• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kontakt grupa: Posrednik trojka EU-SAD-Rusija

Kontakt grupa za Kosovo je prihvatila predlog šefa nemačke diplomatije Frank-Valtera Štajnmajera da u budućim pregovorima posreduje "trojka" - EU,SAD, Rusija. Neimenovane diplomate tvrde da se raspravljalo o ideji da posrednici iz SAD, Rusije i EU sprovode "šatl diplomatiju" izmedju Beograda i Prištine.

Izaslanik Ujedinjenih nacija za Kosovo Marti Ahtisari više neće predsedavati pregovorima Beograda i Prištine o statusu Kosova i Metohije, zaključak je sastanka Kontakt grupe u Beču.

Kontakt grupa za Kosovo i Metohiju je prihvatila predlog šefa nemačke diplomatije Frank-Valtera Štajnmajera da u budućim pregovorima posreduje "trojka" - EU,SAD, Rusija.

Direktori odseka za Balkan ministarstava inostranih poslova SAD, Rusije, Italije, Nemačke, Francuske, i Velike Britanije ocenili su da je taj predlog prihvatljiv za nastavak pregovora Beograda i Prištine, saznaje se iz krugova zemalja učesnika sastanka, preneo je Tanjug.

Neimenovane diplomate tvrde da se raspravljalo o ideji da posrednici iz SAD, Rusije i EU sprovode "šatl diplomatiju" izmedju Beograda i Prištine, prenela je Beta.

Na ovom zasedanju, prvom od kada je iz Saveta bezbednosti UN proces rešavanja statusa Kosova i Metohije prebačen na Kontakt grupu, nije dogovoreno kada će biti održan sledeći sastanak.

Pregovori Beograda i Prištine o budućem statusu Kosova najverovatnije bi trebalo da počnu u avgustu ili septembru.

Sastanak predstavnika SAD, Britanije, Francuske, Nemačke, Italije i Rusije na nivou eksperata održan je iza zatvorenih vrata u zgradi nemačke ambasade u Beču. Niko od učesnika se, posle dvoipočasovnog sastanka, nije obratio novinarima.

Pitanje statusa Kosova prebačeno je na Kontakt grupu prošle nedelje kada je postalo jasno da Rusija neće pristati na američko-evropsku rezoluciju u Savetu bezbednosti UN zasnovanu na planu Martija Ahtisarija o nadgledanoj nezavisnosti Kosova.

Američki i zvaničnici EU pristali su na novih 120 dana pregovora u pokušaju da se reši pitanje statusa Kosova. Rusija je insistirala da nova runda razgovora ne bude zasnovana na Ahtisarijevom planu.

Strahuje se da bi dalje odlaganje rešenja statusa Kosova moglo da podstakne kosovske lidere da jednostrano proglase nezavisnost i gurnu Balkan u novi sukob.

Kao osnovu za pregovore, zapadne članice Kontakt grupe podržavaju Ahtisarijev plan, što je potvrdjeno i u izjavama njihovih predstavnika u Briselu.

Riker: Pregovore treba vremenski ograničiti

Šef UNMIK-a Joakim Riker izjavio je u Prištini da pregovore o statusu Kosova treba vremenski ograničiti kako bi proces prešao u drugu fazu.

"Nakon sastanka Kontakt grupe imaćemo jasniju sliku o procesu utvrdjivanja statusa, koji sledi. Proces će sigurno voditi trojka - Evropska unija, SAD i Rusija", rekao je Riker na konferenciji za novinare, posle povratka iz Brisela.

Šef UNMIK-a je naveo da Evropska unija razume potrebu za brzim rešavanjem statusa Kosova i da jednoglasno podržava plan specijalnog izaslanika UN Martija Ahtisarija. U EU postoji razumevanje za što brže rešavanje problema i za potrebu da novi period u rešavanju statusa počne, rekao je Riker i dodao da je "Ahtisarijev plan još uvek vodeći dokument u procesu".

"Verujem da ćemo imati dobar ishod procesa. Mislim da oni koji vode proces razumeju da Ahtisarijev plan ne treba ponovo razmatrati", rekao je Riker.

Riker je rekao da je Brisel upoznao s činjenicom da judi na Kosovu veruju da je Ahtisarijevim planom dat maksimum na polju prava za Srbe i druge nacionalne manjine, pa zbog toga ne postoji mnogo toga o čemu se može raspravljati.

Upitan da li je UN van igre ako nove pregovore vodi trojka, on je odgovorio da je "1244 rezolucija Ujedinjenih nacija pa je na neki način ono što se dešava na terenu vezano za UN".

I američki izaslanik za pregovore o Kosovu Frenk Vizner izjavio je da novi pregovori izmedju Beograda i Prištine ne treba da traju "beskrajno", ocenivši da je 120 dana dovoljno vremena da se razmotre sve opcije.

"Ne želimo da postavljamo rok, ali rešenje mora biti brzo", rekao je Vizner u intervjuu prištinskom dnevniku "Ekspres" i dodao da će nova runda pregovora pod okriljem Kontakt grupe biti "poslednje poglavlje" u procesu rešavanja statusa pokrajine.

Vizner je istakao da Vašington i dalje podržava Ahtisarijev plan, "koji nije predmet pregovora", ali da ima prostora za razgovore o nizu pitanja, kao što su povratak izbeglica ili budući odnosi Srbije i Kosova
, preneo je dnevnik na albanskom.

Na pitanje da li će konačnu odluku o statusu Kosova doneti Savet bezbednosti, Vizner je rekao da "sudeći po prošlonedeljnom iskustvu, ne misli da bi povratak na Savet bezbednosti bio koristan".

EU rešena da bude "od bitne koristi "

Evropska unija je rešena da bude "od bitne koristi" u novoj etapi pregovora o Kosovu i da uloži napor kako bi očuvala jedinstvo svojih članica, uprkos "odredjenim razlikama" u vidjenju kosovskog procesa, zaključak je sastanka ambasadora stalnih predstavnika država EU u Briselu.

Kako su agenciji Beta preneli upućeni izvori, na tom sastanku su podrobnije sagledani stavovi o Kosovu koji su izneti u ponedeljak na zasedanju šefova diplomatija EU.

Razmotrena je, pre svega, opšta saglasnost da evropska dvadesetsedmorica "oko pitanja Kosova moraju ostati ujedinjeni u odbrani evropskih interesa, a posebno kad je u pitanju stabilnost, napredak i evropska budućnost Balkana".

Na "razlike u osetljivosti" zemalja EU prema rešavanju statusa Kosova je ukazao i predsedavajući susreta šefova diplomatija EU, portugalski ministar spoljnih poslova Luis Amado.

Izvori Saveta ministara su Beti preneli da nema potvrde za izveštaje nekih medija da su politički direktori ministarstava inostranih poslova članica EU uoči sastanka u ponedeljak usvojili stav da je nezavisnost Kosova neizbežna i da je samo pitanje da li se to mora postići kroz Savet bezbednost UN ili može i izvan UN.

Imajući u vidu razlike medju članicama EU i nastojanja da se bude "od bitne koristi" u novim pregovorima, ovakav stav bi, rečeno je, bio teško održiv.

Na sastanku ambasadora stalnih predstavnika članica EU je istaknuto i očekivanje da će na ekspertskom susretu Kontakt grupe biti dogovoren način, vreme, prioriteti i pitanja o kojima će se pregovarati.

Takodje se očekuje da bar bude nagovešteno i koje će visoke diplomate EU, Rusije i SAD u okviru "trojke" Kontakt grupe pokrenuti u avgustu "posredničku diplomatiju" u novim pregovorima Beograda i Prištine.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image