne razumeju taj problem i ne možemo da napravimo dogovor sa onima koji nemaju kadrove i ljudske potencijale da makar kako doprinesu ovom poslu, objasnio je Tadić.
Jedini koje vidim kao nemoguće partnere u ovom poslu su oni koji su završili svoju misiju, naglasio je Tadić, a to je SPS.
Prema oceni Tadića, SPS je završila svoju misiju potpisivanjem Briselskog sporazuma i prihvatanjem evropskog puta za Srbiju.
Kadrovski potencijal te stranke, smatra Tadić, nije dovoljan da bi učestvovali u procesu modernizacije Srbije.
Pitanje Kosova nije rešeno i dobro je da odmah posle izbora ubrzano rešavamo to pitanje, rekao je Tadić i dodao da je Briselski sporazum mogao biti bolje ispregovaran da je Vlada Srbije bila uspešnija.
Ova Vlada je dosegla samo do Briselskog sporazuma, a odatle moramo krenuti dalje i nadam se da ćemo uspeti da zaštitimo naše interese, naglasio je Tadić.
Moramo povući hrabre poteze i doneti rešenja koja nas ubrzano vode ka EU i članstvu, jer bez toga ne možemorešavati ekonomske probleme naših građana, dodao je Tadić, koji smatra da je ova Vlada ušla u visoki stepen implicitnog priznanja nezavisnosti.
To je ono što je ona mogla da uradi, ali i to je bolje nego politika zamrznutog konflikta koju je predlagala DSs, ocenio je Tadić i podsetio da je ta stranka na prošlim izborima Vladi dala podršku.
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu