Koštunica je na konvenciji DSS kazao da bi pored toga izgubili i deo teritorije, tj. da se za ulazak Srbije u "taj evropski raj" traži i da se odrekenemo dela teritorije Srbije, Kosova, zbog čega neki već zagovaraju da treba menjati Ustav.

"Ali oni koji su se bacili okom na Ustav Srbije, ne čine to samo zbog Kosova i Metohije, već razmišljaju i govore o tome da položaj ustavni Vojvodine nije adekvatan, da ona treba da bude nešto više od pokrajine da treba da bude neka mala država u državi i da bi sutra možda bila posebna država. A mi možemo da postavimo zaista pitanje koje je nekoliko puta ponovljeno u našoj istoriji, koliko zapravo po tim merilima zapadnim, evropskim, briselskim, berlinskim, koliko Srbija treba da bude mala da ne bi bila velika?", upozorio je predsednik DSS-a.

On je dodao da je to još jedan razlog zašto Srbiji nije mesto u EU.

Koštunica je ponovio da Srbija treba da sarađuje sa EU, ali i sa svim ostalim zemljama, pre svega sa Rusijom, "jer nam Rusi nikada nisu ništa loše učinili i zato put Srbije je vojna i politička neutralnost".

On je naveo da ćemo ove godine imati direktnu štetu od EU kada dozvolimo uvoz njihovih poljoprivrednih proizvoda bez carine.

Pored toga, pretrpećemo još jednu štetu jer ćemo izgubiti povlašćen položaj da naše proizvode bez carine izvozimo u Rusiju, što će dodatno osiromašiti naše poljoprivrednike, naveo je Koštunica.

Na konvenciji DSS u Leskovcu govorili su predsednik Pokreta veterana Saša Dujović, funkcioner DSS Marko Jakšić i predsednik Gradskog odbora u Leskovcu Aleksandar Pejčić.

Potpredsednik Demokartske stranke Srbije (DSS) Nanad Popović ocenio je danas na štandu u Jagodini da su investitori iz Evropske unije koji su došli u Srbiju došli da bi bez carina izvozili u Rusku Federeciju.

"To su brojne firme iz Nemačke, Italije, Danske, naši političari hvale te investicije, a oni su došli da proizvode u Srbiji i izvoze u Rusku Federaciju bez carina", rekao je Popović članovima i simpatizerima DSS-a.

Srbija danas, sve što proizvede može da izveze bez carina na tržište Ruske Federacije, objasnio je Popović.

Trebalo bi se ugledati na Nemačku i Austriju, koje nam govore idite u EU a oni rade suprotno - Namačka ima 6.000 registrovanih firmi u Rusiji i zato sada kada se govori o sankcijama Rusiji, oni su prvi protiv toga, neće da rade protiv inetersa svoje privrede.

Za četiri godine Nemci su povećali izvoz u Rusiju za skoro 50 odsto, istakao je Popović.

DSS na ove izbore izlazi sa vrlo jasnim političkim i ekonomksim programom, a cilj i jednog i drugog je politčka neutralnost, rekao je Popović i dodao da to znači saradnja sa svima, ali ne samo u jednom pravcu kao što je sada sa EU.

"Srbija treba da produži saradnju sa EU, nemamo ništa protiv EU, samo Srbija ne sme da bude članica EU. Političkom neutralnoscću čuvamo najbolje odnose sa EU i produbljavamo odnose koji mogu biti još bolji sa Rusijom", rekao je on.

Saradnja i sa jednom i sa drugom stranom donosi Srbiji korist i za privredu i za zapošljavanje i za bolji standard građana, ocenio je Popović.

Popović je naveo da je zato Srbiji važno da proglasi političku neutralnost, sačuva dobre odnose sa EU, ali i konkuretnsku prednost koju imamo jedini u svetu - bescarinski spoprazum sa Rusijom.

Mi moramo voditi računa o domaćoj privredi, čekaju nas veliki problemi, ocenio je Popović.

"Mi smo u vozu koji ide samo u jednom pavcu ka EU, u EU je kriza, stotine hiljada evra trošimo na evropske ekonomske integracije, a ni jedan evro na inetgracije sa Rusijom. Kada bi samo 10 procenata od onog što ulažemo za ekonomsku integraciju sa EU, ljude, srdstava, energiju uložili u saradnju sa Rusijom, za dve do tri godine izvoz bi bio veći nego u EU", rekao je on.