Podaci iz zapisnika sa biračkih mesta unose se dva puta i napravljena je aplikacija koja poredi ta dva unosa - ukoliko je i prvi i drugi unos identičan, što se najčešće dešava, rezultati se šalju u server i čekaju da budu obrađeni za konačne rezultate, rekao je Vukmirović Tanjugu.
Govoreći o čitavom procesu obrade podataka, on je precizirao da je prva faza, koja se odvija na sam dan izbora, praćenje izlaznosti.
A sve počinje tako što se prvo pripremi reprezentativan uzorak od oko 500 biračkih mesta. Reč je o reprezentativnom uzorku i podatke o izabranim biračkim mestima dostavljaju predstavnici radnih tela Republičke izborne komisije faksom.
Ta biračka mesta izabrana su korišćenjem svih relevantnih statištičkih teorija, precizirao je Vukmirović.
Proces dalje teče tako što podaci o izlaznosti stižu u zgradu skupštine, unose se, obrađuju i spremaju za konferenciju za novinare.
Vukmirović kaže da se izlaznost prati u 10, 14 i u 18 sati, a da se dobijeni podaci prezentuju na konferencijama za štampu sat vremena kasnije.
Time je u 19 sati završena prva faza, a posle 20 časova počinje proceš prijmopredaje izbornog materijala.
Statističari RZS u opštinama prisustvuju primopredaji izbornog materijala koje se obavlja između radnih tela i biračkih odbora, a nakon primopredaje sledi logičko-računska kontrola pre svega zapisnika. Zatim se pristupa prvom unosu podataka.
"Predvideli smo, radi što preciznijih rezultata, dva unosa podataka, prvi se vrši u opštinama i to radi naš statističar koji je prošao obuku. Podaci se putem intereneta i veb aplikacije šalju ovde u server, koji je u zgradi parlamenta i ti podaci se obrađuju, tabeliraju i ulaze u privremene podatke", rekao je direktor RZS.
On je ukazao da ti privremeni podaci imaju status privremenih sve do objave konačnih rezultata izbora, a postupak izrade konačnih rezultata izbora počinje tako što se u skupštini vrši sada i fizički prijem materijala, odnosno zapisnika sa terena.
Zatim sledi njihova evidencija i pristupa se drugom unosu podartaka.
"Podaci se unose jednom putem veba, drugi put ovde u skupštini i tim edukovanih statističara vrši taj unos. Napravljena je aplikacija koja poredi ta dva unosa, ukoliko je i prvi i drug unos identičan, što se najčešće dešava, reuzultati se šalju u server i čekaju da budu obrađeni za konačne rezultate", rekao je Vukmirović.
Ukoliko dođe do neslaganja između prvog i drugog unosa, ti zapisnici se evidentiraju i ponovo šalju RIK-u, ukazuje se da postoji određena vrsta greške, onda iz RIK vraćaju na unos ili se izostavljaju iz konačnih rezultata.
Konačni rezultati se objavljuju na sednici RIK i overeni su potpisom članova Komisije, rekao je Vukmirović.
Rok za objavljivanje konačnih rezultata je regulisan Zakonom o izboru narodnih poslanika i iznosi 96 sati, što znači da će biti utvrđeni i saopšteni do četvrtka u 20 sati.
Sve do tada će se prikazivati privremeni rezulati, a prvi privremeni rezultati biće prikazani večeras u 22 sata, podsetio je Vukmirović.
On je naglasio da je važno istaći da se privremeni rezultati ne prikazuju na osnovu bilo kakvog uzorka, već da je to material koji je do tada stigao i koji je obrađen na prvom unosu.
"Dakle, nije reč o uzorku, već o materijalu koji stiže i on stiže sukcesivno, iz minuta u minut. Ti rezultati se dopunjavaju do 100 odsto unetih zapisnika", zaključio je Vukmirović.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte