• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Fajnenšel tajms: EU treba da pomogne Srbiji

Izvor Beta

Evropske vođe ne treba da uslovljavaju napredovanje Srbije ka EU rešenjem kosovskog problema, već da pomognu Srbiji da ispuni političke, ekonomske i pravne zahteve za članstvo, ocenjuje Fajnenšel tajm.

U tekstu pod naslovom "Srbija zaslužuje svoj evropski san" list podseća da je pre samo dve decenije raspad komunističke Jugoslavije podstakao seriju ratova, ali dodaje da su "za Srbiju i ostatak Evrope ova vremena prošla i da je demon ekstremnog nacionalizma uspavan, iako još nije sasvim uništen".

Uoči parlamentarnih izbora 16. marta, fokus se okreće ka onome što će biti glavni nacionalni zadatak u narednih pet godina, a to je ispunjavanje teških uslova za ulazak u EU, da bi Srbi mogli da uživaju plodove evropskog mira i prosperiteta, piše FT.

List navodi da je Srbija u januaru počela pregovore o članstvu sa EU, zahvaljujući dalekovidoj odluci da pokuša pomirenje sa Kosovom, ali da se ne treba zavaraviti jer ni Srbiji ni Kosovu neće biti lako da jednom zauvek reši sve razlike.

"Evropske vođe ne treba da uslovljavaju srpsko napredovanje ka EU rešenjem kosovskog problema, već treba da pomognu Srbiji da ispuni političke, ekonomske i pravne zahteve za članstvo u EU i time postepeno podstaknu Beograd da postigne sporazum sa Kosovom", ocenjuje se u uvodniku.

Takav dogovor, dodaje se, mogao bi da podrazumeva izričito priznavanje kosovske nezavisnosti od strane Srbije ali, postoje i drugi modeli koji mogu da se razmotre, kao što je ugovor o
uspostavljanju diplomatskih odnosa između zapadne i istočne Nemačke iz 1972.

Po oceni Fajnenšel tajmsa, ohrabrujuće je što su u ovoj izbornoj trci u Srbiji sve glavne partije posvećene ulasku u EU, ali put do članstva neće biti lak jer će novi premiejr i vlada morati da ispune obećanje da će iskoreniti korupciju i da sprovedu već zakasnele ekonomske reforme.

Put ka EU za Srbiju će biti težak i zato što ona nema neku uticajnu članicu koja je podržava, navodi list i podseća da su u ranijim krugovima proširenja Estonija, Litvanija i Letonija imale veliku podršku nordijskih suseda, Rumunija je imala podršku Francuske, a Hrvatska se oslanjala na Austriju i Nemačku.

Kao prepreke na putu Srbije ka EU, FT navodi i zamor od proširenja, finansijsku krizu i pojačani strah od imigracije sa istoka ka zapadu.

Ali, dodaje list vođe EU moraju da podsete i sebe i svoje birače da je proširenje na istok bilo i ostalo "strateška pobeda" koja je približila dan kada će Evropa istinski biti celovita i slobodna, i da taj trijumf neće biti potpun dok Srbija i njeni susedi ne uđu u klub, navodi Fajnenšel tajms.

Tagovi

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ideali - koji su uzimali zivote

Amerikanci ginu svuda po svetu za tudje i nedaju svoje a srpski politicari ginu ko ce vise da otudji srpske zemlje

special image