• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Parlament o Kosovu, većina za rezoluciju

U Skupštini Srbije, nešto posle 16 časova, počela je vanredna sednica sa jednom temom - Rezolucijom o Kosovu i Metohiji čiji je predlog u ponedeljak usvojila Vlada Srbije. Tekst rezolucije Vlada je predložila posle konsultacija s poslaničkim grupama, a većina je najavila podrsku tom dokumentu.

U Skupštini Srbije, nešto posle 16 časova, počela je vanredna sednica sa jednom temom - Rezolucijom o Kosovu i Metohiji čiji je predlog u ponedeljak usvojila Vlada Srbije.

Tekst rezolucije Vlada je predložila posle konsultacija s poslaničkim grupama, a većina je najavila podršku tom dokumentu.

Jedino su poslanici LDP rekli da neće glasati za predlog rezolucije, kao i poslanik koalicije albanskih stranaka Riza Halimi, dok su poslanici Saveza vojvodjanskim Madjara najavili da će biti uzdržani
.

Na početku sednice, predsednik Srbije Boris Tadić rekao je da je jedinstvena državna politika o rešavanju pitanja Kosova donela je Srbiji podršku u medjunarodnoj zajednici, pre svega u Rusiji, čijim je zalaganjem za očuvanje načela medjunarodnog prava, stvorena mogućnost za nove pregovore i to bez odredjivanja rokova i unapred definisanog ishoda.

Tadić je rekao da legitimnu odluku o budućem statusu Kosova može doneti samo Savet bezbednosti. On je podsetio da je prošlo godinu i po dana od kada su, u februaru 2005. godine, pod okriljem specijanog izaslanika Ujedinjenih nacija Martija Ahtisarija, počeli bečki pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije.

"Državni pregovarački tim je, oslonjen na Platformu, uz punu podršku Skupštine, dosledno zastupao uspostavljanje suštinske autonomije za južnu pokrajinu Srbije, u skladu sa odredbama Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija", ocenio je on.

Tadić je rekao da je braneći državni suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, srpski pregovarački tim ponudio model decentralizacije, zasnovan na evropskim rešenjima, koji bi efikasno zaštitio interese ugrožene srpske zajednice u pokrajini i drugih, nealbanskih etničkih zajednica.

"Pozicija Srbije, imajući u vidu trenutak kada su pregovori o Kosovu započeti, danas je kudikamo bolja, ali to ne znači da smo u sjajnoj situaciji i da je sve rešeno. Nas čekaju vrlo teški dani i pregovori kojima se još ne zna niti forma, niti ko će ih voditi i sve to tek treba da bude definisano", rekao je Tadić.

Srbija će odbaciti odluku "albanskih separatista"

Premijer Vojislav Koštunica rekao je da će Srbija odbaciti svaku odluku "albanskih separatista" da proglase jednostranu nezavisnost Kosova i Metohije.

Koštunica je, obraćajući se poslanicima rekao da se "nažalost" ne može odbaciti mogućnost da jedan broj zemalja prizna tu "jednostranu nezavisnost" Kosova.

Premijer je rekao je da te države moraju biti svesne da bi priznavanje nezavisnosti Kosova, mimo UN, bilo podrivanje temelja te organizacije, ali i medjunarodnog poretka.

Prema njegovim rečima, na pretnje albanskih separatista masovnim nasiljem ako Kosovo ne dobije nezavisnost treba da odgovori medjunarodna zajednica, i to jasno i odlučno.

Koštunica je ocenio da je povlačenjem američko-evropske rezolucije o Kosovu iz procedure u SBUN okončana "prva faza odbrane" Pokrajine i dodao da je Srbija spremna za nov početak pregovora koji treba da se odvijaju pod okriljem UN.

Ministar za Kosovo i Metohiju Slobodan Samardžić ocenio je da je veoma važno da se usvoji vladin Predlog rezolucije o pokrajini kako bi se odredio pravac i okvir za nastavak pregovora o statusu Kosova.

Na sednici Skupštine, Samardžić je rekao da usvajanje nove rezolucije treba da označi početak nove faze pregovora i da bude ključni orijentir svih državnih organa i pregovaračkog tima i obavezujući okvir delovanja.

"Nije nebitno i koja većina će doneti ovu rezoluciju. Ona nije samo stvar vlade i stranačka stvar, već ključno pitanje i zato smo konsultovali sve poslaničke grupe i usvojili sve konkretne predloge", kazao je Samardžić. On je ponovio da je Srbija za "kompromis, mir i pomirenje" i dodao da ne traži ništa što ne pripada svakoj drugoj državi, a da za uzvrat nudi "maksimalno zamislivu samoupravu".

Ministar je podsetio na razvoj dogadjaja u procesu rešavanja statusa Kosova od usvajanja prethodne rezolucije i pregovora u Beču i obrazložio zbog čega je predlog glavnog pregovarača Martija Ahtisarija bio neprihvatljiv za Srbiju.

SRS: Šta ako države priznaju samoproglašenu nezavisnost

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Tomislav Nikolić zatražio je od predsednika i premijera da kažu šta će država uraditi u slučaju da neke države i organizacije priznaju samoproglašenu nezavisnost Kosova.

Na sednici Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o Predlogu rezolucije o Kosovu i Metohiji, Nikolić je rekao da se iz teksta predloga može "samo naslutiti" šta će biti uradjeno u tom slučaju.

"Šta ćemo uraditi ako dodje do samoproglašenja? Hoćemo li da zabranimo ulaz automobilima i robi iz pokrajine i da učinimo da jedna država koja ne poštuje medjunarodno pravo bude izolovana? Koja je to mera koju ćemo preduzeti i šta kaže diplomatija kako se odgovora u tom slučaju?", upitao je on.

U Predlogu rezolucije se ističe da je Kosovo i Metohija "neodvojivi deo države Srbije na osnovu važećih i opšteobavezujućih ustavnih i medjunarodnopravnih dokumenata".

Srbija je spremna za otpočinjanje nove faze pregovora oko pronalaženja najpovoljnijeg rešenja za Kosovo i Metohiju, imajući u vidu svoje temeljne državne interese, legitimne interese albanske nacionalne manjine u pokrajini, opšte interese osiguranja regionalne stabilnosti, kao i perspektivu mirne i prosperitetne budućnosti svih svojih gradjana, navodi se u tekstu.

Tom rezolucijom bi se Vlada Srbije i svi državni organi obavezali da "blagovremeno i energično odgovore" svakom nagoveštaju ili činu bilo kojeg medjunarodnog subjekta koji bi bili usmereni na jednostrane akte povrede suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, posebno u slučaju pretnji i eventualnih akata jednostranog priznanja nezavisnosti Kosova i Metohije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image